Zalety tegoż materiału odkryto z początkiem XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce produkcję keramzytu rozpoczęto w latach 70, wykorzystując w tym celu glinę ilastą. Wydobyta glina leżakuje przez 2-3 tygodnie, w czasie tego procesu dolewa się do niej wody, a zawarte w niej drobiny margla są rozgniatacie walcami. W ten sposób uplastyczniony materiał trafia do pieca rozgrzanego do temperatury około 1120 stopni Celsjusza. W trakcie wypalania glina zwiększa swoją objętość. W efekcie tego procesu powstają kulki keramzytowe o średnicach 10-20 mm, 4-10 mm, 2-4 mm oraz 0-2 mm. Są one porowate i bardzo lekkie.
Gdzie wykorzystuje się keramzyt?
Ze względu na swoje właściwości izolacyjne, keramzyt chętnie wykorzystywany jest w budownictwie. Doskonale sprawdza się jako izolacja termiczna stropów, ścian i posadzek. Jego lekkość sprawia również, że doskonale nadaje się jako termoizolacja podczas remontów starych stropów, a to dlatego, że nie obciąża konstrukcji. Keramzyt budowlany stosuje się do produkcji pustaków ściennych lub gotowych elementów prefabrykowanych do budowy domu, a także elementów stropowych, fundamentowych, jak również obudowy kominów. Oprócz tego sprawdza się on też jako drenaż w drogownictwie i ogrodnictwie oraz przy uprawie roślin doniczkowych na tarasach i balkonach.
Zalety keramzytu
Keramzyt ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim charakteryzuje go bardzo dobra termoizolacyjność, a to dzięki wewnętrznie zamkniętym porom, które nie dopuszczają wilgoci, a zawilgoceniu ulega jedynie zewnętrzna powłoka granulki. Istotną cechą keramzytu jest także paroprzepuszczalność, czyli zdolność wyprowadzania pary wodnej przez przegrody budowlane. Łatwe odprowadzanie pary wodnej oznacza również łatwe wysychanie wyrobu, a co za tym idzie - utrzymanie korzystnego poziomu termoizolacyjności. Warto podkreślić, że keramzyt wykazuje również odporność na grzyby, pleśnie i gryzonie. To również materiał niepalny zakwalifikowany do klasy A1.
źródło i zdjęcia: Keramzyt System Węcławik, Gwóźdź Spółka Jawna