W aktualnych trendach dominują przeszklenia, otwierające wnętrza na otoczenie. Gwarantują one nie tylko interesujący efekt wizualny, ale również zapewniają wysoką funkcjonalność.
Okna narożne modne i funkcjonalne
Narożne przeszklenia wpuszczają dużo naturalnego światła i zapewniają widok w różnych kierunkach. Jednocześnie podkreślają nowoczesny styl domu i dodają lekkości bryle budynku. Tego typu przeszklenia mogą zostać wykonane w rozmaitych rozmiarach. Do wyboru są zarówno okna standardowe, jak i wielkoformatowe.
Konstrukcje narożne występują w wersji ze słupkiem lub bez. W przypadku tych pierwszych stosuje się specjalny łącznik w kolorze ram okiennych, który pełni funkcję wspornika. Najbardziej popularne są narożniki o kącie 90o, jednak ramy okienne mogą zostać połączone również pod innym kątem. Jest to przydatne np. przy tworzeniu wielokątnych wykuszy. W systemie tym możliwe jest zaprojektowanie zarówno przeszkleń stałych, jak i otwieranych skrzydeł okiennych.
W oknach bez słupka bezpośrednio łączy się szyby zespolone za pomocą specjalnego kleju. W efekcie po zewnętrznej stronie narożnika widoczny jest tylko cienki, ciemny pasek, natomiast od wewnątrz łączenie jest w zasadzie niezauważalne. Taka konstrukcja dodaje bryle budynku lekkości. Umożliwia ona jednak wykonanie narożników jedynie pod kątem prostym i ze stałymi przeszkleniami.
„Decydując się na przeszklenia narożne warto pamiętać, że są one bardziej wystawione na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Dlatego powinny cechować się podwyższoną termoizolacyjnością i szczelnością. Istotne jest również zastosowanie wytrzymałych ram okiennych, które zapewnią stabilność konstrukcji. Przeszklenia narożne wymagają ponadto odpowiedniego przygotowania otworów okiennych” – mówi Marek Aniśko, Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.
Przesuwne drzwi tarasowe - naturalne przedłużenie wnętrz
Drzwi przesuwne pozwalają na harmonijne połączenie salonu z tarasem lub balkonem. Sprawiają, że zewnętrzna przestrzeń staje się naturalnym przedłużeniem wnętrz. Tego typu drzwi mogą mieć znacznie większe rozmiary niż tradycyjne modele rozwierne. Dla przykładu w systemie podnoszono-przesuwnym THERMO HS i THERMO HS ALU marki Sokółka Okna i Drzwi maksymalne wymiary pojedynczego skrzydła to 3,33 m x 2,80 m.
„Drzwi podnoszono-przesuwne idealnie sprawdzają się przy realizacji panoramicznych przeszkleń. Dzięki odpowiedniemu połączeniu elementów ruchomych i stałych można stworzyć szklaną ścianę o długość prawie 20 m. Dostępność różnorodnych wariantów układu pozwala na dobór optymalnego sposobu otwierania. W przypadku drzwi przesuwanych w jednej płaszczyźnie można uzyskać wyjście na taras o szerokości nawet 12 m. Dostępny jest również model narożny z ruchomym słupkiem, w którym rozsuwa się całe naroże pomieszczenia” – mówi Daniel Kurek, Młodszy Kierownik Produktu Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi.
Przesuwne drzwi tarasowe zapewniają niezwykły komfort użytkowania. W systemie tym skrzydło porusza się równolegle względem drugiego, dzięki czemu po otwarciu nie zabiera przestrzeni wnętrza. Stwarza to możliwość dowolnej aranżacji pomieszczeń zarówno w dużych, jak i w mniejszych pomieszczeniach. Drzwi wyposażone są również w niski próg, który licuje się z powierzchnią podłogi. Zapewnia to komfortowe i bezpieczne wyjście na zewnątrz. Mimo sporych gabarytów drzwi poruszają się lekko i płynnie. Dla większej wygody można je wyposażyć w automatyczny napęd. Sterowanie odbywa się wówczas za pomocą pilota lub klawisza umieszczonego w klamce.
Okna pasmowe - idealne do kuchni
Okna pasmowe są zazwyczaj wybierane do kuchni. Dzięki poziomemu układowi idealnie komponują się z kuchenną zabudową. Jednocześnie usytuowane tuż nad blatem zapewniają doskonałe doświetlenie powierzchni roboczej. Okna pasmowe nierzadko umieszcza się na całej długości ściany. Zależnie od rozmiarów pomieszczenia można zamontować jedno okno lub klika obok siebie. W tym drugim przypadku zwykle łączy się skrzydła otwierane ze stałymi. Okna pasmowe można również usytuować pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi. Daje to ciekawe efekty wizualne.
Przeszklenia dwukondygnacyjne - oryginalne i efektowne
Przeszklenia rozciągające się na wysokość dwóch kondygnacji mogą stanowić niezwykle efektowną ozdobę salonu. Tworzą one wrażenie niczym nieograniczonej przestrzeni i sprawiają, że krajobraz za oknem staje się integralną częścią aranżacji wnętrz.
W przypadku dużych przeszkleń szczególnie ważne są ich parametry termoizolacyjności. Zależy od tego utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach przy niewielkich wydatkach na ogrzewanie. Najcieplejsze są okna i drzwi tarasowe, w których zamontowano pakiety 3-szybowe ze szkłem niskoemisyjnym i wypełnieniem przestrzeni szybowej gazem szlachetnym, m.in. argonem. Na poziom energooszczędności ma również wpływ konstrukcja ram. Dobrą termoizolacyjność zapewnia np. drewno. Zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że nowoczesne okna i drzwi tarasowe odznaczają się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Dla przykładu w produktach marki Sokółka Okna i Drzwi współczynnik Uw wynosi 0,8-0,9 W/m²K, a w przypadku okien dla budownictwa pasywnego nawet 0,66 W/m²K.
źródło i zdjęcie: Sokółka Okna i Drzwi