Jak barwa światła wpływa na nasz nastrój i postrzeganie kolorów?
Szukając odpowiedniej barwy światła, często spotykamy się z określeniem ciepła, zimna, neutralna. Są to określenia temperaturowe koloru białego - im mniej Kelwinów, tym cieplejsze światło.
- Barwa ciepła (2700-3500 K) - zmierza w stronę koloru mocno żółtego, dlatego światło jest bardziej nastrojowe i przyjemniejsze dla oka, uspokaja i wywołuje pogodny nastrój, ale jest też postrzegane jako słabsze.
- Barwa zimna (6000-6500 K) - jest to światło, które pobudza do pracy, wspomaga koncentrację, ale jest ostre i dość niemiłe dla oka.
- Barwa neutralna (4000-4500 K) - często oświetlana jest jako chłodna, gdyż w ten sposób ją odbieramy, jest zbliżona do światła dziennego (5000-5500 K).
Barwa światła wpływa na postrzeganie kolorów. Ciepła biel uwydatnia ciepłe kolory, zimne zostają stonowane. Odwrotnie jest w przypadku światła zimnego - ciepłe kolory słabną, zimne są wzmacniane. Światło wpływa również na to, jak postrzegamy twarz. W chłodnym świetle jest ona nienaturalnie blada. Ciepłe światło sprawia, że nasza skóra wygląda naturalnie, jest to też barwa, która sprzyja nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich.
Jaką barwę wybrać do danego rodzaju pomieszczenia?
Do sypialni oraz do wszystkich pomieszczeń przeznaczonych do wypoczynku dobrze sprawdza się ciepła barwa światła. Tworzy ona nastrój intymności oraz wycisza organizm. Światło ciepłe nie za bardzo nadaje się do oświetlenia przestrzeni przeznaczonych do pracy oraz łazienki. W miejscach przeznaczonych do pracy, gdzie potrzebna jest koncentracja i pobudzenie do działania dobrze spisuje się światło o barwie zimnej. Wspomaga ona naszą aktywność. Dobrze spisuje się jako punktowe oświetlenie. Światło bardzo zimne nie nadaje się do jadalni, sypialni oraz kuchni. Barwa neutralna dobrze prezentuje się przy oświetleniu łazienek. Oświetlone w ten sposób lustra kosmetyczne w łazienkach, będą oddawały w naturalny sposób koloryt naszej skóry. Barwa neutralna dobrze spisuje się też przy oświetleniu kuchni. Barwa zimna oraz neutralna dobrze sprawdza się też jako oświetlenie ogrodów, oczek wodnych.
źródło i zdjęcia: Aurora Technika Świetlna