Zasadniczo są dwie możliwości:
- najprostsze fundamenty wylewane bezpośrednio w gruncie – wymagają wykopania rowów projektowanej szerokości i głębokości wzdłuż zarysu ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Rowy te można wykopać ręcznie lub małą koparką do wykopów wąskoprzestrzennych;
- wykopy pod fundamenty oparte na ławach – wykonuje się najczęściej koparko-ładowarką.
Po zdjęciu wierzchniej warstwy ziemi usuwa się grunt do głębokości górnego poziomu ławy i ewentualnie wywozi. Wykop pod same ławy wykonuje się zwracając uwagę na wypoziomowanie dna, bo to ułatwia dobre ułożenie zbrojenia i przeciwdziała pękaniu podstawy fundamentu.
Ziemi z wykopu nie wolno składować bezpośrednio w jego sąsiedztwie, bo mogłoby to spowodować obsuwanie się jej na dno wykopu. Z każdej strony obrysu budynku wykop należy powiększyć o co najmniej 0,5 m. Przed przystąpieniem do wykonywania fundamentów należy dokładnie sprawdzić wymiary, kąty w narożnikach i poziom dna wykopu. Kontrolę taką umożliwia przeniesienie wymiarów ustalonych na ławach sznurowych na dno wykopu. Po rozciągnięciu sznurów, w miejscach ich przecięcia się, sprawdza się pionem murarskim lub poziomnicą, czy trafiają one we właściwe punkty w wykopie.
źródło i zdjęcie: Redakcja