Prostota obsługi, niezastąpiony w sprzątaniu miejsc do których trudno się dostać
Zwykłe odkurzacze często kojarzą się z uciążliwym „wyciąganiem, przenoszeniem, dźwiganiem, ciągnięciem, rozplataniem przewodu zasilającego i chowaniem odkurzacza”. A drobne zanieczyszczenia jak: bakterie, grzyby roztocza i wirusy dalej pozostały w pomieszczeniu które sprzątamy. Nawet tradycyjne odkurzacze z filtrem wodnym negatywnie wpływają na układ oddechowy człowieka, zanieczyszczenia w zbiorniku są nawilżane i nagrzewane przez powietrze wydechowe, a to sprzyja rozwijaniu się mikroorganizmów, które bez problemów przedostają się przez filtr do sprzątanego pomieszczenia.
Dokładne i higieniczne sprzątanie szczególnie ważne jest dla osób cierpiących na schorzenia dróg oddechowych, astmę i alergię. W odkurzaczach centralnych powietrze poddane jest zazwyczaj podwójnej filtracji a następnie wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku. Niewidoczne dla oka roztocza i drobnoustroje zasysane są bezpośrednio do zbiornika. Centralny odkurzacz to nie tylko wygoda ale również możliwość posprzątania miejsc które przy zwykłym odkurzaczu nie były w naszym zasięgu jak, np. karnisze, klawiatury od komputera, przestrzenie pod łóżkiem czy za szafami oraz trudno dostępne miejsca w samochodzie.
Najważniejsze na początku! Dobry projekt poprowadzenia systemu centralnego odkurzania!
System centralnego odkurzania rozpoczynamy od sporządzenia wstępnego projektu prowadzenia instalacji. Najlepiej przesłać rzuty kondygnacji e-mailem, faxem, pocztą (z podaniem numeru kontaktowego do osoby mogącej udzielić informacji dotyczących planowanego zagospodarowania budynku) lub dostarczyć osobiście do firmy zajmującej się profesjonalnie branżą odkurzaczy centralny – tam możemy liczyć na fachową i szczegółową pomoc. W zależności od firmy jest możliwość rekonesansu na budowie inwestora. Podczas projektowania systemu bardzo ważne jest zaplanowanie strategii rozmieszczenia punktów ssących. Szacunkowo dom o powierzchni użytkowej około 200m² wymaga zainstalowania 4 gniazd ssących oraz szufelki automatycznej w kuchni i/lub w wiatrołapie.
Instalacja odkurzacza centralnego - ile to będzie kosztować?
Przypuszczalny koszt materiałów potrzebnych do wykonania tej instalacji to około 1100,00 zł netto, natomiast koszt robocizny w zależności od stawki ekipy montażowej. Instalacja rurowa powinna być wykonana z oryginalnych materiałów produkcji Kanadyjskiej Vaculine i Plastiflex. Jej zadaniem będzie przetransportować zanieczyszczenia z gniazd i szufelek automatycznych do jednostki centralnej. Instalacje prowadzi się w ścianach, po posadzkach i w przestrzeniach technicznych. Instalacja na etapie montażu zakończona jest puszką z zaślepką oraz korkami na otworach do szufelek automatycznych i podejściu do odkurzacza. Najbardziej optymalnym terminem montażu gniazd ssących jest etap po przemalowaniu ścian, natomiast szufelki automatyczne uruchamiamy przy okazji montażu mebli.
Najbardziej kosztowna jest jednostka centralna z osprzętem do sprzątania. Najczęściej odkurzacz montowany jest w garażu, pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy lub na strychu. Aby maksymalnie zredukować poziom hałasu należy umiejscowić odkurzacz z dala od pomieszczeń, w których przebywamy oraz zamontować tłumik hałasu lub zakupić odkurzacz centralny z wbudowanymi kanałami wyciszającymi. Przy doborze odkurzacza ważnym parametrem jest moc i typ silnika, rodzaj obudowy i przede wszystkich filtracja. To w jaki sposób należy czyścić odkurzacz jest najważniejsze dla potencjalnego klienta. Filtracja może polegać na tzw. „worku odwróconym”, „Splicie”, „worku jednorazowym”, „filtrze wodnym” lub „czystym cyklonie”.
źródło i zdjęcie: TopVac