Liczne certyfikacje w Europie i na świecie powstały właśnie w celu wyznaczania niskoemisyjnych produktów, które zapewniają dobrą jakość powietrza we wnętrzach.
Od ponad 10 lat Laboratorium Badawczo-Rozwojowe MAPEI zajmuje się testami produktów pod względem ich ekologiczności, stosując metody przewidziane przez obowiązujące normy i przy użyciu najbardziej odpowiednich narzędzi.
Dwanaście komór środowiskowych jest przeznaczonych do badania poziomu LZO produktów dla budownictwa.
Badane są preparaty gruntujące, kleje cementowe, kleje organiczne w paście, fugi, uszczelniacze, masy samopoziomujące i lakiery do parkietu.
W celu wykonania badania produkt zostaje umieszczony na szklanej niechłonnej tafli, zważony i natychmiast umieszczony w komorze środowiskowej. Stosunek powierzchni próbki do objętości komory jest bardzo ważny, ponieważ symuluje prawdziwą sytuację w mieszkaniu (stosunek powierzchni podłogi do kubatury pokoju).
Komory mają kontrolowaną temperaturę i wilgotność względną (T=23°C, RH =50%), natomiast powietrze, które krąży wewnątrz, jest oczyszczane. Przepływ powietrza pozwala na jego zupełną wymianę w ciągu 2 godzin.
Po 3 i 28 dniach przy użyciu pomp z komory zostaje pobrana próbka powietrza do specjalnych kartuszy, które zatrzymują LZO.
Chromatograf gazowy analizuje ich zawartość i podaje dokładną wartość ilościową i jakościową LZO w powietrzu komory.
źródło i zdjęcia: Mapei Polska Sp. z o.o.