Zima nie obchodzi się z naszymi ogródkami zbyt delikatnie. Mrozy, śnieg oraz lód nie spotykają się z okrzykami radości nawet u osób, które zimę lubią i spędzają czas w ogrodzie o każdej porze roku. Wraz z ustąpieniem ostatnich przymrozków oczom właścicieli ogrodów najczęściej ukazuje się widok podniszczonego, suchego trawnika, na którym próżno szukać śladów nie tak dawnej wspaniałości, za to bez trudu można dostrzec imponującą liczbę kretowisk. Z tego względu prace porządkowe należy rozpocząć od oczyszczenia terenu - miejsc zielonych, jak i nawierzchni.
Wiosenne porządki w ogrodzie
Sadzenia roślin w ogrodzie nie można rozpocząć pomijając etap oczyszczenia go z zalegających liści, gałęzi oraz kretowisk. Jak się do tego zabrać? W pierwszej kolejności grabimy trawnik, zamiatamy przestrzenie brukowane, jak podjazd czy ogrodowe ścieżki, sprzątamy taras. Podczas oczyszczania ciągów komunikacyjnych warto podeprzeć się myjką ciśnieniową, która dokładnie wypłucze wszelkie zanieczyszczenia, a przy okazji pozwoli zaoszczędzić cenny czas. Nie musimy kupować drogiego sprzętu. Możemy wypożyczyć go w najbliższej wypożyczalni, a także od sąsiada. Naszym celem jest zapobieganie powstawaniu zabrudzeń oraz przygotowanie ogrodu na to, co nowe.
Odchwaszczanie ogrodu
Obowiązkowym elementem przygotowań do wiosny jest także usunięcie chwastów.
- Chwasty w szczelinach między kostkami, tzw. fugach, są nie tylko mało estetyczne, ale też niebezpieczne. Jeśli nie usuniemy ich należycie z przestrzeni między kostkami, jeszcze przed nadejściem zimy, grożą nam uszkodzenia spowodowane wnikaniem wody pod powierzchnię i rozsadzaniem jej. Również korzenie mają niekorzystny wpływ na nasze szlaki komunikacyjne, i mogą powodować osłabienie ich struktury - mówi Wojciech Średniawa, główny projektant z firmy Polbruk SA.
Wiosenne porządki to świetna okazja, aby pozbyć się tych niechcianych mieszkańców ogrodu. Niektóre z nich kwitną przez cały rok! Chwasty możemy usunąć ręcznie lub za pomocą specjalnych preparatów chwastobójczych, które nanosimy za pomocą spryskiwaczy lub specjalnych aplikatorów.
Nawożenie gleby jako sposób na zdrowy i piękny ogród
Gdy już wszystkie prace porządkowe zostaną wykonane, czas na kolejny etap - nawożenie gleby. Po trudnych zimowych miesiącach właściwe zasilenie trawnika i roślin stanowi podstawę jego pielęgnacji. Dzięki dostarczeniu odpowiednich składników odżywczych i minerałów nie tylko wzmocnimy system korzeniowy roślin, ale także to, co pojawi się nad powierzchnią. Przydatne będą preparaty zawierające azot, fosfor oraz potas.
Korzystanie z ogrodu w ciepłych i słonecznych miesiącach będzie tym milsze, im lepiej się do tego przygotujemy. Prace przygotowawcze nie mogą ominąć odnowienia mebli, pomalowania ogrodzenia czy rozplanowania dekoracji, dzięki którym nasz ogród ożyje na nowo i będzie cieszył oko przez cały kolejny sezon.
źródło i zdjęcia: Polbruk