Drewno dębowe jest ciężkie, twarde i charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie, co predysponuje je do wyrobu podłóg. Jesion rośnie w krajach północnych o łagodnym klimacie.
Drewno jesionowe jest równie ciężkie i twarde jak drewno dębu, ale wyróżnia go dekoracyjność struktury słojów rocznych. Jesion występuje w wielu wariantach. My dla uproszczenia dzielimy parkiet jesionowy na: naturalny, brązowy i jasny.
Jak prawidłowo montować parkiet?
Montaż parkietu wymaga nie tylko wprawy i staranności, ale także dużo czasu i sporych nakładów. Ponieważ drewno musi się zaaklimatyzować, po zakupie trzeba je umieścić i rozpakować w pomieszczeniu, w którym będzie montowane, przynajmniej na 48 godzin.
Podłoże – jastrych, płyty wiórowe, OSB, mfp lub gipsowo-włóknowe – musi być suche, odkurzone i zagruntowane preparatem wchodzącym w skład zestawu do przyklejania parkietów.
Klej należy rozprowadzać pacą zębatą lub wałkiem stopniowo, aby nie stwardniał przed ułożeniem posadzki. Po przyklejeniu elementów trzeba odczekać od 2 do 14 dni (w zależności od rodzaju kleju), a potem można przystąpić do cyklinowania.
Na koniec na drewno nanosi się:
- lakier – tworzy na powierzchni parkietu dodatkową warstwę, która chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Powłoka może połyskiwać, być półmatowa lub matowa. Renowację takiej podłogi przeprowadza się co kilka lat – w zależności od stopnia twardości użytego lakieru i intensywności użytkowania;
- olej – na wierzchu nie tworzy się warstwa ochronna, ponieważ olej wnika w drewno, konserwując je i impregnując. W porównaniu z parkietem lakierowanym, powierzchnia jest bardziej matowa i naturalna, ale wymaga regularnej konserwacji. Przynajmniej raz w roku trzeba ją olejować, a co 1–2 lata – polerować.
źródło i zdjęcia: ANDREWPOL – Zakład Drzewny