Jak wybrać okna do pokoju dziecka?

Okna w dziecięcym pokoju pełnią wiele funkcji. Mają zapewniać właściwą wentylację, chronić przed zimnem i upałem oraz zapewniać spokojny sen dzięki dobrej izolacji akustycznej. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę wybierając okna do pokoju najmłodszego członka rodziny.

Jak wybrać okna do pokoju dziecka?
DRUTEX S.A. Okna i drzwi balkonowe z PVC
Dane kontaktowe:
59 822 91 01
Lęborska 31 77-100 Bytów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Bezpieczne okno na świat

Wybierając okna do pokoju dziecka musimy pamiętać o jego bezpieczeństwie, co wiąże się z odpowiednim systemem otwierania. Dziecko w żadnym wypadku nie powinno móc otwierać ich samodzielnie, jednym pociągnięciem klamki. W razie potrzeby na oknie można zamontować specjalne blokady rozwierności, podobnie do tych stosowanych na szafkach, dzięki czemu maluch nie otworzy go nawet pociągając za uchwyt. Ważne jest wyposażenie okien w klamki z kluczykiem lub przyciskiem, które stanowią świetną barierę dla malucha przed ich otwarciem, Szyba także powinna być bezpieczna, żeby nie rozsypała się nawet po rzuceniu w nią zabawką, co zapewniają okna z zastosowanymi szybami typu VSG z folią laminowaną w środku. W kontekście bezpieczeństwa warto pamiętać także o umieszczaniu okien na wysokości niedostępnej dla dziecka

Wentylacja i izolacja

Okna w pokoju dziecięcym służą przede wszystkim termoregulacji. Zamknięte powinny chronić zarówno przed dostępem bardzo zimnego, jak i upalnego powietrza, a po otwarciu zapewniać dobrą wentylację. Z tym kontekście wygodnym rozwiązaniem są okna pozwalające na tzw. mikro-uchył, czyli niewielkie, niewidoczne na pierwszy rzut oka otwarcie, które jednak umożliwia swobodny przepływ powietrza. W oknach marki Drutex zapewnia go mikrowentylacja w rozwórce.

W dobrze wywietrzonym pokoju dziecko będzie lepiej spać i funkcjonować. Temperatura w ciągu dnia powinna wynosić około 21-22 stopnie Celsjusza, a w nocy nie mniej niż 18 stopni. Pokój dziecka warto wietrzyć przy otwartych oknach przynajmniej raz dziennie, rano lub wieczorem, gdy powietrze jest chłodne, oczywiście pamiętając o tym, by w tym czasie maluch przebywał poza nim.

Spokojny sen dziecka

Mówiąc o dobrym śnie malucha, nie można zapominać o odpowiedniej izolacji akustycznej. Okno powinno skutecznie tłumić hałasy, o czym informuje współczynnik Rw. Im jest wyższy, tym lepiej chroni przed przeniknięciem dźwięków z zewnątrz do pokoju. Wysoka odporność na hałas charakteryzuje okna z serii Iglo Energy marki Drutex, stworzone właśnie z myślą o miejscach o dużym natężeniu ruchu. W ich przypadku, w zależności od zastosowanych pakietów szybowych, współczynnik Rw wynosi od 35 do 46 decybeli.

Okno "ubrane" z pomysłem

Kolejną kwestią jest właściwa aranżacja okna. Sen jest najgłębszy i najbardziej wartościowy, gdy odbywa się w pełnej ciemności. Jeśli jednak zza okna widać światła latarni, maluch może mieć trudności z zasypianiem. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są rolety dzień-noc, które po zmroku gwarantują dobre zaciemnienie, a za dnia wpuszczają do pokoju odpowiednią ilość światła. Dzięki nim można kontrolować zaciemnienie pokoju przez całą dobę, za pomocą pilota, ale także aplikacji na smartfon lub tablet. Jeśli słońce świeci wyjątkowo mocno, można przestawić je w "tryb" nocny i w ten sposób ograniczyć dostęp promieniom słonecznym i zapobiec wzrostowi temperatury.

Okna w pokoju dziecka powinny w pierwszej kolejności spełniać funkcje praktyczne, ale warto zadbać także o ich walory estetyczne. Modele marki Drutex są dostępne w aż 43 wersjach kolorystycznych, podobnie jak wspomniane już rolety dzień-noc, dzięki czemu z łatwością dopasujemy je do nawet najbarwniejszego dziecięcego pokoju.

źródło i zdjęcia: DRUTEX S.A.