Po wielkiej fascynacji plastikiem i rzeczami do jednorazowego użytku staramy się zmieniać nasze nawyki. Coraz częściej nabywamy ekologiczne torby na zakupy, segregujemy odpady i kupujemy naturalne produkty. Niektóre kraje powoli zaczynają wycofywać z rynku torebki plastikowe, a także naczynia jednorazowe. Świadome życie zaczyna się jednak już w domu. Wielu z nas stara się zakręcać kran podczas mycia zębów lub wybierać ekonomiczny prysznic zamiast kąpieli - są to jednak działania doraźne. O środowisku powinno się pamiętać już na etapie planowania domu czy mieszkania.
Światło i energia
Najprostszym rozwiązaniem jest pamiętanie o wyłączaniu światła, kiedy wychodzimy z pokoju. Jak się okazuje, wraz z postępem technologii standardowe żarówki zaczęły być zastępowane przez ich energooszczędne zamienniki. Obecnie w coraz większej liczbie domów i mieszkań można spotkać żarówki LED, które pozwalają na ograniczenie zużycia energii, a także służą nam dłużej. Kolejnym sposobem na pomoc dla Ziemi jest zwracanie uwagi na temperaturę w pomieszczeniach, zmniejszanie jej na noc, a także podczas dłuższych wyjazdów.
I love water – woda przede wszystkim
Rozwiązań pomagających oszczędzać wodę uczy się już w przedszkolu i szkole, dzięki czemu przełożenie tych nawyków na dorosłe życie staje się naturalne. Wybierając w późniejszych latach rozwiązania do łazienki należy zwrócić uwagę na możliwość ustalenia, ile litrów wody zostanie wykorzystane do spłukania toalety, który przycisk używamy większyczy mniejszy (np. Geberit Sigma20, 3/ 6 l). Redukcję ilości wody można osiągnąć dzięki dwudzielnym przyciskom spłukującym i odpowiedniej misce WC. Wprowadzenie do spłuczek Geberit technologii dwudzielnego spłukiwania oraz funkcji "stop", od roku 1998 pozwoliło oszczędzić około 12 000 milionów metrów sześciennych wody w porównaniu ze standardowymi spłuczkami.
Mniej chemii
Detergenty bezpośrednio wpływają na środowisko naturalne, choć często nie wydaje się to oczywiste. Przedostają się do niego wraz ze ściekami. Wiele osób, aby ograniczyć ich wpływ decyduje się na użycie alternatywnych środków czyszczących. Sprawdzonym sposobem jest wykorzystanie kwasku cytrynowego z gorącą wodą, sody oczyszczonej lub środków na bazie kwasów owocowych. Np. nowe toalety KOŁO posiadają rozwiązanie bezkołnierzowe, które pozwala dbać o środowisko naturalne. Dzięki technologii Rimfree® możemy zapomnieć o używaniu silnych detergentów do czyszczenia toalety, wpływając dzięki temu na ochronę środowiska naturalnego. Wystarczy delikatne przetarcie muszli, bez używania agresywnych środków czystości, aby zachować odpowiedni poziom higieny. Kolejnym sposobem na ograniczenie użycia detergentów jest toaleta myjąca Geberit AquaClean. Połączenie toalety z bidetem, czyli jedno urządzenie zamiast dwóch. Pozwala ono również na mniejsze zużycie papieru toaletowego.
źródło i zdjęcia: GEBERIT