Triki, które ułatwią Ci malowanie ścian i sufitu wałkiem malarskim

Podczas malowania, podobnie jak podczas większości technik dekorowania wnętrz, liczy się detal. Precyzja prac malarskich, niezależnie od stylu i wielkości wnętrza, zawsze powinna być najwyższej jakości. Czyni to bowiem wnętrze komfortowym i samo w sobie podwyższa jego wartość estetyczną. Niekiedy jednak nawet wielką staranność i dokładność psuje nam tak zwana "złośliwość rzeczy martwych". Oto kilka sztuczek, które pomogą nam wyeliminować zagrożenia podczas malowania wałkiem i sprawią że każdy detal wnętrza będzie wyglądał perfekcyjnie.

Triki, które ułatwią Ci malowanie ścian i sufitu wałkiem malarskim
MAGNAT Systemy dekoracyjne MAGNAT STYLE
Dane kontaktowe:
801 500 801
Chłodna 51 00-867 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Zabezpiecz narzędzia i detale

Prace przygotowawcze są równie istotne jak samo malowanie. Wnętrze w którym wraz ze ścianami zostały pomalowane ościeżnice drzwi, włączniki światła czy listwy przypodłogowe, nie wygląda dobrze. Warto więc zawczasu dokładnie przygotować pomieszczenie, by sama praca malarska przebiegała sprawnie i płynnie a efekt ostateczny był satysfakcjonujący. Folia i tektura malarska sprawdzają się na dużych płaszczyznach. Nieregularne kształty lepiej jest przykryć elastyczną folią spożywczą (nie zsunie się jak gazeta czy folia)i dokładnie dopasuje do każdego kształtu. Maleńkie śrubki, guziczki czy haczyki można posmarować wazeliną. Po malowaniu wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką by cała niepotrzebna farba wraz z tłuszczem zeszła. Zabezpieczyć warto też te narzędzia, które mogą nam jeszcze posłużyć. Na przykład kuwetę malarską wystarczy owinąć folią, którą po malowaniu wystarczy zdjąć i wyrzucić bez konieczności domywania tacki z warstw zaschniętej farby.

Podczas malowania, podobnie jak podczas większości technik dekorowania wnętrz, liczy się detal

Taśma malarska niekiedy potrafi zepsuć najznakomitsze poczynania nawet najzdolniejszych malarzy. Gdy nie chce się przyklejać warto ją włożyć na 10 sekund do… mikrofalówki. Po wyjęciu klej odzyska swoje właściwości. Trzeba też pamiętać o tym, by zdejmowanie taśm odbywało się wtedy gdy ściana jest jeszcze mokra.

Przed malowaniem oczyść wałek

Niezależnie od tego czy używamy wałka taniego czy drogiego, przed pierwszym użyciem należy go oczyścić z drobinek kurzu, nitek i śmieci. Jeśli tego nie zrobimy, zostaną one na ścianie podczas malowania tworząc po wyschnięciu nieestetyczne grudki.



Wałek możemy oczyścić rolką do ubrań, dokładnie usuwając wszystkie drobinki lub po prostu go umyć w wodzie z dodatkiem mydła w płynie. Przesuwając dokładnie dłoń wzdłuż wałka eliminujemy luźne włókna, meszek oraz niepożądane drobinki. Dopiero tak oczyszczonym wałkiem możemy rozpocząć prace malarskie.

Przystrzyż wałek

Wałki z dłuższym włosiem, lub te wcześniej używane, tworzą na brzegach trudne do oczyszczenia włókna. Podczas malowania krawędzie te rozkładają farbę po powierzchni nierównomiernie i to może stać się przyczyną smug lub widocznych na ścianie śladów. By uniknąć widocznych śladów można usunąć te niewygodne krawędzie nożyczkami.

Maluj we właściwym kierunku

Farbę należy nakładać równolegle do okna, rozpoczynając tam, gdzie jest najwięcej światła. Malujemy od góry do dołu i z powrotem, długimi ruchami lekko przyciskając wałek. Malowanie krótkimi odcinkami w różnych kierunkach, spowoduje nierównomierne rozprowadzenie farby na powierzchni, a w konsekwencji mogą powstać widoczne smugi. Malujemy całą ścianę, bez dłuższych przerw, dopiero po pomalowaniu całej powierzchni, możemy odpocząć. Właściwa taktyka jest niewątpliwie kluczem do sukcesu.

Prace przygotowawcze są równie istotne jak samo malowanie

Niekiedy drobiazgi czynią życie łatwiejszym i skracają drogę do celu. Uczymy się na cudzych błędach i korzystamy z ich doświadczeń. Kilka dobrych pomysłów i porad może zmienić remont z "drogi przez mękę" w ciekawe doświadczenie zakończone spektakularnym sukcesem.

źródło i zdjęcia: Magnat