Konstrukcja i wykonanie tarasu - porady

Tarasy to miejsca reprezentacyjne dla budynków wielorodzinnych ale przede wszystkim miejsca wypoczynku przy budynkach jednorodzinnych. Nader często nie zdajemy sobie sprawy, że te otoczone zielenią części budynków są bardzo skomplikowanymi konstrukcjami. Wystarczy jednak przeanalizować warunki w jakich pracuje taras, aby zrozumieć jak ważnym jest jego prawidłowe zaprojektowanie oraz wykonanie.

Konstrukcja i wykonanie tarasu - porady
BASF Polska Sp. z o.o. Izolacja budowli w systemi PCI
Dane kontaktowe:
61 636 63 00
Wiosenna 12 63-100 Śrem

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Temperatura

Ze względu na klimat panujący u nas w kraju możliwy przedział temperatur w jakim pracują tarasy to -30°C do +70°C. Do takich temperatur może się ochłodzić lub rozgrzać powierzchnia tarasu. Jest to więc przedział 100°C i naprężenia z niego wynikające muszą być kompensowane przez wbudowane w poszczególne warstwy materiały.

Opady atmosferyczne

Zimą zalegający i topniejący śnieg, latem deszcz obciążają taras wieloma litrami wody. Taras musi być konstrukcją szczelną blokującą możliwość migracji wody do pomieszczeń znajdujących się pod nim.

Ze względu na lokalizacje tarasy można podzielić na:

  • Tarasy na gruncie

Łączą powierzchnię mieszkalną bezpośrednio z ogrodem tworząc bardzo ciekawe rozwiązanie architektoniczne. Są to jednocześnie najmniej wymagające konstrukcje bo muszące jedynie zapewnić izolacyjność od wód opadowych oraz chronić warstwy przed kapilarnym podciąganiem wilgoci z podłoża.

  • Tarasy nad pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi

W tym przypadku przegroda ta musi zapewnić szczelność przed opadami atmosferycznymi, ale również odpowiednią izolacyjność termiczną oraz akustyczną. Dla ostatecznego użytkownika ważne jest aby taras wyglądał estetycznie i mógł być użytkowany wiele lat. Wrażenie estetyczne zapewnia oczywiście warstwa wykończeniowa, a więc wszelkiego rodzaju płytki ceramiczne, gresowe, kamienne układane na zaprawach klejowych, płytki układane na regulowanych wspornikach, kostka brukowa oraz drewniane deski.

źródło i zdjęcia: BASF Polska Sp. z o.o.