Taktowanie źródła ciepła, a rodzaj zastosowanych grzejników

W ciepłym domu coraz częstsze i coraz dłuższe są sytuacje, gdy zapotrzebowanie na ciepło oscyluje w przedziale od 0-4 kW. Ogrzewanie podłogowe postrzegane jako zabezpieczenie źródła ciepła przed taktowaniem to błąd. Co prawda źródło ciepła pracować będzie w każdym cyklu długo, natomiast ilość wyprodukowanego i wpompowanego w posadzkę ciepła może być znacznie wyższa niż aktualne zapotrzebowanie.

Taktowanie źródła ciepła, a rodzaj zastosowanych grzejników
REGULUS - system REGULUS®-system - niskotemperaturowe systemy grzewcze
Dane kontaktowe:
33 496 99 99, 33 815 10 25
Grażyńskiego 51 43-300 Bielsko-Biała

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Nieplanowana utrata ciepła

Z jednej strony chronimy źródło ciepła, a z drugiej ciepło niepotrzebnie tracimy. Żadne regulatory nie sprawią, że grzejąca podłoga nagle przestanie grzać, gdy aktualne potrzeby grzewcze domu wynoszą zero, a tym bardziej gdy pojawią się nadwyżki ciepła (np. intensywne nasłonecznienie). Kilka dni ciepłych i słonecznych oznacza, że zmagazynowane w posadzce ciepło pójdzie na straty. To dyskomfort cieplny i szastanie wytworzoną energią (każdy stopień przewyższenia temperatury powyżej zadanej oznacza stratę ciepła w wysokości 6%).

Optymalna dystrybucja ciepła

Jak pogodzić optymalną produkcję ciepła z jej optymalną dystrybucją? Odpowiedzią jest hybrydowa dystrybucja ciepła tj. połączenie grzania posadzką z ogrzewaniem grzejnikami, w tym samym obiegu zasilanym czynnikiem grzewczym o tej samej temperaturze. Ulokowanie części mocy grzewczej w posadzce (około 30%) i ograniczenie jej grzania do szlaków komunikacyjnych, a pozostałej części mocy w dynamicznie pracujących grzejnikach REGULUS®-system pozwala ograniczyć negatywy okresów przejściowych, zapewniając ciepłolubnym domownikom chodzenie po neutralnej termicznie lub letniej posadzce przy odpowiednim poszanowaniu energii. W naszej strefie klimatycznej, im mniejsza bezwładność systemu grzejnikowego, czyli systemu dystrybucji wytworzonego ciepła, tym lepiej dla uzyskanego najmniejszym możliwym kosztem najwyższego możliwego komfortu cieplnego.

źródło i zdjęcia: REGULUS - system