Okna dachowe dzielimy przede wszystkim ze względu na materiał, z którego wykonane są ościeżnice i skrzydła. Jeśli w domu wolimy otaczać się materiałami naturalnymi, najlepiej sprawdzą się niezwykle estetyczne okna drewniane. Dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła i rozszerzalności cieplnej, profile z tego materiału pomagają utrzymać na poddaszu optymalną temperaturę zimą i przyjemny chłód latem. Wybierając tego typu stolarkę, warto postawić na sprawdzonych producentów, którzy gwarantują odpowiednią jakość drewna.
– "Okna składamy tak, by zachować równomierną strukturę drewna sosnowego, a poprzez impregnację gotowych profili zwiększamy ich ochronę przed powstawaniem sinizn, grzybów i pleśni" – wyjaśnia Marcin Demski, ekspert firmy OKPOL produkującej okna i wyłazy dachowe.
– "Większość naszych okien malujemy ponadto trzykrotnie lakierem ekologicznym, zapewniając im ochronę przed agresywnym działaniem czynników zewnętrznych" – dodaje.
Rozwiązaniem nieco droższym (czyli odwrotnie, niż w przypadku stolarki fasadowej) są okna dachowe z PVC. Tego typu okien nie trzeba specjalnie pielęgnować, przez co stanowią doskonałe rozwiązanie dla znajdującej się na poddaszu kuchni bądź łazienki. Okna z PVC wyposażone są w odporne na wilgoć profile wielokomorowe, które na ogół nie różnią się znacząco u poszczególnych producentów. Okna dachowe OKPOL wypełniane są dodatkowo pianką poliuretanową, która zapewnia bardzo dobre parametry termoizolacyjne okna.
Korzyści w pakiecie
Do wykonania przeszkleń w oknach dachowych wykorzystuje się pakiety o zróżnicowanych właściwościach termicznych. Na współczynnik przenikania ciepła Ug wpływ ma przede wszystkim liczba zastosowanych szyb (pakiety dwu- lub trzyszybowe) oraz rodzaj wypełnienia gazowego (argon lub krypton). W przypadku okien dachowych standardowo stosuje się hartowaną szybę zewnętrzną, która chroni okno przed gradem. Niektóre modele dodatkowo doposaża się w laminat międzyszybowy, dzięki któremu w momencie zbicia szyby przeszklenie zostaje utrzymane w całości, zapewniając użytkownikom poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
Oprócz parametrów bezpieczeństwa i energooszczędności, każdy pakiet szybowy warto przeanalizować pod kątem dodatkowych funkcjonalności, np. przepuszczalności światła słonecznego. Generalnie przyjmuje się, że im szczelniejszy pakiet, tym mniej światła wpada do wnętrza. W takim przypadku warto wybrać okna z powłoką niskoemisyjną, dzięki której uzyskamy większe zyski z promieniowania słonecznego przy jednoczesnym ograniczeniu strat cieplnych. Producenci oferują ponadto pakiety z powłoką redukującą hałas czy samoczyszczącą, które sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku obiektów położonych blisko traktów komunikacyjnych.
W przypadku energooszczędnych pakietów trzyszybowych warto z kolei postawić na dodatkową powłokę antyroszeniową. W oknach, które przepuszczają na zewnątrz budynku minimalną ilość ciepła, zewnętrzna tafla szkła pozostaje chłodna. Pojawia się wówczas problem skraplającej się pary wodnej, zwłaszcza jeśli w najbliższym otoczeniu brakuje elementów absorbujących nadmiar wilgoci z powietrza. Specjalna powłoka antyroszeniowa pomaga wówczas skutecznie wyeliminować zjawisko "zaparowanych okien".
Możliwości są otwarte
Wyboru okna dachowego możemy też dokonać, opierając się na ich funkcjonalności i preferowanym sposobie otwarcia. W oknach obrotowych umieszczony w połowie długości skrzydła zawias sprawia, że można je obracać aż o 180°. Dzięki łatwemu dostępowi do całej powierzchni przeszklenia oraz poszczególnych elementów stolarki, użytkowanie i pielęgnacja takiego okna jest proste, intuicyjne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Taki model można stosować śmiało w przypadku ścianek kolankowych o bardzo zróżnicowanej wysokości.
Ciekawą alternatywę dla okien obrotowych stanowią okna dachowe wysokoosiowe. W stolarce tego typu zawias umieszczony jest na wysokości 3/4 skrzydła, co umożliwia wyjątkowo funkcjonalne, a także bezpieczne korzystanie z całej konstrukcji. Okna takie wyposaża się często w specjalne siłowniki, które dodatkowo wspomagają uchylanie i otwieranie, zapewniając łatwą i komfortową obsługę okna na poddaszu.
Okna uchylno-przesuwne to z kolei innowacyjna propozycja marki OKPOL, zakładająca dwie osobne funkcje otwierania skrzydła.
– "Funkcja uchylna umożliwia płynną regulację skrzydła w zakresie 0-30° oraz otwieranie do poziomu 60°. Okno w żadnym momencie nie zajmuje przestrzeni wewnątrz pomieszczenia, co dla użytkownika oznacza pełną swobodę ruchu" – wyjaśnia Marcin Demski.
– "Funkcja przesuwna pozwala z kolei na łatwe obrócenie zewnętrznej szyby w stronę pomieszczenia, co umożliwia jej dokładne umycie" – podsumowuje ekspert firmy OKPOL.
źródło i zdjęcia: Okpol