Zasadniczo energię geotermalną możemy podzielić na cztery rodzaje:
- wysoka o temperaturze > 180˚C
- średnia o temperaturze w zakresie od 100 do 180˚C
- niska pomiędzy 30 – 100 ˚C
- bardzo niska < 30˚C
Pierwsze trzy czerpią swoją energię z wnętrza ziemi i na terenach stabilnych sejsmicznie są stosunkowo trudno dostępne, a ich wykorzystanie wiąże się z bardzo dużymi nakładami finansowymi.
Czwarty rodzaj energii geotermalnej odnawia swoje zasoby z dwóch źródeł:
- energii jądra ziemi (od dołu)
- energii słonecznej dostarczanej przez promieniowanie, wiatr i opady deszczu (od góry)
"Bardzo niską" energię geotermalną możemy w prosty i efektywny sposób wykorzystać do ogrzewania budynku poprzez z zastosowanie gruntowej pompy ciepła Sofath.
Nazwa pompa ciepła jest analogiczna z pompą jaką używamy do pobierania wody ze studni. Podczas pompowania wody "podnosimy" wodę ze studni, czyli z poziomu niskiego do poziomu nad gruntem. Aby tego dokonać wykorzystujemy siłę własnych mięśni. Podobnie w pompie ciepła przenosimy energię cieplną z niskiego poziomu temperaturowego na poziom wyższy, możliwy do wykorzystania w układzie grzewczym. Sercem układu jest sprężarka zasilana prądem elektrycznym.
Kluczowy dla efektywności jest fakt, że zasilając urządzenie 1 kW energii elektrycznej można uzyskać od 4 do 5 kW energii grzewczej. Całość dostarczonej do budynku energii jest równa sumie energii zasilania elektrycznego i energii pobranej z dolnego źródła.
Reasumując pompa ciepła jest od 4 do 5 razy bardziej sprawna (oszczędna) od grzałki elektrycznej co ma bezpośrednie przełożenie na koszty ogrzewania. Nawet w porównaniu z najtańszymi paliwami dostępnymi na Polskim rynku pompy ciepła wypadają korzystnie i pozwalają znacznie obniżyć koszty ogrzewania.
źródło i zdjęcia: Sofath