Jak dbać o dobre okna w 4 prostych krokach?

W ostatnich trzech częściach naszego poradnika szczegółowo opisaliśmy, jak znaleźć dobre okna z PVC i na co zwrócić uwagę przy wyborze profili, okuć i przeszkleń. Mając najlepszej jakości okna warto zadbać o nie tak, by jak najdłużej cieszyć się ich niezawodną pracą i pięknym wyglądem. Nie jest to trudne, warto jednak regularnie stosować się do kilku prostych zasad. Poniżej podpowiadamy, jak prawidłowo czyścić i konserwować wszystkie elementy okien z PVC.

Jak dbać o dobre okna w 4 prostych krokach?
KRISHOME Okna, drzwi, bramy, rolety
Dane kontaktowe:
+48 61 662 41 38
Budowlana 1 62-300 Września, Psary Małe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

1. Szyba to zwykle największy element okna, a zarazem ten, o który jest najłatwiej zadbać. Wystarczy systematycznie usuwać z niej kurz i brud za pomocą miękkiej ściereczki lub ręczników papierowych oraz standardowych środków do mycia szklanych powierzchni. Wycierając je od razu do sucha zapobiegamy powstawaniu smug.

2. Kolejnym krokiem jest umycie profili okiennych – najczęściej białych lub okleinowanych. Jak pielęgnować je tak, aby jak najdłużej zachować ich oryginalny odcień, połysk i jednocześnie nie zarysować? Zdecydowanie odradzamy wszelkie środki w postaci proszków, zawierające materiały ścierne lub silne środki chemiczne. Mogą one odbarwić powierzchnię profili lub zarysować je, doprowadzając do łatwiejszego wnikania w nie kurzu i brudu. Zalecamy stosowanie miękkiej ściereczki z delikatnym, uniwersalnym płynem czyszczącym.

Na rynku są także dostępne specjalne środki do czyszczenia PVC, np. serii Cosmofen. Są one często stosowane przez montażystów, ponieważ skutecznie, a zarazem delikatnie usuwają nawet silne zanieczyszczenia. Można z nich także skorzystać – trzeba jedynie zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni środek – Cosmofen oznaczony liczbą 20, a nie np. 5 lub 10 – te będą zbyt silne i mogą nawet uszkodzić powierzchnię profili.

3. Uwaga należy się także uszczelkom w ramie skrzydła i ościeżnicy. Ich zabrudzenie w skrajnym przypadku może prowadzić do powstawania drobnych nieszczelności na obwodzie okna. Aby tego uniknąć, wystarczy systematycznie przecierać je ściereczką zdelikatnym, uniwersalnym płynem czyszczącym. Uszczelki są też podatne na twardnienie z upływem czasu. Może to prowadzić do utraty elastyczności, a w efekcie – pękania. Aby tego uniknąć, należy je przynajmniej raz w roku smarować gliceryną, olejem do maszyn albo specjalnym preparatem przeznaczonym do ich pielęgnacji, opartym na żywicach silikonowych.

Czyszczenie profili jest z pewnością łatwiejsze, jeśli są one wyposażone w tzw. zaślepkę przeciwkurzową. To specjalna, dopasowana kolorystycznie uszczelka, która wypełnia szczelinę w profilu ościeżnicy i tym samym eliminuje gromadzenie się w niej kurzu.

4. Kolejny ważny element każdego okna to okucie. Ich konserwacja jest dwuetapowa – najpierw należy je oczyścić ściereczką z kurzu. Regularnie, raz w roku należy je także naoliwić. Ma to na celu zapewnienie płynnej pracy mechanizmów przez wiele lat. Stosowane do konserwacji smary i oleje nie powinny zawierać żywic, kwasów, silikonów, ani dodatków uszkadzających powłokę antykorozyjną stali. Najlepiej zastosować specjalne preparaty, pochodzące od producenta okuć. Można się też zdecydować na jeden z dostępnych na rynku kompleksowych zestawów do pielęgnacji okien PVC. Zawierają one specjalistyczne środki do czyszczenia profili, konserwacji okucia i uszczelek.

źródło i zdjęcia: Krispol