Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Lakiery, bejce, impregnaty do drewna

W jaki sposób zwalczać mikrobiologiczne zanieczyszczenia elewacji?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Kolonie glonów rozwijając się na fasadzie tworzą charakterystyczne, często rozległe zielone plamy, które mają negatywny wpływ na estetykę i funkcjonalność domów, bloków, a także wielu budowli użyteczności publicznej.

Szczególnie narażone na atak są cienkowarstwowe tynki syntetyczne oraz farby bez dodatków biocydów, zwłaszcza na słabo nasłonecznionych - elewacjach północnych i zachodnich lub położonych w sąsiedztwie terenów zielonych. Aby uniknąć problemów należy podejmować właściwe decyzje już na etapie projektowania remontu lub budowy i pilnować zaleceń projektowych podczas realizacji prac.

Tak, więc wpływ na szybki rozwój mikroorganizmów mają zarówno jakość i chropowata faktura tynku, jak i lokalizacja elewacji - miejsca trwale zacienione i zatrzymujące na elewacji wodę opadową są potencjalnie bardziej zagrożone.

Czym czyścić elewacje?

Jeśli warstwa zazielenionego tynku lub powłoki jest nośna, może stanowić podłoże dla powłok farb renowacyjnych. Przed przystąpieniem do mycia elewacji trzeba sprawdzić stan zachowania tynku, szczelność i poprawność obróbek blacharskich, systemu odprowadzenia wody z elewacji i otoczenia budynku a co najważniejsze dokonać niezbędnych napraw podłoża.

Chroń swoje zdrowie z Remmers Sporenfrei do usuwania z powierzchni i powietrza wewnątrz pomieszczeń, grzybów pleśniowych i drobnoustrojów chorobotwórczych

Trwałe pozbycie się kolonii glonów lub grzybni ze ścian obejmuje kilka etapów; usunięcie grubszych porostów mechanicznie, np. szczotką o szorstkim włosiu lub szpachelką, spłukanie elewacji z luźnych cząstek ciepłą wodą pod niskim ciśnieniem - tak, aby nie uszkodzić tynku, a po wyschnięciu ściany aplikacja odpowiedniego preparatu glono- lub grzybobójczego np. Remmers BFA.

Preparat ten stosowany jest jako środek zwalczający zarodniki mikroorganizmów oraz profilaktycznie opóźniający powtórny rozwój glonów i grzybów na elewacji. Dzięki temu uzyskamy odkażoną powierzchnię, którą po wyschnięciu można ponownie zagruntować i pomalować odpowiednią powłoką malarską, które tworzą na elewacji powłokę ochronną, zmniejszającą porowatość powierzchni i jej wodochłonność.

Farby Remmers w walce z zanieczyszczeniami na elewacjach

Farby Remmers, już na etapie produkcji wyposażane są w wysokiej, jakości spoiwa o niskiej elektrostatyczności. Pokrycie nimi tynku w znacznym stopniu ogranicza osadzanie się kurzu i innych zanieczyszczeń. Dodatkowo zawartość specjalnych substancji czynnych, pozwala neutralizować pojawiające się zarodniki mikroorganizmów i zapobiega w ten sposób korozji biologicznej wszędzie tam, gdzie może ona wystąpić.

Warto zaznaczyć, że szczególnie wysoką odpornością na wilgoć charakteryzują się farby silikonowe Remmers Siliconfarbe SF z dodatkiem środków glono- i grzybobójczych.

Substancje zawarte w farbie działają powłokowo, niezawodnie neutralizując zarodniki mikroorganizmów na elewacji. Oprócz bardzo dobrej ochrony powłoki przed wymywaniem, substancje zawarte w preparacie Remmers BFA wprowadzone w podłoże odznaczają się również wysoką stabilnością konsekwencji wydłużony zostaje także czas działania związków biocydowych zawartych w środkach, chroniących przed skażeniami mikrobiologicznymi.

W ten sposób inwestor i wykonawca uzyskuje podwójną ochronę przed rozwojem glonów i grzybów na elewacji. Ważnym elementem przemawiającym na korzyść farb Remmers jest także fakt, że wszystkie odcienie niezależnie od intensywności koloru zamawiane według kolornika producenta maja taka sama cenę. Preparaty biobójcze, grunty i farby powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Zachęcamy więc do zapoznania się z dokumentacją zgromadzoną na naszej stronie internetowej.

źródło i zdjęcia: Remmers

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum