Szczególnie narażone na atak są cienkowarstwowe tynki syntetyczne oraz farby bez dodatków biocydów, zwłaszcza na słabo nasłonecznionych - elewacjach północnych i zachodnich lub położonych w sąsiedztwie terenów zielonych. Aby uniknąć problemów należy podejmować właściwe decyzje już na etapie projektowania remontu lub budowy i pilnować zaleceń projektowych podczas realizacji prac.
Tak, więc wpływ na szybki rozwój mikroorganizmów mają zarówno jakość i chropowata faktura tynku, jak i lokalizacja elewacji - miejsca trwale zacienione i zatrzymujące na elewacji wodę opadową są potencjalnie bardziej zagrożone.
Czym czyścić elewacje?
Jeśli warstwa zazielenionego tynku lub powłoki jest nośna, może stanowić podłoże dla powłok farb renowacyjnych. Przed przystąpieniem do mycia elewacji trzeba sprawdzić stan zachowania tynku, szczelność i poprawność obróbek blacharskich, systemu odprowadzenia wody z elewacji i otoczenia budynku a co najważniejsze dokonać niezbędnych napraw podłoża.
Trwałe pozbycie się kolonii glonów lub grzybni ze ścian obejmuje kilka etapów; usunięcie grubszych porostów mechanicznie, np. szczotką o szorstkim włosiu lub szpachelką, spłukanie elewacji z luźnych cząstek ciepłą wodą pod niskim ciśnieniem - tak, aby nie uszkodzić tynku, a po wyschnięciu ściany aplikacja odpowiedniego preparatu glono- lub grzybobójczego np. Remmers BFA.
Preparat ten stosowany jest jako środek zwalczający zarodniki mikroorganizmów oraz profilaktycznie opóźniający powtórny rozwój glonów i grzybów na elewacji. Dzięki temu uzyskamy odkażoną powierzchnię, którą po wyschnięciu można ponownie zagruntować i pomalować odpowiednią powłoką malarską, które tworzą na elewacji powłokę ochronną, zmniejszającą porowatość powierzchni i jej wodochłonność.
Farby Remmers w walce z zanieczyszczeniami na elewacjach
Farby Remmers, już na etapie produkcji wyposażane są w wysokiej, jakości spoiwa o niskiej elektrostatyczności. Pokrycie nimi tynku w znacznym stopniu ogranicza osadzanie się kurzu i innych zanieczyszczeń. Dodatkowo zawartość specjalnych substancji czynnych, pozwala neutralizować pojawiające się zarodniki mikroorganizmów i zapobiega w ten sposób korozji biologicznej wszędzie tam, gdzie może ona wystąpić.
Warto zaznaczyć, że szczególnie wysoką odpornością na wilgoć charakteryzują się farby silikonowe Remmers Siliconfarbe SF z dodatkiem środków glono- i grzybobójczych.
Substancje zawarte w farbie działają powłokowo, niezawodnie neutralizując zarodniki mikroorganizmów na elewacji. Oprócz bardzo dobrej ochrony powłoki przed wymywaniem, substancje zawarte w preparacie Remmers BFA wprowadzone w podłoże odznaczają się również wysoką stabilnością konsekwencji wydłużony zostaje także czas działania związków biocydowych zawartych w środkach, chroniących przed skażeniami mikrobiologicznymi.
W ten sposób inwestor i wykonawca uzyskuje podwójną ochronę przed rozwojem glonów i grzybów na elewacji. Ważnym elementem przemawiającym na korzyść farb Remmers jest także fakt, że wszystkie odcienie niezależnie od intensywności koloru zamawiane według kolornika producenta maja taka sama cenę. Preparaty biobójcze, grunty i farby powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta. Zachęcamy więc do zapoznania się z dokumentacją zgromadzoną na naszej stronie internetowej.
źródło i zdjęcia: Remmers