Sterowanie do rolet i bram szyte na miarę potrzeb

W ostatnich latach rolety zewnętrzne stały się niezwykle popularnym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie mieszkaniowym. Coraz częściej w przypadku budynków nowopowstałych montaż rolet planowany jest jeszcze na etapie projektu budowlanego co pozwala na pełne wykorzystanie ich funkcjonalności. Inwestorzy świadomi wielu zalet tego typu produktów, często jednak borykają się z dylematem jaki rodzaj sterowania zastosować.

Sterowanie do rolet i bram szyte na miarę potrzeb
Aluprof S.A. Systemy aluminiowe
Dane kontaktowe:
+48 (33) 819 53 00, +48 (33) 822 05 12
Warszawska 153 43-300 Bielsko-Biała

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Aby dokonać właściwego wyboru musimy sobie odpowiedzieć na pytanie jakie funkcje mają spełniać nasze rolety zewnętrzne. Sterowanie tego typu produktami może odbywać się zarówno ręcznie (za pomocą zwijacza lub linki) oraz elektrycznie. Jakkolwiek sterowanie ręczne w dobie pełnej automatyzacji jest rozwiązaniem mało komfortowym i nie zawsze bardziej ekonomicznym, szczególnie gdy w grę wchodzi skomplikowany montaż. Może się również zdarzyć, że gabaryty rolety są zbyt duże, co wyklucza całkowicie możliwość sterowania ręcznego.

Sterowanie elektryczne nie tylko zapewnia wygodę użytkowania, ale także wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji budynku,  przy okazji kształtując odpowiedni mikroklimat wewnątrz pomieszczeń. Bezpodstawne są argumenty zwolenników ręcznej obsługi rolet obawiających się sytuacji braku dostawy prądu, które zdarzają się w tych czasach niezwykle rzadko. Awaryjność silników jest raczej znikoma, a jeśli się zdarzy to wymiana jest nieskomplikowana. Wybierając elektryczne zarządzania naszymi osłonami możemy wybrać spośród trzech wariantów:

Sterowanie przewodowe, które wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej pomiędzy włącznikiem rolety a silnikiem, dlatego też warto decydować się na tego typu rozwiązanie na etapie budowy lub remontu. Obsługa rolet może odbywać się indywidualnie lub grupowo za pomocą montowanych na ścianie przełączników. Ponadto istnieje możliwość zastosowania zegara czasowego, który o wcześniej ustalonej porze podnosi lub opuszcza rolety.

Sterowanie radiowe, gdzie zarządzanie roletą odbywa się za pośrednictwem nadajnika naściennego lub przenośnego (pilota) jedno lub wielokanałowego, który wysyła komendę sygnałem radiowym do odbiornika, znajdującego się w silniku rolety. W tym przypadku zasilanie musi być doprowadzone wyłącznie do silnika, co nie wymaga dużej ilości przeróbek wewnątrz mieszkania. Jest to zdecydowanie bardziej komfortowe rozwiązanie, umożliwiające zmianę konfiguracji w dowolnej chwili i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb użytkowania. Istnieje również możliwość konfigurowania rolet z czujnikami pogodowymi (np. słonecznym czy wiatrowym), co pozwala na dostosowanie funkcjonalności tych produktów do naszych potrzeb.

Sterowanie inteligentne (np. ZenproSmart Control firmy Aluprof), które dzięki darmowej aplikacji współpracującej z centralą sterującą pozwala na zarządzanie roletami z dowolnego miejsca i o każdej porze za pomocą komputera, tabletu czy smartfona. Aplikacja posiada prosty  w obsłudze interfejs współpracujący z systemami operacyjnymi Android czy iOS. Jest to nie tylko bardzo wygodne, ale także bezpieczne rozwiązanie. Urządzenia mobilne wyposażone w inteligentną aplikację mogą być tym samym z powodzeniem stosowane zamiast tradycyjnych nadajników zdalnego sterowania typu piloty.

Sterowanie inteligentne posiada możliwość zarządzania grupami urządzeń według pomieszczeń czy kondygnacji oraz programowania scenariuszy, które umożliwiają zarządzanie osłonami przeciwsłonecznymi według naszych indywidualnych potrzeb. Funkcja autoprogramowania doskonale sprawdzi się w przypadku naszej dłuższej nieobecności, gdyż automatycznie uruchomi rolety o ustalonej porze, symulując tym samym obecność domowników, co może mieć decydujące znaczenie w odstraszeniu potencjalnego włamywacza.

Oferta firmy Aluprof S.A. obejmuje pełną gamę akcesoriów, które są niezbędne do sterowania roletami zewnętrznymi i bramami rolowanymi. Elastyczność rozwiązań i wygoda użytkowania to hasła przewodnie, które stały się mottem przy opracowywaniu oferty napędów do rolet i bram. Ważnym aspektem jest zwłaszcza bezpieczeństwo naszych klientów.  Dlatego też w swojej ofercie posiadamy liczne elementy zapewniające ochronę  użytkownikom jak np. silniki z przeciążeniem posiadające funkcje detekcji przeszkód czy zabezpieczeniem przed uszkodzeniem pancerza w przypadku przymarznięcia listwy dolnej do parapetu zarówno w zakresie sterowania przewodowego, jak

i radiowego. Ponadto w przypadku bram garażowych dajemy możliwość zastosowania wielu zabezpieczeń jednocześnie w postaci fotokomórek czy listew optycznych lub rezystancyjnych. Odpowiadając na trendy rynkowe rozszerzyliśmy także portfolio naszych produktów o nadajniki dotykowe, które doskonale wpasowują się w każde nowoczesne wnętrza.

Postęp technologiczny sprawia, że sterowanie elektryczne roletą czy bramą nie musi być skomplikowane, a tym bardziej drogie. Wystarczy zdiagnozować swoje potrzeby i wybrać odpowiednią metodę sterowania dostosowaną do naszych potrzeb i zasobów finansowych. Warto jednak zadbać, aby nasze rolety i bramy, a także zastosowana w nich automatyka dostarczane były przez renomowanych producentów.

źródło i zdjęcie: Aluprof