Tego nie rób - 5 błędów przy sprzątaniu drewnianych podłóg

Gruntowne porządki to stały element świątecznych przygotowań. Sprzątając dom na błysk, warto więcej uwagi poświęcić podłogom. Te naturalne, drewniane są bowiem szczególnie delikatne i można je uszkodzić przez nieodpowiednią pielęgnację. Z kolei właściwa konserwacja pomaga znacząco wydłużyć ich żywotność i piękny wygląd.

Tego nie rób - 5 błędów przy sprzątaniu drewnianych podłóg
Baltic Wood PODŁOGI DREWNIANE Z RED DOT DESIGN AWARD
www.balticwood.pl
Dane kontaktowe:
13 491 65 00
Fabryczna 6 A 38-200 Jasło

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

1) Odkurzanie – czy robisz to dobrze?

Jednym z największych wrogów drewnianej podłogi jest piasek i inne twarde drobinki, które rysują drewno podczas codziennej eksploatacji. Sprzymierzeńcem w jej pielęgnacji jest więc odkurzacz wyposażony w specjalną szczotkę z miękkim włosiem przeznaczoną do parkietów. Warto używać go co najmniej dwa razy w tygodniu, a jeśli macie psa - nawet częściej. Co ważne, dobrym zwyczajem jest także odkurzanie samej szczotki (zarówno przed rozpoczęciem sprzątania, jak i w jego trakcie). W ten sposób upewnisz się, że drobinki piasku gromadzące się między włosami szczotki nie porysują podłogi.

Jednym z największych wrogów drewnianej podłogi jest piasek i inne twarde drobinki

2) Zapominasz o filcowych podkładkach pod meblami

Wiesz, że przesuwanie krzeseł, sof czy stolików po drewnianej podłodze może ją rysować, więc każdy mebel w twoim domu zapewne jest podklejony filcowymi podkładkami. A kiedy ostatnio je odkurzałeś? Miękkie podkładki zapobiegają rysowaniu drewna, ale tylko wtedy, gdy regularnie się je odkurza. W przeciwnym przypadku zbierający się w nich brud i piasek niszczy podłogę ze zdwojoną siłą i to przy każdym ruchu.

3) Stosujesz zbyt dużo wody

Naturalne drewniane podłogi nie lubią być brudne, ale jeszcze mniej lubią zmywanie ociekającym wodą mopem. Do ich czyszczenia najlepiej użyć dobrze odsączonego z wody płaskiego mopa z mikrofibry. Istotne jest także, aby często go płukać w zimnej wodzie. Czyszczenie posadzki zabrudzonym mopem zwiększa bowiem ryzyko jej porysowania.

Naturalne drewniane podłogi nie lubią być brudne, ale jeszcze mniej lubią zmywanie ociekającym wodą mopem

4) Dobierasz niewłaściwe środki do czyszczenia i pielęgnacji

Nie istnieje uniwersalny środek do czyszczenia podłóg drewnianych. Inne preparaty stosuje się do drewna olejowanego, a inne do lakierowanego. Jeżeli zależy wam na długowieczności waszych podłóg, zafundujcie im domowe SPA. O tym, czym czyścić i konserwować te wykonane z drewna, najlepiej wiedzą ich producenci. Eksperci polskiej firmy Baltic Wood opracowali specjalne formuły produktów do konserwacji. W ofercie marki są środki dedykowane konkretnym rodzajom podłóg lakierowanych – matowych i półmatowych, a także kosmetyki przeznaczone do wersji olejowanych – zarówno białych, bezbarwnych, jak i barwionych.

Nie istnieje uniwersalny środek do czyszczenia podłóg drewnianych

5) Nie sprzątasz w pozostałych pomieszczeniach

Utrzymanie naturalnych drewnianych podłóg w dobrej kondycji przez długie lata wymaga regularnego sprzątania nie tylko tych pomieszczeń, w których są położone. Brud czy piasek z jednego pokoju bardzo łatwo przenosi się do pozostałych. Dbając o drewnianą posadzkę, warto więc usunąć piasek i kurz z podłóg w przedpokoju, kuchni czy w łazience. Trzeba też pamiętać o regularnym wytrzepywaniu czy odkurzeniu wycieraczki, by ta mogła skutecznie oczyszczać buty z piasku i soli, których zimą nie brakuje na naszych chodnikach.

Naturalna drewniana podłoga ociepla wnętrze, jest przyjemna w dotyku i cieszy oko

Naturalna drewniana podłoga ociepla wnętrze, jest przyjemna w dotyku i cieszy oko. Ten efekt można utrzymać przez długie lata właśnie dzięki odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, która jak widać jest bardzo prosta. Wystarczy tylko przestrzegać powyższych wskazówek.

źródło i zdjęcia: Baltic Wood