Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Pustaki ścienne - dlaczego opłaca się budowa domu z nowoczesnej ceramiki poryzowanej?

Pustaki ścienne z nowoczesnej ceramiki poryzowanej skupiają w sobie wszystkie najlepsze cechy ceramiki, takie jak wielowiekowa trwałość, naturalność czy akumulacyjność termiczna. Nowoczesna ceramika poryzowana to również gwarancja budowy ciepłego domu.

Pustaki ścienne - dlaczego opłaca się budowa domu z nowoczesnej ceramiki poryzowanej?
Wienerberger System murowania ceramicznych pustaków POROTHERM DRYFIX
wienerberger.pl budogram.pl
Wienerberger System murowania ceramicznych pustaków POROTHERM DRYFIX
Dane kontaktowe:
22 514 20 20
Plac Konesera 8, 03-736 Warszawa
Zobacz firmę w innym dziale: Dachówki ceramiczne

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Cegła ceramiczna używana od wieków do budowy domów solidnie zapracowała na swoją renomę. Ten sprawdzony przez setki, a nawet tysiące lat materiał budowlany przeszedł jednak znaczne modyfikacje. Do najbardziej innowacyjnych produktów z ceramiki służącej do wznoszenia ścian należą pustaki ścienne z ceramiki porozywanej Porotherm. Technologia ich produkcji wydobywa z pustaków ceramicznych nowe walory, które jeszcze bardziej zachęcają do murowania z nich budynków. Odpowiedzią na oczekiwania stawiane nowoczesnym koncepcjom budowy domu jest szeroka gama rozwiązań Porotherm, które spełniają nie tylko podstawowy wymóg, jakim jest energooszczędność.

Pustaki Porotherm – materiał na ciepły dom

Pustaki z ceramiki poryzowanej nazywanej też ciepłą, powstają z mieszanki naturalnej gliny z dodatkiem mączki drzewnej lub trocin. Formuje się z niej poszczególne elementy, suszy, a następnie wypala w temperaturze ponad 900°C. Podczas wypalania trociny ulegają spaleniu, powodując powstanie w strukturze materiału mikroporów wypełnionych powietrzem, które w dużym stopniu odpowiadają za właściwości termoizolacyjne ceramiki.

Drugą przyczyną zwiększenia izolacyjności cieplnej pustaków jest szczelinowa budowa wyrobów z ceramiki poryzowanej: precyzyjnie wypracowany układ drążeń wewnątrz pustaka, wydłużający drogę przepływu ciepła przez ścianę.  Wypalony materiał ceramiczny jest zupełnie suchy, dzięki czemu uzyskuje swoje parametry termiczne zaraz po wzniesieniu przegrody.

Cegła ceramiczna używana od wieków do budowy domów solidnie zapracowała na swoją renomę Pustaki Porotherm – materiał zdrowy, naturalny i bezpieczny

  • Zachętą do użycia nowoczesnych pustaków ceramicznych jest ich naturalne pochodzenie –   wykonuje się je wyłącznie z naturalnych surowców tj. gliny, piasku i wody. To sprawia, że  zalicza się je do najzdrowszych, istniejących materiałów używanych w budownictwie.
  •  Poryzowane pustaki ceramiczne Porotherm są wypalane w temperaturze blisko 1000°C, co sprawia, że są wolne od alergenów. Wysoka temperatura wypału gwarantuje również, że materiał jest suchy i odporny na rozwój grzybów i pleśni.
  • Materiały budowlane z ceramiki działają jak naturalna klimatyzacja w budynku. Wysokie właściwości akumulacji ciepła i termoizolacyjne cegieł powodują, że budynki z ceramiki w naturalny sposób utrzymują ciepło zimą, a latem izolują przed nim wnętrza budynku.
  • Domy z poryzowanych cegieł Porotherm są odporne na czynniki atmosferyczne, jak np. wiatr, ale zapewniają swobodny przepływ pary wodnej w murze, uniemożliwiający skraplanie i gromadzenie się w nim wilgoci. To chroni budynek przed stratami ciepła, a także zapewnia zdrowy mikroklimat we wnętrzu. Ta naturalna właściwość ścian ceramicznych sprawia, że domy są wolne od szkodliwych mikroorganizmów, co jest nie do przecenienia ze względu na komfort życia.
  • Ceramiczne ściany domu dają optymalną ochronę przed hałasem, a produkty o podwyższonej izolacyjności akustycznej, jak Porotherm 25/37.5 AKU, mogą być stosowane nawet na terenach o dużym natężeniu uporczywych dźwięków.
  • Pustaki ceramiczne Porotherm zapewniają najwyższą ochronę przed ogniem. Wypalone w wysokiej temperaturze, opierają się działaniu ognia wiele godzin. W przypadku pożaru nie wydzielają szkodliwych dla zdrowia substancji.
  • Budynki z ceramiki Porotherm są bezpieczne. Ich trwałość i wytrzymałość mechaniczna powoduje, że stosuje się je nawet na terenach zagrożonych żywiołami – silnymi burzami czy trzęsieniami ziemi.

Pustaki z ceramiki poryzowanej nazywanej też ciepłą, powstają z mieszanki naturalnej gliny z dodatkiem mączki drzewnej lub trocin Rozwiązanie ekonomiczne

  • Żywotność budynków wykonanych z materiałów ceramicznych sięga znacznie ponad 100 lat, dlatego ich wartość rynkowa utrzymuje się z upływem czasu. Inwestycja w dom z tego materiału pozwala uzyskać korzystną cenę przy jego ewentualnej sprzedaży.
  • Naturalna ceramika zastosowana w budynku zapobiega takim niekorzystnym zjawiskom, jak wietrzenie, gnicie, próchnica, porastanie glonami czy inwazja insektów. To pomaga ograniczyć do minimum koszty utrzymania i konserwacji domu.
  • Pustaki ceramiczne Porotherm tworzą kompletne, łatwe i elastyczne systemy, pozwalają więc na uporanie się z budową w krótkim czasie. Porowata struktura i szczelinowa budowa sprawiają, że pustaki są  stosunkowo lekkie, co znacznie ułatwia murowanie i również sprzyja oszczędnościom czasu i pieniędzy.
  • Najbardziej innowacyjna ceramika poryzowana, jak Porotherm Dryfix jest produkowana z najwyższą dokładnością (odchyłka wymiaru wysokości do 0,3 mm), która zapewnia ich idealne dopasowanie, ograniczając spoinę poziomą do minimum. Najnowsze, cienkowarstwowe, suche zaprawy, pozbawione zupełnie wody pozwalają prowadzić prace budowlane również zimą (do -5°C). To skraca czas budowy i pozwala oszczędzić materiały.
  • System ścienny Porotherm ma szeroki wachlarz zastosowań i może być wykorzystany do budowy wszystkich rodzajów ścian, do wykonywania nadproży oraz stropów.
  • Ceramika Porotherm daje oszczędności kosztów za energię. Optymalne właściwości akumulacyjne i termoizolacyjne pustaków pozwalają dziś budować domy efektywne energetycznie.
  • Długa żywotność produktów z ceramiki, możliwości ich ponownego zastosowania czy recyklingu powodują, że rozłożone na wiele lat koszty użytkowania budynków z cegły, obniżają się.

Efektywne wykorzystanie energii i dbałość o środowisko naturalne

  • Naturalne, ceramiczne cegły Porotherm mogą być stosowane we wszystkich możliwych koncepcjach domów energoefektywnych, jak domy energooszczędne czy niskoenergetyczne.
  • Materiały ceramiczne mają właściwości przepuszczające parę wodną, "oddychające" i regulujące wilgotność. To oszczędza energię zarówno latem, jak i zimą, czego konsekwencją jest redukcja emisji CO2.
  • Energia zużywana w procesie wypalenia cegieł ceramicznych jest rozłożona w czasie dzięki długoletniej żywotności ceramicznych materiałów budowlanych.

źródło i zdjęcia: Wienerberger Ceramika Budowlana