Najcieplejsze bramy, okna, rolety do domu energooszczędnego

Ostatnio wyjaśniliśmy, w jaki sposób budowa domu energooszczędnego może nam przynieść podwójny zysk. Tym razem doradzimy, jakie produkty wybrać do takiego budynku i wyjaśnimy, czym cechują się najcieplejsze bramy, okna, rolety.

Najcieplejsze bramy, okna, rolety do domu energooszczędnego
KRISHOME Okna, drzwi, bramy, rolety
Dane kontaktowe:
+48 61 662 41 38
Budowlana 1 62-300 Września, Psary Małe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Na zapotrzebowanie energetyczne domu wpływa wiele czynników, w tym – produkty i technologie stosowane na każdym etapie budowy. Bardzo duże znaczenie ma stolarka otworowa, w tym okna, które mogą odpowiadać nawet za 25% strat ciepła całego budynku. Zaczniemy zatem właśnie od nich.

Najlepszy wybór dla "oszczędnego" domu – okna pasywne

Okna mają ogromny wpływ na charakter domu. W projekcie musimy rozważyć ich ilość, wielkość, kształt, rozmieszczenie, czy w końcu rodzaj zastosowanych profili i okuć. Wszystko to zadecyduje o naszym codziennym komforcie i bezpieczeństwie, a także o wyglądzie domu i jego termoizolacji. Wybór stolarki otworowej zwykle zaczynamy zatem od okien.

Okna mają ogromny wpływ na charakter domu W przypadku profili, z których zbudowana jest rama i ościeżnica okna, liczy się ich:

  • głębokość (potocznie nazywana grubością) – im większa, tym lepsza izolacja,
  • klasa – oznaczająca grubość ścian profilu – największa jest w przypadku profili klasy A – właśnie takie spotykamy w oknach pasywnych,
  • ilość komór wewnątrz profilu – dodatkowe komory powietrza poprawiają izolację, muszą mieć jednak odpowiednią wielkość. Z tego powodu o skuteczności izolacji okna decyduje w większym stopniu głębokość profili, niż ilość ich komór. 6-komorowy profil głębokości 92 mm będzie zatem cieplejszy niż 7-komorowy profil o mniejszej głębokości,
  • wzmocnienie w postaci stalowych kształtowników wewnątrz profilu – to element całkowicie niewidoczny, ale bardzo ważny dla wytrzymałości okna.

Profil okna to oczywiście nie wszystko. Okna pasywne są wyposażone w kilkuwarstwowe pakiety szybowe – tzw. szyby zespolone:

  • pokryte powłoką niskoemisyjną w celu zredukowania strat ciepła,
  • składające się z 3, a nawet 4 tafli szkła,
  • grubość całego pakietu może wynosić nawet 60 mm,
  • poszczególne szyby są oddzielane ramkami dystansowymi – w oknach pasywnych nie są to standardowe, aluminiowe ramki, lecz tzw. "ramki ciepłe" ze specjalnych kompozytów,
  • przestrzenie między szybami tworzą hermetyczne komory wypełnionegazem szlachetnym, np. argonem. Dzięki swoim właściwościom chemicznym, gazy te skuteczniej od powietrza zatrzymują ciepło.

Warto też zwrócić uwagę na wartość współczynnika przepuszczalności całkowitej g. Określa on, jaka część promieniowania słonecznego jest przepuszczana przez szybę do wnętrza domu, stając się dodatkowym źródłem energii. Najwyższą wartość współczynnika g mają oczywiście szyby pojedyncze, są one jednak z kolei zbyt zimne do domu energooszczędnego. Nie zapewnią ani ochrony przed utratą ciepła zimą, ani przed nadmiernym nagrzaniem latem. W przypadku okien pasywnych, umieszczanych przeważnie od strony południowej, zaleca się, aby ich kilkuwarstwowe pakiety szybowe miały współczynnik g na poziomie 50%. Dopełnieniem konstrukcji okna pasywnego są odpowiednie uszczelki i listwy podparapetowe, niwelujące mostki termiczne między oknem a murem.

Jak widać, o cennych właściwościach okien pasywnych decyduje wiele dobrze dobranych elementów. Projektanci systemu FEN 92wykorzystali je wszystkie. Okna te są zbudowane z 6-komorowych profili o głębokości 92 mm – to jedne z najgrubszych profili na rynku. Umożliwiają one stosowanie 3- a nawet 4-szybowych przeszkleń, o grubości nawet 60 mm.

Solidny, "gruby" profil zachowuje lekki i elegancki wygląd dzięki prostym kształtom i możliwości dostosowania kolorystycznego zarówno do elewacji, jak i wnętrza pomieszczenia. Profile mogą być okleinowane w różnych dekorach od strony zewnętrznej i wewnętrznej, a do wyboru jest kilkadziesiąt wzorów.

Rolety zewnętrzne – zakup, który się opłaci

Nawet najlepszej jakości okna warto wyposażyć w rolety zewnętrzne. Poza funkcją izolacyjną, znacznie podnoszą one codzienny komfort życia. Pamiętajmy, że w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych spotykamy bardzo duże przeszklenia od strony południowej domu.

Pozwalają one maksymalnie wykorzystać naturalne ciepło i światło słoneczne. Niezbędne jest jednak wyposażenie dużych okien w osłony, które w razie potrzeby skutecznie ochronią nas przed nadmiarem światła i zapewnią poczucie intymności.

Wśród różnych typów osłon rolety zewnętrzne wyróżniają się kilkoma cennymi zaletami:

  • mają najlepsze właściwości izolacyjne, które w naszym klimacie przydają się przez cały rok. Zimą skutecznie pozwalają ograniczyć koszty ogrzewania, podczas letnich upałów pomagają utrzymać komfortową temperaturę w domu, zawsze – w razie potrzeby – pozwalają na skuteczne zaciemnienie pomieszczeń, np. sypialni dziecka;
  • bezpieczeństwo – rolety są dodatkową przeszkodą dla włamywaczy, a ich automatyka może być zintegrowana z czujnikami alarmowymi;
  • wygoda – dzięki roletom można zapomnieć o mało wygodnych zasłonach, a nowoczesne systemy sterowania "myślą" za nas. Więcej informacji o automatyce do rolet znajdziesz tutaj.

Nawet najlepszej jakości okna warto wyposażyć w rolety zewnętrzne W przypadku starszych okien rolety zewnętrzne są najszybszym i najlepszym sposobem na poprawę termoizolacji domu. Pozwalają obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30%.

Mechanizm ich działania jest prosty i skuteczny: między oknem a zamkniętą roletą powstaje "poduszka powietrzna", która ogranicza możliwość wymiany ciepła między wnętrzem a otoczeniem domu. Dzięki temu dom wolniej się wychładza. Montaż rolet pomaga też zniwelować mostki termiczne na obwodzie okna.

W ofercie rolet można spotkać propozycje dla każdego typu budynku, zarówno starszego, jak i dopiero powstającego. W tym drugim przypadku szczególnie polecane są tzw. rolety do zabudowy – KALIMA RZ, które najlepiej redukują ubytki ciepła.

Rolety te zapewniają dyskretne wykończenie okien, ponieważ ich skrzynka jest całkowicie ukryta pod tynkiem i niewidoczna, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Jednocześnie, dzięki specjalnej dolnej pokrywie rewizyjnej, w razie potrzeby serwisant ma do niej łatwy dostęp.

Wyjątkowo ciepłe bramy  VENTE K2 RFS 60

Przejdźmy do garażu. Planując budowę domu energooszczędnego, inwestor stanie przed pytaniem o jego usytuowanie – w bryle budynku czy poza nim. Garaż nie musi być  ogrzewany w takim stopniu, jak wnętrze domu, do tego przy otwieraniu bramy zimą szybko się wychładza. Sugerowałoby to budowę osobnego garażu jako osobnego budynku, najlepiej od północnej strony domu, tak, aby go dodatkowo osłonił. Z punktu widzenia termoizolacji to pewnie wyjście najlepsze, niestety – najmniej praktyczne. Kto z nas chciałby biegać z torbami pełnymi zakupów po oblodzonym podjeździe lub moknąc w deszczu? Przyzwyczailiśmy się już do komfortu, jaki dają bramy automatyczne, dlatego nawet w projektach domów energooszczędnych spotykamy garaże w bryle budynku – i nie musi to wcale oznaczać problemów z izolacyjnością.

Zdecydowanym liderem rynku bram są bramy segmentowe, które zyskały popularność między innymi dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym. Bramy te są zawsze ocieplone, ponieważ ich segmenty są wypełnione pianką poliuretanową, zwykle grubości ok. 40-42 mm. Producenci przygotowali także "cieplejsze" nowości. W odpowiedzi na nowe potrzeby inwestorów KRISPOL wprowadził tej wiosny na rynek nową linię bram – VENTE K2 RFS 60. Brama ta zbudowana jest z paneli grubości zwiększonej do 60 mm, o współczynniku U = 0,39 [W/m2K], co jest wynikiem o ok. 30% lepszym od paneli o grubości 40 mm.  Bramy te są wyposażone wrozszerzony system uszczelnień: podwójne uszczelnienie dolnego panela, uszczelnienia międzysekcyjne oraz dodatkową uszczelkę obwodową, niwelującą mostki termiczne pomiędzy ścianą a kątownikami.

Zdecydowanym liderem rynku bram są bramy segmentowe

W przypadku garażu na dwa samochody, istotna będzie też odpowiedź na pytanie – jedna duża czy dwie mniejsze bramy? Odpowiedź znajdziesz w jednej z naszych wcześniejszych porad.

Kluczowy montaż

Na koniec musimy zwrócić uwagę na jeszcze jedną, ważną kwestię. Okna, rolety i bramy, aby w pełni zachować obiecane przez producenta parametry potrzebują fachowego i starannego montażu. Co więcej, trend ku rosnącej energooszczędności skutkuje nie tylko powstawaniem nowych produktów, lecz także coraz bardziej zaawansowanych technologicznie technik i metod montażu. To zadanie warto powierzyć fachowcom, którzy mogą się pochwalić zarówno odpowiednim doświadczeniem, jak i znajomością wszelkich nowości technicznych.

Taki fachowiec już na etapie budowy może udzielić nam cennych porad w zakresie przygotowania otworów okiennych czy garażowych.Oszczędzanie na montażu to poważny błąd, który może słono kosztować. Lepszym wyjściem jest skorzystanie z usług autoryzowanych punktów sprzedaży renomowanych marek. Aby skorzystać z profesjonalnego doradztwa wystarczy odwiedzić najbliższy punkt zaufanego Partnera Handlowego KRISPOL.

źródło i zdjęcia: Krispol