BUDVAR Centrum: Parujące szyby w domu

Parowanie szyb nie musi oznaczać wady konstrukcyjnej okna. Z reguły zjawisko to związane jest ze zbyt dużym poziomem wilgotności w pomieszczeniu lub zbyt dużą różnicą temperatur panujących na zewnątrz i w środku domu.

BUDVAR Centrum: Parujące szyby w domu
BUDVAR Centrum Okna PVC
Dane kontaktowe:
43 824 31 32
Przemysłowa 36 98-220 Zduńska Wola
Zobacz firmę w innym dziale: Drzwi antywłamaniowe i wejściowe

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jeżeli zauważysz parowanie szyb od strony wnętrza, to powodem tego zjawiska jest przede wszystkim wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu. To z kolei może wiązać się ze złą wentylacją. Powierzchnia szyb jest najzimniejszą przegrodą budowlaną w budynku, dlatego para wodna w zetknięciu z tą zimną powierzchnią ulega skropleniu, stąd widoczna para na szybach okien. Sytuacja jest analogiczna do zjawiska parowania luster w łazience – podczas dłuższej kąpieli w gorącej wodzie, para osiada na zimnych taflach lustra i ulega skropleniu. Wzmożone parowanie szyb występuje również w kuchni podczas intensywnego gotowania, kiedy okap nie nadąża z wybieraniem gorącej pary. W tym wypadku należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń.

Zaburzona wentylacja w domu ma wpływ na problemy ze skraplaniem się pary wodnej na szybach od strony wewnętrznej. Musisz pamiętać aby zapewnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń poprzez: nawiewniki, rozszczelnianie okien, uchylanie okien. W sytuacji nadmiernego zawilgocenia ( gotowanie, suszenie) należy dodatkowo przewietrzyć pomieszczenie. Nadmiar wilgotności w pomieszczeniach mogą powodować także procesy "oddychania" świeżo wybudowanych ścian i stropów, prace remontowe (np. tynkowanie, malowanie), czasem jest to skutek źle zaizolowanych przeciwwilgociowo murów.

Aby okna odpowiedni odparowywały najważniejsze jest prawidłowe działanie kanałów wywiewnych. Tymi kanałami odprowadzane jest powietrze wraz z zawartą w nim parą wodną. Jeżeli wentylacja nie działa prawidłowo w pomieszczeniu gromadzi się wilgoć, która osiada na szybach okien. Zdarza się, że mimo ciągłego wietrzenia pomieszczeń para wodna dalej się kondensuje. W tym wypadku problem trzeba rozwiązać systemowo, poprzez odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie wentylacji.

Parowanie szyb na zewnątrz

Ze zjawiskiem parowania szyb od strony zewnętrznej spotkasz w okresach wiosennym i jesiennym. Jest to czas, kiedy domy nie są jeszcze ogrzewane, a temperatura na zewnątrz znacznie spada nocą. Poza temperaturą, na zjawisko parowania okien wpływa poziom wilgotności powietrza. Przy wysokiej wilgotności i spadkach temperatury nocą, rankiem rosą pokryte są nie tylko okna, ale także samochody, czy trawa. Jest to więc naturalny proces fizyczny.

Zjawisko parowania szyb od zewnątrz zależne jest także od innych czynników. Wpływ na to ma między innymi otoczenie okna. Parowanie potęguje roślinność, czy ruch powietrza ( otwarta przestrzeń powoduje osuszanie skroplonej pary wodnej, od strony zacisza para może pozostawać na powierzchni okna). Na parowanie szyb może mieć nawet wpływ położenie okna w zależności od stron świata – większe parowanie występuje od strony północnej niż od południa czy zachodu.

Parowanie szyb wewnątrz pakietu to już problem

Jeżeli zauważysz parę między szybami okna, oznacza to, że doszło do rozszczelnienia pakietu. W tym wypadku twoje okno straciło znaczną część swoich właściwości termoizolacyjnych. Jednym słowem – okno nie spełnia swojej funkcji. Co więcej parujące wnętrze okna pogarsza walory estetyczne. Poprzez skraplanie pary wodnej na powierzchni szyby, okno traci swoją przejrzystość, a po odparowaniu wody, na szybie pojawiają się plamy i zacieki, których nie jesteś w stanie się pozbyć.

Niestety, w tym wypadku okno wymaga wymiany. Jeżeli posiadasz jeszcze gwarancję na zamontowane, wadliwe okno, to reklamacja powinna zostać rozpatrzona pozytywnie beż większych problemów, a okno wymienione.

źródło i zdjęcia: BUDVAR Centrum Sp. z o.o.