Energię geotermalną dzielimy na cztery rodzaje:
1. wysoka o temperaturze > 180˚C
2. średnia o temperaturze w zakresie od 100 do 180˚C
3. niska pomiędzy 30 - 100 ˚C
4. bardzo niska o temperaturze < 30˚C
Pierwsze trzy rodzaje czerpią swoją energię z wewnątrz ziemi i na terenach stabilnych sejsmicznie są niestety trudno dostępne, a ich użytkowanie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi.
Czwarty typ energii geotermalnej odnawia swoje zasoby z dwóch źródeł:
- energii jądra ziemi (z dołu)
- energii ze słońca dostarczanej przez promieniowanie, opady deszczu i wiatr (z góry)
"Bardzo niską" energię geotermalną można w prosty i efektywny sposób wykorzystać do ogrzewania domu poprzez zastosowanie gruntowej pompy ciepła. Termin "pompa ciepła" jest analogiczna z pompą jaką wykorzystujemy do pobierania wody ze studni. W trakcie pompowania wody "podnosimy" wodę ze studni, czyli stanu o niższej energii do poziomu ogrodu, czyli stanu energii wyższej. Wykorzystujemy siłę własnych mięśni lub, podobnie jak w pompie ciepła, energię elektryczną, aby tego dokonać.
Kluczowy dla efektywności jest to, że dostarczenie do budynku 1kWh energii wymaga pobrania z sieci elektrycznej jedynie około 1/5 tej wartości czyli 200 Wh, a pozostałe 800Wh pobierane jest z gruntu.
Podsumowując, pompa ciepła jest około 5 razy sprawniejsza (oszczędna) od grzałki elektrycznej co ma kluczowe przełożenie na koszty ogrzewania. Nawet w porównaniu z tańszymi nośnikami energii dostępnymi na Polskim rynku ogrzewanie pompą ciepła wypada korzystniej i pozwalają zaoszczędzić do 35% kosztów przeznaczonych na ogrzanie domu.
Opis technologii pozyskiwania energii:
- kolektor poziomy
- kolektor pionowy
- wody gruntowe
źródło i zdjęcia: Sofath