Sofath: Co warto wiedzieć o energii geotermalnej?

Możliwa skończoność kopalnych źródeł energii oraz wciąż stale rosnące ceny paliw takich jak gaz, węgiel czy olej opałowy, skłaniają nas do zwrócenia większej uwagi na odnawialne źródła energii. Nowością ostatniej dekady jest wykorzystywanie energii ulokowanej w ziemi, czyli geotermalnej, do ogrzewania domów tych jedno, jak i wielorodzinnych. W temacie energii geotermalnej oraz ogrzewania ekologicznego obserwujemy więc swojego rodzaju przełom.

Sofath: Co warto wiedzieć o energii geotermalnej?
BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Pompy ciepła do CO i CWU
Dane kontaktowe:
71 71 27 400, 801 080 881
Północna 15-19 54-105 Wrocław
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły gazowe i olejowe Pompy ciepła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Energię geotermalną dzielimy na cztery rodzaje:

1. wysoka o temperaturze > 180˚C

2. średnia o temperaturze w zakresie od 100 do 180˚C

3. niska pomiędzy 30 - 100 ˚C

4. bardzo niska o temperaturze < 30˚C

Pierwsze trzy rodzaje czerpią swoją energię z wewnątrz ziemi i na terenach stabilnych sejsmicznie są niestety trudno dostępne, a ich użytkowanie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi.

Czwarty typ energii geotermalnej odnawia swoje zasoby z dwóch źródeł:

  • energii jądra ziemi (z dołu)
  • energii ze słońca dostarczanej przez promieniowanie, opady deszczu i wiatr (z góry)

"Bardzo niską" energię geotermalną można w prosty i efektywny sposób wykorzystać do ogrzewania domu poprzez zastosowanie gruntowej pompy ciepła. Termin "pompa ciepła" jest analogiczna z pompą jaką wykorzystujemy do pobierania wody ze studni. W trakcie pompowania wody "podnosimy" wodę ze studni, czyli stanu o niższej energii do poziomu ogrodu, czyli stanu energii wyższej. Wykorzystujemy siłę własnych mięśni lub, podobnie jak w pompie ciepła, energię elektryczną, aby tego dokonać.

Kluczowy dla efektywności jest to, że dostarczenie do budynku 1kWh energii wymaga pobrania z sieci elektrycznej jedynie około 1/5 tej wartości czyli 200 Wh, a pozostałe 800Wh pobierane jest z gruntu.

Podsumowując, pompa ciepła jest około 5 razy sprawniejsza (oszczędna) od grzałki elektrycznej co ma kluczowe przełożenie na koszty ogrzewania. Nawet w porównaniu z tańszymi nośnikami energii dostępnymi na Polskim rynku ogrzewanie pompą ciepła wypada korzystniej i pozwalają zaoszczędzić do 35% kosztów przeznaczonych na ogrzanie domu.

Opis technologii pozyskiwania energii:

  • kolektor poziomy
  • kolektor pionowy
  • wody gruntowe

źródło i zdjęcia: Sofath