Poza szeroką gamą wzorów, kolorów i grubości kostek brukowych oraz płyt betonowych wyróżniamy również te bez fazy lub z fazą, czyli ukośnie ściętą, bądź zaokrągloną górną krawędzią. Dlatego też każdy, kogo czeka zakup elementów nawierzchniowych, powinien wiedzieć, z czym wiąże się wybór materiału wykończonego w ten lub inny sposób i która z kostek – fazowana czy też nie – sprawdzi się najlepiej w danym miejscu.
Miejsce i przeznaczenie
– "Nawierzchnie ułożone z kostki bez fazy, czyli takich jak Polbruk Kwadrat, czy Polbruk Prostokąt (o prostym profilu krawędzi), są niemal jednolicie równe, z minimalnymi odstępami pomiędzy elementami. Powierzchnie z kostek o takiej charakterystyce idealnie pasują do inwestycji przemysłowych i obiektów użyteczności publicznej, a także realizacji wielkoformatowych, takich jak place, parkingi, nawierzchnie hal. Dodatkowo są bardziej wygodne dla rodziców z dziećmi w wózkach, rowerzystów czy chociażby dla osób z walizkami na kółkach – ponieważ wywołują mniejsza drgania". – tłumaczy Wojciech Średniawa z firmy Polbruk.
Różnicę w użytkowaniu podobnych nawierzchni odczują także kobiety na obcasach. Ponadto płaszczyzny z kostek bądź płyt bez fazy nazywane są również cichymi, ponieważ poruszające się po nich pojazdy wywołują mniejszy hałas. Wspomniane walory dla osób myślących o modernizacji przydomowych przestrzeni, ścieżek czy podjazdów, zwykle nie są jednak tak istotne jak wzór oraz kolor wybranych elementów. Dlaczego?
Efekt
– "Nieregularne krawędzie kostek z fazą w elementach takich jak: Nostalite czy Rockdeco firmy Polbruk przesądzają o tym, że cała posesja zyskuje niepowtarzalny, ciekawy charakter. Dodatkowo, dzięki ich wykorzystaniu, uzyskane aranżacje nawierzchni wokół domu i ścieżek ogrodowych sprawiają wrażenie bardziej szlachetnych, imitujących naturalny kamień. Stanowią przeciwieństwo dla przestrzeni wokół biurowców bądź sklepów, które uznawane są za bardziej techniczne". – dodaje Wojciech Średniawa z firmy Polbruk.
Aspekt estetyczny może tłumaczyć popularność elementów nawierzchniowych z fazą w aranżacji domowych posesji. Jak jednak wygląda różnica w utrzymaniu nawierzchni wykonanych z materiałów o różnych krawędziach?
Utrzymanie
Nawierzchnie wykonane z kostek z fazą oraz bez charakteryzują się taką samą stabilnością – o niej decyduje przede wszystkim dobrze wykonana podbudowa oraz solidny materiał. Nie inaczej jest z przerostami – jeżeli fugi są odpowiednio przygotowane, wykonane np. ze specjalnej zaprawy i płukanego piasku, a o nawierzchnię dba się systematycznie, to zarówno jedna, jak i druga nie będzie zarastać mchem. Skrajnym przypadkiem są płaszczyzny stale zacienione i narażone na okresowe zawilgocenia, na przykład od północnej strony posesji – aby utrzymać je w estetycznym wyglądzie należy częściej wykonywać zabiegi pielęgnacyjne.
Wielu użytkowników zwraca uwagę, że nawierzchnię z kostki bez fazy o wiele łatwiej się odśnieża. W sytuacji gdy mieszkamy w miejscu, w których panują surowe zimy z obfitymi opadami śniegu, może to mieć znaczenie, ale w wielkomiejskich przestrzeniach, gdzie zima nie jest problemem, może być to mało istotne.
Podsumowując, inwestorzy komercyjni oraz przedstawiciele miast i gmin ze względu na walory użytkowe i funkcje powinni korzystać z materiałów nawierzchniowych bez fazy, czyli o prostym profilu krawędzi. Natomiast wybór kostki czy płyt przez właścicieli domków to w dużej mierze kwestia gustu.
źródło i zdjęcia: Polbruk