Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kleje do płytek ceramicznych

Mira: Montaż płytek wielkoformatowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Płytki wielkoformatowe w ostatnim czasie są coraz częściej wybierane przez inwestorów do wykończenia ścian w domach i mieszkaniach. Ich rozmiary znacznie przekraczają standardowe formaty, dlatego też obróbka i montaż tych płytek może być kłopotliwy. Wymagają one specjalnych klejów i metod montażu.W poniższym artykule zaprezentujemy instrukcję montażu płyt wielkoformatowych i kalibrowanych płyt z kamienia naturalnego , których jeden z boków jest dłuższy niż 30 cm, ale żaden z boków nie jest dłuższy niż 120 cm.

Właściwości płytek

Podczas wypalania w płytkach mogą powstać naprężenia. W przypadku płytek kwadratowych naprężenia te są takie same na wszystkich krawędziach. Natomiast płytki prostokątne mają zazwyczaj większe naprężenia na dłuższym brzegu, co może powodować jej wypukłość lub wklęsłość. Należy wziąć to pod uwagę, układając płytki w taki sposób, aby się łączyły ze sobą. Niekiedy w celu zminimalizowania ewentualnego "spływania" fugi ze znajdującej się wyżej krawędzi sąsiedniej płyty, konieczne może być montowanie ich z przesunięciem wzdłużnym o 1/3 długości płytki.

Wymogi dla podłoża

Płyty wielkoformatowe wymagają równego podłoża. Aby wyeliminować wszelkie szczeliny, wgłębienia i nierówności, przed przystąpieniem do układania płyt zaleca się wyrównać podłoże masą wyrównawczą. Tolerancja dla poprawek wykonywanych klejem jest bowiem bardzo niewielka. Ułożenie płytek o dużych formatach na nierównej podłodze może skutkować wykruszaniem się fugi.

Wybór kleju do płyt wielkoformatowych

Powyższy schemat przewidziany jest dla stabilnego, zwartego podłoża podłogowego, które wykonane jest z betonu, szpachli lub innej mineralnie związanej, wodoodpornej masy o skurczu nie większym niż 4‰. Podłoże ścian, oprócz betonu, betonu lekkiego i tynku może być z nieorganicznych płyt o stabilnej formie, zamontowanych wg. instrukcji producenta.

Klejenie płyt o dużych formatach

Stopień pokrycia płyty klejem zależy od obciążeń na jakie dana powierzchnia będzie narażona podczas użytkowania.

 • na ścianach - na lekko obciążonych powierzchniach wystarczające jest 80% pokrycie płyty klejem, ale pod warunkiem, że jest on dokładnie wprowadzony w powierzchnię, ma dobry kontakt ze spodnią powierzchnią płytki oraz jest równo rozprowadzony po całej płycie.
 • na podłogach - w tym przypadku wymagane jest 100% pokrycie płyty klejem na jej krawędziach. Jest to konieczne w celu uniknięcia pękania i łamania się płyt podczas użytkowania. W domach i mieszkaniach w miejscach o Na powierzchniach mieszkalnych o niewielkim ruchu pieszym pokrycie płyty klejem musi wynosić minimum 80%. Na powierzchniach obciążonych obowiązują wyższe wymogi.
 • Podłogi i ściany ogólnie - w przypadku płytek pokrytych od spodu środkiem antyadhezyjnym (najczęściej jest to biały proszek wapienny) należy rozprowadzić cienką warstwę kleju na spodzie płytki przed montażem. Jest to konieczne w celu przerwania struktury środka antyadhezyjnego i zapewnienia dobrej przyczepności. W sytuacji, gdy płytki wielkoformatowe mają być ułożone na podłożu narażonym na silne oddziaływania promieni słonecznych (taras zewnętrzny czy wewnątrz pomieszczenia w pobliżu okien) należy zastosować klej o wysokiej odkształcalności. Promienie słoneczne mogą spowodować bowiem znaczne termiczne rozszerzenie płytek.

Montaż płytek wielkoformatowych na ścianie - krok po kroku

 • Proces montażu płytek zaczynamy od zagruntowania powierzchni po to aby, zapewnić dobry kontakt kleju z podłożem. Grunt nie pozwoli aby podłoże wchłonęło wodę z kleju.
 • Następnie przy pomocy gładkiej strony pacy rozprowadzamy klej z-fix na ścianie. Uzyskamy w ten sposób dobry kontakt z podłożem. Wykorzystując zębatą stronę pacy, formujemy grzebień na ścianie.
 • Przyklejamy płyty, dociskając je ruchem wibrującym, aby uzyskać maksymalne pokrycie klejem spodu płytki.
 • Aby zapewnić całkowite pokrycie klejem brzegów i rogów płyty należy ją od spodu pokryć klejem wzdłuż krawędzi. Może być konieczne nałożenie cienkiej warstwy kleju na spód płyty, jeśli jest ona pokryta środkiem antyadhezyjnym.
 • Na ścianach wymagane jest min. 80% równomierne pokrycie spodu płytki klejem. W miejscach instalacji (np. podwieszenia WC) płyty muszą mieć 100% pokrycie,czyli pełny kontakt z klejem, aby uniknąć pęknięć i odprysków

Montaż płytek wielkoformatowych na podłodze - krok po kroku

 • Tak, jak w przypadku montażu płytek na ścianach, proces zaczynamy od zagruntowania podłoża, zapewniając uzyskanie optymalnego kontaktu z klejem.
 • Klej z-fix lub 3250 superplanfix rozprowadzić po podłożu gładką stroną pacy a następnie uformować "grzebień" zębatą stroną pacy.
 • Na podłogach o znacznym obciążeniu, gdzie konieczne jest 100% pokrycie klejem i pełny kontakt płyty z podłożem ze względu na przyczepność i siłę nacisku należy nakładać klej i na płytę i na podłoże.
 • Płyty należy montować bezpośrednio jedna przy drugiej. Płyty trzeba wciskać w podłoże wibrującym ruchem. W ten sposób uniknie się wniknięcia kleju do fug.
 • Pokrycie płyty klejem zależy od wymogów użytkowych. Jeżeli 100% pokrycie nie jest konieczne, należy klej rozprowadzić równomiernie po całej płytce, tylko małe fragmenty jej powierzchni mogą mieć cieńsze pokrycie, ale nigdy wzdłuż krawędzi.

źródło i zdjęcia: Mira

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum