Konwektorowe: Rurkowy element grzewczy dla większej skuteczności obudowany aluminiowym radiatorem ogrzewa powietrze, które unosząc się do góry powoduje naturalny ruch, "ciąg" powietrza w obudowie grzejnika i efekt "zasysania" nieogrzanego powietrza dołem. To krążenie ciepłego powietrza, nazywane konwekcją, powoduje szybkie ogrzanie całej objętości pomieszczenia. Jeśli pomieszczenie było wychłodzone, to elementy wyposażenia (np. meble) osiągną temperaturę pokojową pobierając ciepło z powietrza.
Radiatorowe (płytowe): Element grzewczy - aluminiowy panel radiatorowy AIRALU z hermetycznie zamkniętą grzałką, rozgrzewa się do temperatury ok.180°C. Emituje równomiernie komfortowe ciepło, które ogrzewa elementy wyposażenia, ściany, podłogę w sposób zbliżony do ciepła słonecznego. Powietrze ogrzewa się w tym przypadku od elementów wyposażenia. Komfort cieplny jest osiągany szybciej i przy niższej temperaturze powietrza w porównaniu do systemów, w których powietrze rozprowadza ciepło. Dzięki tym cechom ogrzewanie radiatorowe jest szczególnie polecane dla osób cierpiących na alergie (w minimalnym stopniu powoduje cyrkulację powietrza) oraz na choroby dróg oddechowych (komfort cieplny przy nie przegrzanym powietrzu). Również, gdy mamy ogrzać adaptowany strych lub wysokie pokoje w tzw. n"starym budownictwie" - wybierając ogrzewanie radiatorowe, nie będziemy płacić za ogrzewanie nieużytkowych, dużych przestrzeni pod sufitem. Mniejsze są również straty ciepła związane z wentylacją.
Grzejniki firmy AIRELEC są wyposażone w trzy rodzaje termostatów, zależnie od modelu:
- Elektromechaniczne:
w modelach Basic ML pozwalają utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu z dokładnością do 1°C. Są to precyzyjne termostaty cieczowo-parowe, składające się z czujnika temperatury (cienkościenna rurka miedziana wypełniona płynem o dużej rozszerzalności cieplnej) oraz właściwego wyłącznika membranowego.
- Elektroniczne:
w grzejnikach Radiance ET działają z dokładnością do 0,1°C. Czujnikiem temperatury jest element półprzewodnikowy sterujący modułem bezstykowego elektronicznego wyłącznika. Pozwala to uzyskać stały strumień ciepła, zależnie od zmian warunków zewnętrznych nie dopuszczając do powstawania fal ciepła. Dodatkową zaletą termostatów elektronicznych jest całkowite wyeliminowanie iskrzenia, przełączanie jest zupełnie niesłyszalne. Mają wyprowadzony przewód sterujący do zdalnego, 4 rozkazowego sterowania: komfort, obniżenia temperatury o ok. 4°C (eco), dyżur (ok. +7°C), wyłączenie grzejnika. Wskaźnikiem działania grzejnika jest lampka kontrolna
- Cyfrowe ASIC:
w modelach Tactic i Actua stosowane są najnowszej generacji termostaty ze specjalnie do tego celu zaprojektowanym układem scalonym ASIC. Zastąpienie zwykłego termostatu elektronicznego, termostatem ASIC z efektem antycypacji, pozwala uniknąć zjawiska przewyższenia temperatury we wnętrzu przy zwiększeniu nastawy termostatu lub podczas zmiany trybu pracy grzejnika (z ECO na KOMFORT). Ponieważ podniesienie temperatury we wnętrzu o 1ºC wymaga dostarczenia dodatkowych 7% energii, grzejniki z termostatem ASIC są oszczędniejsze. Zintegrowanie wszystkich funkcji sterowania
grzejnikiem w jednym układzie scalonym redukuje ilość stosowanych elementów w termostatach, co znakomicie ogranicza ryzyko wystąpienia awarii. Mają wyprowadzony przewód sterujący do zdalnego, 4 rozkazowego sterowania: komfort, obniżenia temperatury o ok. 4°C (eco), dyżur (ok. +7°C), wyłączenie grzejnika. Wskaźnikiem działania grzejnika jest lampka kontrolna.
źródło i zdjęcia: PHP Brabork Sp. z o.o.