Dom energooszczędny – lepszy standard życia dla każdego
Istnieje wiele elementów wyposażenia domu, które mają wpływ na kwotę na rachunku za elektryczność. Na pozór drobnym, choć bardzo istotnym krokiem do oszczędzania prądu jest wymiana oświetlenia na takie, które ogranicza jego zużycie. Możemy też zamontować specjalne wyłączniki do kontaktów. Pozwoli to pozostawiać przypięty komputer czy ładowarkę, ale łatwo odciąć od nich zasilanie bez konieczności wyciągania wtyczek z gniazda.
Innym, nieco bardziej zaawansowanym technicznie posunięciem, jest wymiana okien w całym mieszkaniu. Okna energooszczędne, dzięki swoim parametrom ułatwiają utrzymanie komfortowej temperatury w pomieszczeniach zarówno zimą, jak i latem. Jeżeli mieszkamy w domu i chcemy zaadaptować poddasze, nie możemy zapominać o odpowiednich oknach dachowych.
- "Poddasze to miejsce, gdzie o różnych porach roku spotykamy się ze skrajnymi temperaturami, dlatego przy zakupie okien dachowych, warto zwrócić uwagę na rodzaj pakietu szybowego. Dwuszybowe są tańsze, ale ucieka przez nie relatywnie więcej energii. Rozważmy okna energooszczędne z pakietem trzyszybowym, które wyróżniają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła całego okna". – mówi Marcin Demski z OKPOL.
– "Porównajmy cenę okna do oszczędności jaką potencjalnie uzyskamy przy montażu „trzyszybówki”. Może się okazać, że już po roku nasze okno zacznie na siebie zarabiać" – dodaje.
Ograniczenie strat ciepła w budynku zapewnia również izolacja termiczna ścian. Jest ona wykonywana podczas budowy domu od podstaw, ale także jest możliwa do wdrożenia w przypadku budynków już istniejących. Znanych jest wiele metod termoizolacji, jednak ta najbardziej odpowiednia dla naszego budynku, powinna zostać skonsultowana ze specjalistą. Będzie on w stanie precyzyjnie dobrać metodę i materiały termoizolacyjne do grubości ścian, ich konstrukcji oraz współczynnika przenikania ciepła.
Systemy grzewcze
Tradycyjną i chętnie wykorzystywaną metodą jest ogrzewanie budynków przy pomocy pieców gazowych, kominków oraz kotłów kondensacyjnych, w których ciepło wytwarzane jest poprzez spalane paliwo (gaz, węgiel, olej opalowy itp.). Coraz więcej osób, w celu obniżenia rachunków w swoim domu, decyduje się jednak na energooszczędne systemy grzewcze oraz dodatkowe metody pozyskania energii ze źródeł odnawialnych. Popularnym rozwiązaniem stają się pompy ciepła przekształcające energię z takich źródeł, jak woda, powietrze czy ziemia, w ciepło umożliwiające ogrzanie domu lub wody użytkowej. Dzięki rosnącej świadomości Polaków na temat odnawialnych źródeł energii, wiele osób instaluje dodatkowo systemy fotowoltaiczne przetwarzające energię słoneczną na prąd oraz kolektory słoneczne ogrzewające wodę użytkową. Coraz częściej inwestują też w systemy rekuperacji.
Ty też możesz oszczędzać energię!
Wielu Polaków uważa, że budowa domu energooszczędnego to coś, o czym mogą tylko pomarzyć. Jednak specjaliści z branży budowlanej oraz nieruchomości udowadniają, że przy wykorzystaniu wiedzy, odpowiednio opracowanego projektu i właściwych materiałach, można zbudować dom o niskim zapotrzebowaniu na energię – nie ponosząc przy tym wysokich kosztów. Podobnie jest w przypadku istniejących budynków. Można w nich zmniejszyć zużycie energii etapami. Począwszy od zmiany codziennych nawyków, przez stopniową wymianę sprzętów i wyposażenia (jak oświetlenie, okna), po zmiany termoizolacyjne, instalacje grzewcze i wsparcie dzięki odnawialnym źródłom energii.
źródło i zdjęcia: Okpol