Krok pierwszy: Wybór ciepłych okien
Podstawowym narzędziem do weryfikacji termiki okna jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Generalna zasada brzmi - im parametr ten jest niższy, tym lepiej. Mimo to wybór ciepłych okien bywa utrudniony już na samym początku. Dlaczego?
– "Podawanie parametrów dla okna referencyjnego pozwala na czytelne porównanie poszczególnych wyrobów pod kątem ich termiki. Tymczasem wielu producentów unika tej metody i podaje parametr Uw w odniesieniu do innych (przeważnie znacznie większych) wymiarów, co może wprowadzać w błąd potencjalnego klienta. Mało tego! Znane są też przypadki podawania parametrów dla okien z... roletą".
Krok drugi: Montaż
Najcieplejsze okno nie będzie pełniło dobrze swoich funkcji, gdy zaniedbamy prawidłowy montaż.
Istnieją miejsca w budynku, które narażone są na większe utraty ciepła: geometryczne mostki występujące np. na narożnikach.
- "Popularne jest łączenie okien lub nawet samych szyb pod kątem 90°. To rozwiązanie ładnie wygląda i pewnie dlatego często korzystają z niego architekci. Patrząc jednak z punktu widzenia budownictwa energooszczędnego, tego typu rozwiązanie jest dużym błędem, bo stanowi tzw. geometryczny mostek cieplny. Narożnik który jest w ¾ otoczony chłodem a tylko w ¼ ciepłem ZAWSZE będzie najchłodniejszym miejscem konstrukcji. Fakt ten potwierdzają obliczenia termiczne". - tłumaczy Artur Głuszcz.
Wybierając energooszczędne okna warto też zwrócić uwagę na certyfikaty uznanych instytutów badawczych, które dany produkt otrzymał. MS więcej niż OKNA, dla przykładu, współpracuje m.in. z Instytutem Techniki Budowlanej w Warszawie, Instytutem Techniki Okiennej ift Rosenheim oraz Instytutem Domów Pasywnych w Darmstadt.
źródło i zdjęcia: MS więcej niż OKNA