Kluczowe pytania
Przystępując do planowania ogrodzenia należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech posesji oraz bramy. Po pierwsze: jak często Klient będzie ją otwierał i zamykał? Jeśli bardzo często, warto postawić na model, który wytrzyma więcej takich cykli.
Po drugie: czy na posesji jest dostatecznie dużo miejsca, by otwierać bramę do wewnątrz? Polskie prawo nakazuje, by bramy skrzydłowe otwierały się wyłącznie w stronę posesji. Muszą mieć więc odpowiednią przestrzeń.
Po trzecie: czy Klient jest w stanie poświęcać swój czas i energię na regularne czyszczenie bramy i jej okolic? To szczególnie ważne w przypadku bram przesuwnych.
Cechy bramy skrzydłowej
O najważniejszej z nich już wspomnieliśmy - wymaga sporej przestrzeni na posesji. Musi otwierać się do wewnątrz, w sytuacji idealnej także wtedy, gdy samochód stoi zaparkowany na podjeździe. Pewnym ograniczeniem jest szerokość bramy. W przypadku skrzydłowych nie znajdziemy modeli dłuższych, niż 6 m (w przypadku części z nich ograniczenie sięga nawet do 3 m). To oczywiście wciąż sporo, jednak gdy Klient wymaga większego prześwitu, montaż bramy skrzydłowej staje się niemożliwy do zrealizowania.
Trzeba także pamiętać, że w czasie wietrznej pogody otwieranie i zamykanie bramy może okazać się trudne, a w ekstremalnych sytuacjach uszkodzić auto w czasie parkowania. Oczywiście można pokusić się o rozwiązanie z automatyką, jednak jest ono droższe, niż w bramach przesuwnych.
Cechy bramy przesuwnej
Ten rodzaj bramy nie ma takich ograniczeń, jak brama skrzydłowa. U dystrybutora można zamówić praktycznie każdą szerokość modułu, z zaznaczeniem, że ogrodzenie, wzdłuż którego będzie przesuwany, będzie równej szerokości.
Sposób otwierania bramy przesuwnej niweluje konieczność posiadania wolnego miejsca na posesji. Co więcej, jest też bardziej komfortowy w codziennym użytkowaniu w porównaniu do bramy skrzydłowej, a zakup automatyki nie jest tak kosztowny.
W przypadku wyboru bramy przesuwnej, zarówno samonośnej, jak i na szynie, trzeba pamiętać o konieczności dbania o czystość, szczególnie w drugim z wymienionych modeli. Suche liście czy śnieg wpływają na płynność pracy systemu, a dodatkowo, w przypadku zbyt dużego ciężaru, mogą powodować uginanie się szyny.
Warto więc wziąć wszystkie plusy i minusy pod uwagę, by Klient był zadowolony z wyboru.
źródło i zdjęcia: Betafence