Polbruk: Wiosna w ogrodzie – jakie prace wykonać na początku sezonu?

Po zimie wygląd naszego ogrodu z pewnością daleki jest od ideału. Przywrócenie go do stanu świetności przyspieszy wykonanie kilku najważniejszych prac, takich jak pielęgnacja trawnika i roślin, a także staranne uprzątnięcie oraz renowacja brukowanych szlaków komunikacyjnych.

Polbruk: Wiosna w ogrodzie – jakie prace wykonać na początku sezonu?
Polbruk S.A. Kostka brukowa, płyty tarasowe, elementy małej architektury
Dane kontaktowe:
Nowy Świat 16 C 80-299 Gdańsk

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Estetyczny ogród traci swą rację bytu, jeśli mimo efektownych roślin pokrywa go siatka zaniedbanych ścieżek. Zarówno o wygląd ogrodowych chodników, jak i przylegającej do fasad nawierzchni zadbać możemy dzięki kilku prostym i szybkim czynnościom.

Wiosenne porządki

Estetyczny ogród traci swą rację bytu, jeśli mimo efektownych roślin pokrywa go siatka zaniedbanych ścieżek – "Tradycyjnie prace porządkowe zaczynamy od zamiecenia całej nawierzchni. Po zimie warto oczyścić powierzchnię kostek za pomocą myjki ciśnieniowej. Kosztownego sprzętu nie trzeba kupować, a wystarczy skorzystać z wypożyczalni. Jeśli zależy nam na oszczędności czasu do wyczyszczenia brukowanej nawierzchni można zatrudnić także specjalistyczną firmę. Później w sezonie wystarczy regularne czyszczenie ostrą szczotką i roztworem wody z płynem do mycia naczyń. Domowe sposoby sprawdzą się także podczas usuwania resztek chwastów ze spoin. Wystrzegamy się roztworów solnych, powodujących zasolenie gleby oraz mogących źle wpłynąć na wygląd kostek. Ręczne usuwanie chwastów powinno odbywać się z użyciem specjalnych narzędzi, którymi nie uszkodzimy budowy poszczególnych elementów". – mówi Wojciech Średniawa z firmy Polbruk.

Odchwaszczanie i mycie kończymy uzupełnieniem luk w spoinach. Piasek wystarczy rozsypać, rozprowadzić szczotką, a nadmiar zamieść. Dla zabezpieczenia nawierzchni na przyszłość warto wykonać również impregnację za pomocą środka Polbruk Efekt.

Z myślą o zieleni

Synonimem każdego ogrodu są rośliny, dlatego reaktywacja naszego przydomowego skrawka zieleni nieodłącznie wiąże się z troską o okoliczną florę. Na początku na warsztat warto wziąć trawnik, który w pierwszej kolejności dokładnie grabimy. Kolejnym krokiem jest wertykulacja, która pozwoli wodzie i nawozom dotrzeć do samych korzeni. W kwestii nawożenia istotne jest, aby wybrać preparat zawierający azot, fosfor oraz potas, lub też zdecydować się na nawóz organiczny (kompost). Przechodząc do pielęgnacji roślin należy najpierw przyciąć byliny. Zabiegów pielęgnacyjnych wymagać będą także krzewy ozdobne, takie jak lawenda, hortensja i róże wieloletnie. Ostatnie na liście znajdują się drzewa i krzewy owocowe. W przypadku wysiewania roślin kwitnących najlepiej postępować zgodnie z instrukcją znajdującą się na ich opakowaniu.

Wiosną warto też przygotować meble ogrodowe do nowego sezonu. Odpowiednio wyczyszczone i zaolejowane drewniane leżaki, stoły oraz krzesła będą cierpliwie czekać na pogodę sprzyjającą pierwszym przyjęciom na świeżym powietrzu.

źródło i zdjęcia: Polbruk