Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Rozważania na temat wydajności i opłacalności pomp ciepła powietrze-woda

Wybierając odpowiedni model pompy, musimy sprawdzić, dla jakich parametrów podano jej moc grzewczą. Następnie powinniśmy zapoznać się z tak zwanymi charakterystykami pompy (krzywymi mocy cieplnej dla różnych temperatur górnego źródła i krzywymi dla zmiennej temperatury powietrza atmosferycznego) Taka krzywa da nam odpowiedź na pytanie, czy wybrany model pompy dostarczy odpowiednią (zgodną z bilansem cieplnym domu) ilość ciepła w warunkach skrajnych, ujemnych temperatur w okresie zimy.

Rozważania na temat wydajności i opłacalności pomp ciepła powietrze-woda
Thermoval Polska Elektryczne ogrzewanie podłogowe
thermoval.pl
Thermoval Polska Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Dane kontaktowe:
22 853 27 27, 22 853 70 66
Okulickiego 21, 05-500 Piaseczno

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jaką moc powinna zapewnić pompa ciepła powietrze-woda? Jaka jest jej wydajność w ciągu całego roku?

Praktycznym rozwiązaniem, przyjętym jako standard w zaawansowanych technicznie krajach, gdzie pompy ciepła zdobyły zauważalny udział w rynku urządzeń grzewczych, jest dobór takiej pompy, która pokryje w 100% zapotrzebowanie na moc grzewczą, gdy temperatura powietrza spadnie do: - 5ºC.

Obserwacje i dane o temperaturach, które występowały w poprzednich 30 latach, potwierdzają że nieznaczny procent dni w okresie zimy, charakteryzuje się niższą temperaturą zewnętrzną od tej przyjętej w założeniu.

W tym okresie, pompa ciepła powietrze - woda, wspomagana jest grzałką wbudowaną w buforze. Koszt ogrzewania jest chwilowo wyższy i równy mocy grzałki (z reguły: 2 kW) pomnożonej przez cenę energii (I lub II taryfa) i przez czas jej pracy.

Pamiętajmy jednak o tym, że pompa ciepła powietrze-woda, której wydajność cieplna spełnia powyższe wymogi, przez pozostałą część roku, czyli np: 50 tygodni, będzie działać z wysoką wydajnością, dającą znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania domu i przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

Jak zmienia się wartość współczynnia COP  - istotnego parametru określającego efektywność pompy ciepła?

Wróćmy na chwilę do współczynnika COP (Coefficient of Performance), który dla niskotemperaturowej pompy ciepła powietrze-woda, przez większość roku, przekracza wartość: 3 lub nawet 4. To znaczy, że płacąc za 1 kWh elektrycznej energii otrzymamy 3, 4 lub więcej KWh energii cieplnej, ogrzewającej nasz dom i wodę użytkową.

źródło i zdjęcia: Thermoval Polska