Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak to się robi, czyli wytwarzanie detali i podzespołów w działach firmy Kospel

Drugi reportaż z cyklu "Jak to się robi?" wkracza w fazę wykonywania gotowych wyrobów. Przedstawia on działy firmy Kospel, w których wytwarzane są detale i podzespoły, z których następnie będą montowane całe urządzenia.

Jak to się robi, czyli wytwarzanie detali i podzespołów w działach firmy Kospel
Kospel Płaskie kolektory słoneczne
kospel.pl
Kospel Płaskie kolektory słoneczne
Dane kontaktowe:
94 346 38 08, 94 346 04 32, 801 011 225
Olchowa 1, 75-136 Koszalin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Drugi reportaż prezentuje fazy wytwarzania detali i podzespołów

Jak to się robi, czyli wytwarzanie detali i podzespołów w działach firmy Kospel Każdy produkt posiada wiele elementów wykonanych z metalu. Do fabryki dostarczane są arkusze blachy, które zostają przycięte do właściwych rozmiarów na gilotynie. Następnie sterowana numerycznie wykrawarka (zdj.1) precyzyjnie wycina dowolne, wcześniej zaprogramowane kształty. Odpowiednio wycięte kawałki blachy trafiają na prasę krawędziową (zdj.2), z której wychodzą jako gotowe półprodukty. Inne podzespoły powstają przy zastosowaniu przygotowanych wcześniej narzędzi, na prasach (zdj.3).

Jak to się robi, czyli wytwarzanie detali i podzespołów w działach firmy Kospel Jak to się robi, czyli wytwarzanie detali i podzespołów w działach firmy Kospel Jak to się robi, czyli wytwarzanie detali i podzespołów w działach firmy Kospel

Zarówno w kotłach jak i podgrzewaczach występują podzespoły wymagające spawania lub lutowania twardego. Firma Kospel od samego początku, czyli od prawie 20 lat oferuje bardzo trwałe miedziane zespoły grzejne (zdj.4).

Wiele metalowych elementów takich jak np. obudowy kotłów należy pomalować. W firmie Kospel stosuje się tzw. metodę lakierowania proszkowego. Przed samym procesem lakierowania powierzchnia musi zostać odpowiednio przygotowana - przeprowadza się odtłuszczanie oraz oczyszczanie przy pomocy piaskarki.

Tak przygotowane podzespoły trafiają do komory malarskiej (zdj.5), w której metodą elektrostatyczną nanoszony jest lakier. Następnie detale pokryte lakierem są wypalane w piecu. Powierzchnie lakierowane metodą proszkową charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, temperaturę, wilgoć i korozję.

Jak to się robi, czyli wytwarzanie detali i podzespołów w działach firmy Kospel Jak to się robi, czyli wytwarzanie detali i podzespołów w działach firmy Kospel Podzespoły z tworzywa sztucznego wytwarzane są na wtryskarkach (zdj.10, 11 i 12). Samodzielne tworzenie form wtryskowych ułatwia firmie Kospel elastyczne dostosowywanie wyglądu obudów do aktualnych trendów wzorniczych. Wieloletnie doświadczenie pozwala wdrażać coraz nowsze technologie i wykonywać kolejne podzespoły przy zastosowaniu specjalistycznych tworzyw sztucznych.

Firma Kospel posiada wewnętrzny system kontroli opracowany w oparciu o najwyższe standardy jakości. Jeszcze zanim powstanie gotowy wyrób, na poszczególnych etapach produkcji przeprowadzane są odpowiednie badania.

Wszystkie kupowane materiały, podzespoły i detale poddawane są procedurom sprawdzającym. Następnie, w kolejnych etapach, wytworzone półprodukty również poddaje się odpowiednim testom (zdj.13).

Jak to się robi, czyli wytwarzanie detali i podzespołów w działach firmy Kospel Jak to się robi, czyli wytwarzanie detali i podzespołów w działach firmy Kospel

W cyklu reportaży "Jak to się robi?" - link do strony tutaj.

źródło i zdjęcia: KOSPEL