Niełatwa sztuka kompromisu
Co zrobić, by mała łazienka wydawała się większa zarówno "na oko" jak i pod względem wygody użytkowania? Na rynku dostępna jest cała gama urządzeń przeznaczonych specjalnie do małych łazienek, takich jak np. wąskie pralki. Jednak, podobnie jak przy każdym innym wnętrzu, należy zacząć od ustalenia, co powinno znaleźć się w naszej łazience. W przypadku niewielkiego pomieszczenia jest to związane z wieloma kompromisami. Może warto zamienić wannę na wygodną kabinę prysznicową? A może znaleźć miejsce dla pralki w kuchni? Może szafki z zapasowymi ręcznikami umieścić w innej części domu?
Zobacz:
Dobór wyposażenia łazienki:
- Standardy łazienkowe oraz
- Ustalanie wyposażenia
Kiedy już wiemy, jakie sprzęty muszą znaleźć się w naszej łazience, warto wybrać te, które zarówno ze względu na swoje rozmiary jak i wygląd nie będą przytłaczały pomieszczenia.
Ceramika mniejsza lecz wciąż wygodna
Doskonałym rozwiązaniem jest na przykład produkowana przez KOŁO seria ceramiki NOVA TOP PICO przeznaczona specjalnie do małych łazienek. Przy mniejszych niż zwykle rozmiarach ceramika z tej serii zachowuje pełną funkcjonalność, a jej estetyczny, lekki kształt tworzy harmonijną całość nawet w małych wnętrzach.
Owalna i przezroczysta kabina
Jeśli decydujemy się na kabinę prysznicową zamiast wanny, lepiej wybrać model z przezroczystymi drzwiami i ściankami. Daje to wrażenie przestrzeni, a kabina - stanowiąca przecież największy element w łazience - nie będzie jej przytłaczała. Wielkość i kształt kabiny zależy oczywiście od naszych upodobań, jednak owalne kształty znacznie lepiej wyglądają w małym wnętrzu, gdyż dodają mu lekkości i wdzięku.
Wanna asymetryczna
Decydując się na wstawienie do łazienki wanny, nie jesteśmy wcale skazani na urządzenie, które zajmuje połowę pomieszczenia. Warto zastanowić się nad wyborem wanny asymetrycznej, która przede wszystkim zajmuje mniej miejsca, a także nie pomniejsza optycznie łazienki tak bardzo jak klasyczna wanna prostokątna. Obecnie można znaleźć wanny asymetryczne w bardzo wielu kształtach i kolorach, a używany do nich akryl jest trwałym tworzywem, więc nie musimy obawiać się jego szybkich uszkodzeń. Pamiętajmy, że kolor wanny również wpływa na naszą percepcję – im jaśniejsza wanna, tym lepiej będzie wyglądać.
Funkcjonalne półki i schowki
W małej łazience wystarczy jeden ręcznik rzucony na podłogę, a już mamy wrażenie bałaganu. Dlatego przy projektowaniu takiego wnętrza należy zwrócić baczną uwagę na to, aby półki, wieszaki i szafki umożliwiały odkładanie na miejsce wszystkich przedmiotów, których używamy. Dobrym rozwiązaniem są drabinkowe grzejniki łazienkowe o kształcie przystosowanym do wieszania ręczników. W zimie mają one dodatkową zaletę - pozwalają szybko wysuszyć mokry ręcznik. Najlepiej jest umieścić taki grzejnik w pobliżu prysznica lub też między wanną a umywalką.
Optyczne powiększanie
Nawet najlepiej urządzone pod względem funkcjonalności niewielkie wnętrze będzie wyglądało na ciasne i nieprzytulne, jeśli nie zadbamy o jego optyczne powiększenie. Służy temu kolor, kształt i faktura materiałów użytych do wykończenia ścian oraz podłogi, a także usytuowanie luster i oświetlenia.
Jasne = większe
Małe łazienki "nie lubią" ciemnych kolorów, dużych płytek i zbyt wielu ozdób. Musimy o tym pamiętać, projektując nasze wnętrze. Płytki średniej wielkości w jasnych odcieniach oraz dyskretne zdobienia - to podstawowa zasada pozwalająca nam uzyskać wrażenie większej przestrzeni. W jej ramach mamy jednak do dyspozycji bardzo wiele stylów - od klasycznej chłodnej elegancji po bardzo już na pierwszy rzut oka "ciepłe" wnętrze. Kolory, które dają wrażenie większej przestrzeni to przede wszystkim te kojarzące się z wodą i powietrzem - zimne odcienie błękitów, zielenie oraz niebieskawe fiolety.
Lustra i światło powiększą przestrzeń
Bardzo ważną role w niewielkich pomieszczeniach odgrywają lustra. Ustawione w odpowiednich miejscach mogą dodawać głębi i przestrzeni. Dwa duże lustra ustawione naprzeciw siebie zdecydowanie powiększą optycznie naszą łazienkę, należy jednak zastanowić się, czy odpowiada nam efekt wielokrotnych odbić. Nie mniej istotne jest właściwe oświetlenie. Zadbajmy o to, by nasza łazienka była oświetlona światłem dziennym. Jeśli nie ma w niej okna, dobrym rozwiązaniem jest na przykład wstawienie w ścianę "okna" z luksferów, wychodzącego na inne dobrze oświetlone pomieszczenie. Jeśli nie możemy zastosować takiego rozwiązania, bardzo ważne jest, aby przynajmniej jedno ze źródeł światła miało barwę zbliżoną do światła dziennego.
źródło i zdjęcie: Koło