Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy ciepła? - radzi Sofath

Pompy ciepła są urządzeniami, które cechuje wysoka efektywność. Jako systemy ekologiczne i niezwykle ekonomiczne są idealnymi rozwiązaniami grzewczymi do domów. Na jakie zalecenia projektowe, wykonawcze i eksploatacyjne zwrócić uwagę, aby działały jeszcze lepiej i były jeszcze bardziej wydajne?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy ciepła? - radzi Sofath
BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Pompy ciepła do CO i CWU
Dane kontaktowe:
71 71 27 400, 801 080 881
Północna 15-19 54-105 Wrocław
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły gazowe i olejowe Pompy ciepła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy ciepła? - radzi Sofath Gruntowe pompy ciepła, chociaż korzystają z energii elektrycznej, są jednymi z najbardziej ekologicznych systemów grzewczych na rynku. Ich praca polega przede wszystkim na pobieraniu energii z ziemi i przekształcaniu jej w ciepło. Dzięki temu ogrzewanie budynków jest po prostu tanie i ekologiczne.

Aby urządzenia te działały jeszcze bardziej wydajnie i zapewniały domownikom całkowity komfort cieplny, należy zapoznać się z odpowiednimi zaleceniami już na etapie projektowania domu. W efekcie zyskamy pewność, że instalacja grzewcza spełni nasze oczekiwania i stanie się bardziej efektywna.

Zanim wybudujemy dom

Na etapie projektowania domu należy skoncentrować się na wyborze odpowiedniego systemu grzewczego. Ogromne znaczenie ma typ domu, a także usytuowanie działki. Jeśli myślimy o zainstalowaniu gruntowych pomp ciepła, wówczas powinniśmy zastanowić się nad wyborem rodzaju kolektora gruntowego. Jeśli posiadamy dużą działkę odpowiedni może być kolektor poziomy.

Pionowy dobrze sprawdzi się na małej powierzchni. Pomocna już na tym etapie może się okazać rzetelna firma, która odpowiednio doradzi klientowi. Jako inwestorzy nie mamy obowiązku znać wszystkich nowinek technicznych z branży grzewczej, dlatego fachowa pomoc jest na wagę złota.

Jakie zadania stoją przed wybraną przez nas firmą już na etapie projektu?

Przede wszystkim obliczenie zapotrzebowania na ciepło dla całej inwestycji. Istotne jest określenie strat ciepła, temperatury komfortu (ustalana przez klienta), odpowiedniej izolacji, a także sposobu użytkowania budynku. Najważniejszą z tych kwestii są jednak prawidłowe obliczenia bilansu cieplnego. Jeśli wykonawca dobierze urządzenie, nie posiadając stosownych kalkulacji, w efekcie może doprowadzić nasz dom do niedogrzania i skokowego wzrostu kosztów ogrzewania.

Powód jest prosty: urządzenia o zbyt małej mocy grzewczej, chociaż posiadają bardziej atrakcyjną cenę w momencie prowadzenia inwestycji, nie są w stanie należycie ogrzać budynków, gdyż pracują zbyt dużo degradując tzw. dolne źródło, a w skrajnych przypadkach wymuszają załączenie wspomagającej grzałki elektrycznej, z której koszt 1 kWh energii cieplnej jest około cztery razy droższy od 1 kWh energii z pompy ciepła.

Warto również postawić na urządzenie, którego COP, czyli współczynnik stosunku mocy grzewczej do mocy pobranej z gniazdka elektrycznego, jest wysoki. Ważne, żeby był on jak najwyższy, ponieważ wówczas wydajność pompy ciepła również jest wyższa.

Mając na uwadze fakt, że do zadań wykonawcy należy rzetelne poinformowanie klienta oraz wybór najlepszego systemu, marka Sofath (http://www.sofath.pl/) położyła szczególny nacisk na szkolenia swoich partnerów, Autoryzowanych Koncesjonerów. Dzięki nim posiadają oni szczegółową wiedzę teoretyczną i praktyczną i w efekcie są oni na bieżąco z najnowszymi informacjami z branży grzewczej.

W trakcie instalacji

Kiedy już wiemy, jaką gruntową pompę zainstalować oraz wybierzemy kolektor poziomy lub pionowy, możemy skupić się na procesie instalacji. Ważne, by wybrana przez nas firma kompleksowo świadczyła usługi związane z montażem urządzenia.

Dużym zagrożeniem, negatywnie wpływającym na efektywność systemu, jest niestaranne wykonawstwo. Może ono doprowadzić do nieszczelnego wykonania instalacji. Chociaż instalacje oparte na pompach ciepła bardzo rzadko są awaryjne, naprawa systemu może być uciążliwa. Aby temu zapobiec wykonywana jest próba szczelności wymiennika gruntowego oraz ogrzewania podłogowego.

Poza tym, wszystkie połączenia powinny zostać umiejscowione w skrzynkach rozdzielczych lub skrzynkach rewizyjnych, które umożliwiają dostęp do miejsc, w których wystąpi ewentualna usterka. Dla przykładu w systemach Caliane i Natea (marki Sofath) stosowane są wyłącznie kolektory gruntowe z rur miedzianych lutowanych lutem z dodatkiem srebra, zapewniającym dużą wytrzymałość. W efekcie nie dochodzi do rozszczelniania rur.

W większości pomp ciepła dostępnych na rynku energia cieplna transportowana jest przez mieszaninę glikolu. W przypadku większości urządzeń marki Sofath jest on zastąpiony ekologicznym czynnikiem chłodniczym R410A. Cechuje go wysoka wydajność. Ponadto, jest on jednym z najbardziej bezpiecznych gazów technicznych i nie podlega okresowej wymianie. Domownicy nie są więc zmuszeni do ponoszenia dodatkowych kosztów takich jak podczas okresowej wymiany glikolu.

Istotnym elementem, wpływającym na efektywność pomp ciepła, jest wybór górnego źródła ciepła. Popularna "podłogówka" to rodzaj ogrzewania, które najlepiej współpracuje z tym systemem. Jest nie tylko ekonomiczna, lecz również zapewnia równomierny rozkład temperatur we wszystkich pomieszczeniach w domu. Umiejscowione w wybranych pomieszczeniach termostaty pozwalają na łatwą regulację temperatury i uzyskanie oczekiwanego komfortu cieplnego.

Mamy pompę ciepła i co dalej?

Po instalacji systemu opartego na gruntowej pompie ciepła, domownicy powinni pamiętać o regularnych przeglądach gwarancyjnych i pogwarancyjnych. Współpraca z solidną firmą instalatorską nie powinna więc kończyć się na etapie zrealizowania projektu. Bardzo ważny jest stały kontakt oraz profesjonalne doradztwo ze strony fachowców.

Pompy ciepła, o czym już wcześniej wspomnieliśmy, dobrze współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym, które emituje ciepło bardziej wydajnie niż ogrzewanie tradycyjne, ponieważ gwarantuje równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniach. Posiadając w domu ogrzewanie podłogowe spokojnie można obniżyć temperaturę w pokojach z 22°C do temperatury 21°C, zachowując przy tym komfort cieplny. Obniżenie temperatury zadanej o 1°C generuje już realne zyski.

Pamiętajmy również, że przy poprawnie wykonanej instalacji temperatura podłogi jest o około dwa stopnie wyższa niż temperatura oczekiwana.

Wybór odpowiedniego ogrzewania do domu jest sprawą priorytetową dla wszystkich, którzy planują budowę domu. Stawiając na gruntowe pompy ciepła, otrzymujemy gwarancję niskich rachunków, bezobsługowego systemu oraz, co najważniejsze, komfortu cieplnego!

źródło i zdjęcie: SOFATH