Na przekór zaspom, czyli jak odśnieżać, żeby nie uszkodzić kostki brukowej? - radzi Polbruk
Sól, czy piasek?
Jeśli chcemy cieszyć się walorami estetycznymi kostki brukowej po zimie, powinniśmy zrezygnować z posypywania w okresie zimowym jej nawierzchni zwykłą solą. Nasz chodnik dużo lepiej oczyści specjalna sól do powierzchni betonowych, która nie powoduje uszkodzeń ani odbarwień. Dostępne na rynku mieszkanki powinniśmy, jednak stosować z ostrożnością, bowiem one również mogą mieć negatywny wpływ na szlachetną powierzchnię bruku. Dlatego lepiej posypać powierzchnię kostki zwykłym piaskiem, który zmniejszy ryzyko poślizgnięć i nie wpłynie negatywnie na wygląd naszego chodnika.
Z tym rodzajem zabezpieczenia przed poślizgnięciem wiąże się jednak niestety uporczywe błoto, które powstaje w czasie roztopów i wymaga dokładnego sprzątnięcia. Zawczasu można pomyśleć więc o tym, by w szczególności na mocno uczęszczanych szlakach komunikacyjnych wykorzystać kostkę o płukanej, kryształkowej strukturze np. Polbruk Avanti czy Polbruk Complex, które za sprawą chropowatej powierzchni stworzą naturalnie antypoślizgową płaszczyznę.
Żadnych ostrych narzędzi
Pośpiech podczas odśnieżania nie jest dobrym doradcą. Niestety nie ma narzędzi, które pozwoliłyby w pełni bezpiecznie usunąć lód z powierzchni chodnika, dlatego podczas tego typu czynności powinniśmy wykonywać niezwykle ostrożnie i regularnie. Jeśli będziemy zmiatać śnieg z powierzchni kostki na bieżąco, zapobiegniemy jego ubiciu w grubą, nieusuwalna warstwę. Przede wszystkim jeśli lód już zagości na naszym chodniku lub podjeździe, nie należy skuwać go ostrymi narzędziami, które mogą trwale uszkodzić kostkę lub pozostawić na jej powierzchni nieestetyczne zarysowania.
Zaspy zalęgające na brukowanych ścieżkach najlepiej jest usunąć specjalnymi odśnieżarkami lub klasycznymi narzędziami ręcznymi. Co prawda kostka brukowa jest dość odporna na uszkodzenia mechaniczne, jednakże warto wybierać sprzęt z gumowymi osłonami, które ochronią bruk przed zarysowaniami powodowanymi tarciem.
Kostka brukowa jest również tym materiałem, który dobrze integruje się z elektrycznym zestawem przeciwoblodzeniowym. Jeśli chcemy więc podczas zimowych miesięcy uniknąć częstych wizyt na zewnątrz, dobrze jest już na etapie projektowani nawierzchni rozplanować tego typu instalację. Stosując się do tych zasad zimą będziemy mogli cieszyć się śniegiem, a wiosną przepiękną, kolorową nawierzchnią.
źródło i zdjęcia: Polbruk