Gazony firmy Polbruk tworzą niezwykłe kompozycje w ogrodzie
Do niedawna gazony można było spotkać głównie w parkach, na skwerach i placach. W końcu jednak ich szerokie zastosowanie dostrzegli również właściciele domów, którzy coraz liczniej i częściej sięgają po nie w aranżacji przestrzeni swoich posesji. Różnorodne kształty (prostokąty, koła, półksiężyce), ciekawa kolorystyka (gazony Polbruk dostępne są aż w 6 różnych kolorach) oraz niebywała trwałość to najczęściej wymieniane zalety gazonów. Są to nie tylko betonowe donice – przy ich pomocy zbudujemy ogrodowy murek, tłumiące miejski gwar ogrodzenie, zaaranżujemy oryginalny wolnostojący klombik, a także użyjemy ich, jako materiału podtrzymującego skarpę.
Konstrukcja gazonów pozwala na ich dowolne usytuowanie – można stawiać je pojedynczo, gromadzić po kilka lub umiejscawiać kaskadowo. Gazony o kształcie koła i półksiężyca, takie jak Polbruk Luna i Polbruk Mini Luna, mogą posłużyć do zaaranżowania nawet bardzo skomplikowanych kompozycji, rozbudowanych zarówno w poziomie, jak i w pionie. Do wzniesienia stabilnego, pionowego murku odpowiednie będą natomiast prostokątne gazony Polbruk Abax i Polbruk Mini Abax.
Konstrukcje z gazonów
By zbudować murek z gazonów, niezbędne jest przygotowanie gruntu. W tym celu, dla konstrukcji, której wysokość nie będzie przekraczać 100 cm, należy wykopać dół o głębokości 15 cm, uzupełnić go żwirem i mocno ubić. Pierwszą warstwę gazonów wkopujemy w ziemię, drugą układamy już ponad gruntem. Jeśli murek z gazonów ma być wyższy niż 100 cm i służyć np. jako ogrodzenie posesji, konieczne jest wylanie betonu. Beton należy wylać na warstwie zagęszczonego żwiru o grubości 80 cm, zaś sam fundament powinien mieć grubość ok. 20 cm. Zagwarantuje, to konstrukcji pełną stabilność. Połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami warto jest wzmocnić zaprawą. Gazony, to również doskonały materiał do podtrzymywania nasypu. Wystarczy ułożyć je rzędami tak, by każdy kolejny był bardziej przesunięty w głąb skarpy niż poprzedni. Jednak nie kładźmy ich jeden pod drugim, lecz tak, aby środek wyższego gazonu oparty był o krawędzie dwóch elementów znajdujących się w niższym rzędzie. Grunt pod podporę z gazonów przygotowujemy tak, jak podczas budowy murku – w przypadku niższej konstrukcji wykopujemy dół i uzupełniamy go żwirem, zaś w przypadku wyższej, prócz użycia żwiru, wylewamy beton.
Jak je obsadzać?
Murek z gazonów, podporę skarpy czy też gazony wolnostojące obsadzamy roślinami w trakcie układania. W tym celu każdy gazon musimy wypełnić podłożem. Zasada jest prosta przy sadzeniu roślinności: 1/3 gazonu wypełniamy keramzytem lub grysem, a pozostałe 2/3 uzupełniamy ziemią. Gazony to donice stałe, które cały rok stoją na zewnątrz, dlatego też rośliny w nich bytujące narażone są na różne pogodowe zawirowania – w lecie na palące słońce, w zimie zaś na mróz i silny wiatr. Dlatego też wybierajmy gatunki odporne na wahania temperatur. Na murkach z gazonów świetnie sprawdzą się pnącza, które zwisając z donic utworzą efektowną zieloną ścianę. Śmiało można sadzić także kępiaste trawy i różne rośliny skalne. Pod uwagę warto wziąć również niektóre kwitnące krzewy liściaste, takie jak pomarszczona róża, która pięknie się prezentuje
i z powodzeniem znosi trudne warunki atmosferyczne. W tych betonowych donicach dobrze będzie czuła się pelargonia, lawenda, szałwia ozdobna, wilczomlecz, żeniszek meksykański, juka pięciorniki czy też jałowce.
Gazony, to sposób na nieurodzajną glebę oraz alternatywa dla niestabilnych donic na kwiaty – nie przewróci ich silny wiatr, ani nie zniszczy mróz. Dzięki nim możemy, nie tylko ogrodzić naszą przestrzeń, ale i podzielić ją na różnorodne strefy, np. miejsce do wypoczynku i plac zabaw dla dzieci. Stosując gazony do zagospodarowania terenu wokół domu zyskujemy zarówno budzące podziw aranżacje, jak i stabilne konstrukcje na lata.
źródło i zdjęcia: Polbruk