Padające na kolektor promienie słoneczne podnoszą jego temperaturę. Po osiągnięciu przez kolektor odpowiednio wysokiej temperatury uruchomiony zostaje przepływ płynu w instalacji. Krążący płyn (najczęściej niezamarzający roztwór glikolu propylenowego) odbiera ciepło z kolektora i transportuje je do podgrzewacza, w którym ciepło oddawane jest wodzie użytkowej. W przypadku braku dostatecznej ilości promieniowania słonecznego, woda w podgrzewaczu musi zostać dogrzana dodatkowym źródłem ciepła (np. kotłem gazowym, grzałką elektryczną).
Budowa i zasada działania kolektora słonecznego przedstawia FAKRO
Słońce podgrzewa glikol w kolektorze
Gorący glikol wypływa z kolektora w kierunku zbiornika
W zbiorniku wymiennik ciepła w postaci wężownicy przekazuje ciepło wodzie
Podgrzana w zbiorniku woda jest gotowa do użycia w domu
Budowa
Kolektory mogą być łączone między sobą jak również systemowo zespalane z oknami dachowymi FAKRO w dowolnych konfiguracjach.
Budowa kolektory
Sztywna obudowa z profili aluminiowych, gwarantuje trwałą i mocną konstrukcję kolektora.
Płyta absorbera wykonana jest z blachy miedzianej pokrytej specjalną powłoką selektywną, charakteryzującą się wysoką sprawnością pochłaniania promieni słonecznych (95%).
Izolacja z wełny mineralnej o grubości: – 20 mm na ściankach bocznych – 50 mm pod absorberem.
Dno kolektora wykonane zostało z blachy aluminiowej o specjalnej strukturze powierzchni.
Harfowy układ miedzianych rur, a także odpowiedni sposób ich połączenia z płytą absorbera (zgrzewanie ultradźwiękowe) zapewnia doskonały odbiór energii cieplnej z całej powierzchni absorbera.
Odporna na gradobicie, hartowana szyba solarna (gr 4mm) charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością światła a dzięki budowie pryzmatycznej przepuszcza nawet promieniowanie padające pod niewielkim kątem.
Innowacyjny system przesuwanych wsporników montażowych pozwala łatwo i szybko dopasować ich rozstaw do każdego rozstawu łat.