Jakie informacje zawiera etykieta efektywności energetycznej ErP?
Unijne rozporządzenie w sprawie produktów związanych z energią - w skrócie zwanych "ErP" (ang. "Energy related Products") - poddaje ocenie i dzieli urządzenia na różne klasy efektywności energetycznej. Etykiety efektywności energetycznej, umieszczane do tej pory na nowych lodówkach, telewizorach i pralkach, zostaną zastosowane więc również w przypadku urządzeń grzewczych i podgrzewaczy wody. Pompy ciepła do ogrzewania, podgrzewacze ciepłej wody użytkowej z pompą ciepła, zasobniki solarne i zasobniki ogrzewane pośrednio otrzymają etykietę efektywności energetycznej, która w całej Europie będzie wyglądała tak samo.
Efektywność energetyczna z podziałem na klasy
Ocena efektywności energetycznej pompy ciepła do ogrzewania zostanie zaprezentowana na etykiecie poprzez przyporządkowanie urządzenia do jednej z dziewięciu klas. Najwyższą z nich jest A++, natomiast klasa G oznacza urządzenie o najniższej efektywności energetycznej. W przypadku pomp ciepła do ogrzewania przynależność do danej klasy ustalana będzie na podstawie rocznego współczynnika efektywności (SCOP).
Zależy on z jednej strony od strefy klimatycznej, a z drugiej od potencjalnego systemu grzewczego. Dlatego też Europę podzielono na trzy strefy klimatyczne. W przypadku grzejników i systemów ogrzewania podłogowego na etykiecie efektywności energetycznej umieszczone są informacje o możliwych klasach efektywności energetycznej w zależności od temperatury zasilania.
źródło i zdjęcia: Stiebel Eltron Polska