Systemy filtrujące pomagają utrzymać oczko wodne lub staw kąpielowy w dobrej kondycji pracując przez większą część roku. Co jednak zrobić, gdy nadejdzie zima, a temperatury znacznie spadną?
Każdy filtr do oczka lub stawu spełnia swoją rolę jeżeli temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 10°C, gdyż właśnie w takiej temperaturze mikroorganizmy przyczyniające się do biologicznego oczyszczania stawu uaktywniają się. Jeżeli temperatura nie sięga 10°C, praca filtra traci sens.
Filtr może bezpiecznie przezimować w miejscu, w którym został zainstalowany, w niektórych modelach powinno się dodatkowo wyjąć gąbki filtrujące i lampy UVC. Na wiosnę, kiedy temperatury przekroczą 10°C, na nowo uruchamiamy filtr jednocześnie stosując produkt OASE Biokick CWS w celu przyspieszenia namnażania się mikroorganizmów.
Pompy, które nie są odporne na minusowe temperatury należy oczyścić i przechować w miejscu, gdzie panują temperatury dodatnie, najlepiej zanurzając je w zbiorniku z wodą. Niektóre modele np. OASE Aquamax Eco, ze względu na dużą wytrzymałość na niskie temperatury, mogą pozostać w zbiorniku wodnym przez cały rok.
Kupując pompę, bądź filtry do stawu, należy uprzednio zapoznać się z podstawowymi informacjami na ich temat. Pozostawienie na mrozie nieodpornych na niskie temperatury urządzeń może skutkować trwałym ich uszkodzeniem.
źródło i zdjęcia: Gordo Studio