O ile w nowoczesnych ogrzewaniach wodnych czas nagrzania małej ilości wody w systemie i kaloryferach jest krótki, to sam proces przekazywania energii do pomieszczeń jest długi - wynosi od kilku do kilkunastu godzin. Oto najkrótsza zasada działania systemu ogrzewania wodnego...
Ale zamiast podnosić temperaturę wody, można bezpośrednio podgrzewać powietrze i wdmuchiwać je do pomieszczeń poprzez system kanałów wentylacyjnych. Tak działa ogrzewanie nadmuchowe - bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Polsce ten nowoczesny system grzewczy staje się z roku na rok coraz bardziej znany.
System nadmuchowy można wyposażyć w: filtrowanie, nawilżanie i chłodzenie powietrza. Istnieje możliwość podłączenia czerpni również pod kominek dzięki czemu w zimniejsze wieczory dogrzewamy budynek.
Zalety systemu:
- wysoka sprawność urządzeń nadmuchowych
- oszczędność przez skrócenie czasu nagrzewania pomieszczeń
- możliwość zaprogramowania temperatury w ciągu dnia i nocy
- niskie koszty montażu i eksploatacji
- możliwość uzyskania wysokiego komfortu przez wyposażenie systemu w filtrowanie, nawilżanie
- i chłodzenie powietrza
- estetyka (brak kaloryferów)
- najniższa bezwładność systemu
- możliwość połączenia instalacji z kominkiem
- możliwość realizacji etapami
Jak to działa?
Powietrze zanim trafi do pieca nadmuchowego (gazowego, olejowego, elektrycznego, pompy ciepła powietrze-powietrze), przechodzi przez czerpnię wewnętrzną lub zewnętrzną i filtr włókninowy - urządzenia niezbędne do poprawnego funkcjonowania całej instalacji. Czerpnia zewnętrzna dostarcza świeże powietrze i miesza je z ochłodzonym powietrzem powracającym (przez czerpnię wewnętrzną) z ogrzanych pomieszczeń.
źródło i zdjęcia: MILLER