Jakie są ograniczenia w montażu gruntowej pompy ciepła i kolektorów?
- dla kolektorów poziomych - główną barierą może być rozmiar działki, zbyt mały, aby umożliwić wykonanie odpowiednio wydajnego dolnego źródła. Jeżeli wykonawca dolnego źródła umieści rury kolektora poziomego zbyt płytko, lub wykona instalację na za małej działce, nie zachowa właściwych odległości pomiędzy rurami kolektora - to pompa ciepła nie ogrzeje prawidłowo, skutecznie naszego domu. Wydajność kolektora poziomego zależy też w znacznym stopniu od rodzaju gruntu (piasek / glina; podłoże suche / mokre). Trzeba mieć pełną wiedzę o gruncie na którym jest posadowiony dom.
- dla kolektorów pionowych - (sond geotermicznych) głównym problemem jest rodzaj gruntu. Sięgające 30 - 100 m głębokości otwory dla sond, są trudniejsze do wykonania, wymagają precyzyjnej analizy geologicznej i hydrogeologicznej. Głęboko pod ziemią mogą zalegać warstwy gruntu i wystąpić zjawiska, które będą stanowiły nie lada problem dla wykonawcy i samego inwestora.
Wykonanie dolnego źródła w gruncie (zwłaszcza w przypadku kolektorów pionowych) jest zdecydowanie bardziej kosztowne niż wykonanie instalacji czerpiącej ciepło z powietrza atmosferycznego. Koszt wykonania kolektora pionowego może być zbliżony do ceny pompy ciepła. Dla pompy ciepła powietrze - woda, jest to niewielki procent tej ceny.
Pompa ciepła współpracująca z kolektorem geotermicznym (poziomym lub pionowym) jest związana z gruntem i budynkiem podczas, gdy powietrzną pompę ciepła możemy w zasadzie zdemontować, przewieźć i zainstalować w nowym obiekcie, zwłaszcza pompy do przygotowania c.w.u.