Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy ciepła

Czy gruntowa pompa ciepła to dobry wybór?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty

Grunt, jako dolne źródło zapewnia stabilną temperaturę. Ilość przejmowanego przez czynnik roboczy (np: solankę) ciepła jest mniej więcej stała i niezależna od pory roku. Znając górne źródło (np: ogrzewanie podłogowe na parterze domu i ścienne - w sypialniach na piętrze), wiedząc tym samym jaka będzie jego robocza temperatura, w tabelach technicznych danych pomp ciepła upewniamy się czy moc wybranego modelu pompy jest właściwa. Jeśli wykonanie dolnego źródła (np: kolektorów pionowych) będzie zgodne z zasadami sztuki - to pompa ciepła spełni postawione przed nią zadania przez cały rok.

Jakie są ograniczenia w montażu gruntowej pompy ciepła i kolektorów?

  • dla kolektorów poziomych - główną barierą może być rozmiar działki, zbyt mały, aby umożliwić wykonanie odpowiednio wydajnego dolnego źródła. Jeżeli wykonawca dolnego źródła umieści rury kolektora poziomego zbyt płytko, lub wykona instalację na za małej działce, nie zachowa właściwych odległości pomiędzy rurami kolektora - to pompa ciepła nie ogrzeje prawidłowo, skutecznie naszego domu. Wydajność kolektora poziomego zależy też w znacznym stopniu od rodzaju gruntu (piasek / glina; podłoże suche / mokre). Trzeba mieć pełną wiedzę o gruncie na którym jest posadowiony dom.
  • dla kolektorów pionowych - (sond geotermicznych) głównym problemem jest rodzaj gruntu. Sięgające 30 - 100 m głębokości otwory dla sond, są trudniejsze do wykonania, wymagają precyzyjnej analizy geologicznej i hydrogeologicznej. Głęboko pod ziemią mogą zalegać warstwy gruntu i wystąpić  zjawiska, które będą stanowiły nie lada problem dla wykonawcy i samego inwestora.

Wykonanie dolnego źródła w gruncie (zwłaszcza w przypadku kolektorów pionowych) jest zdecydowanie bardziej kosztowne niż wykonanie instalacji czerpiącej ciepło z powietrza atmosferycznego. Koszt wykonania kolektora pionowego może być zbliżony do ceny pompy ciepła. Dla pompy ciepła powietrze - woda, jest to niewielki procent tej ceny.

Pompa ciepła współpracująca z kolektorem geotermicznym (poziomym lub pionowym) jest związana z gruntem i budynkiem podczas, gdy powietrzną pompę ciepła możemy w zasadzie zdemontować, przewieźć i zainstalować w nowym obiekcie, zwłaszcza pompy do przygotowania c.w.u.

Zdjęcie z montażu pompy ciepła współpracującej z kolektorem pionowym Zdjęcie z montażu pompy ciepła powietrze-woda źródło i zdjęcia: Thermoval

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum