Para wodna jest naturalnym składnikiem powietrza w domu. Nie tylko dostaje się do pomieszczeń z zewnątrz - wytwarzają ją również domownicy podczas codziennych czynności: oddychania, mycia, prania, sprzątania czy gotowania.
Od ilości pary wodnej zależy wilgotność powietrza. Optymalnie wynosi ona 45-55%. Często jednak jest jej więcej. Skutkiem tego są zaparowane okna, a z upływem czasu pojawienie się na zimnych powierzchniach pleśni.
Ponieważ niemożliwe jest ograniczanie powstawania pary wodnej w domu (bo musielibyśmy przestać oddychać), należy zadbać o to, by skutecznie ją usuwać. Nie są potrzebne do tego skomplikowane rozwiązania. W zupełności wystarczy najdoskonalszy system wentylacyjny - częste wietrzenie.
W ciepłych i szczelnych domach nie pojawią się problemy spowodowane zbyt dużym zawilgoceniem, gdy wszystkie okna zostaną wyposażone w okucia Roto NT umożliwiające mikrowentylację. Wystarczy ustawić klamkę w odpowiedniej pozycji, by okno się rozszczelniło. Wtedy pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem powstanie niewielka szczelina, która zapewni skuteczną wymianę powietrza.
Szybciej wywietrzyć dom pozwoli mechanizm 10-stopniowego uchyłu. Umożliwia on płynną regulację wielkości szczeliny do maksymalnie 14 cm. Łatwo więc dostosować strumień napływającego z zewnątrz powietrza do pogody i naszego poczucia komfortu cieplnego. Nie trzeba przy tym obawiać się o zatrzaśnięcie skrzydła, ponieważ mechanizm jest zintegrowany ze stabilizatorem uchyłu. Nie zamknie się ono samo ani podczas przeciągu, ani przy silnym podmuchu wiatru.
Sucho w kuchni
Wietrzenie kuchni często utrudniają znajdujące się pod oknem szafki. Zamontowany na nich szeroki blat sprawia, że sięgnięcie do wysoko położonej klamki bywa nie lada wyczynem.
Tymczasem nawet w tradycyjnych oknach uchylno-rozwiernych da się zamontować klamkę u dołu skrzydła. Takie jej położenie umożliwi system okuć Roto NT Komfort.
Dłuższy niż standardowy uchwyt oraz zintegrowany mechanizm wspomagający sprawiają, że obsługa nawet większego okna nie wymaga dużego wysiłku.
Szybkie i komfortowe wietrzenie kuchni zapewni zamontowanie okna uchylno-przesuwnego z okuciem Roto Patio S. Jego zaletą jest to, że łatwo je przesunąć jedną ręką w bok, dostosowując do potrzeb zakres otwarcia - od wąskiej szczeliny, po pełną szerokość. Nie trzeba przy tym usuwać z parapetu lub szafki przed oknem żadnych przedmiotów. Tak jak w tradycyjnych oknach skrzydło przesuwne można uchylić nawet w czasie deszczu, zapewniając stały dopływ świeżego powietrza.
Ciepło w łazience
Nie wszyscy lubią korzystać z łazienki zamienionej w saunę lub wychłodzonej wskutek intensywnego wietrzenia. Jak więc sprawić, by przewietrzyła nie narażając się jednocześnie na ryzyko dyskomfortu cieplnego?
Można zamontować okno zaopatrzone w elektroniczny napęd otwierająco-ryglujący Roto E-Tec Drive, który bezgłośnie uchyla skrzydło do 12 cm. Bezproblemowo współpracuje on z włącznikiem czasowym lub czujnikiem wilgotności powietrza.
W pierwszym rozwiązaniu okno będzie uchylać się o ustalonej porze na określony czas (na przykład po zakończeniu kąpieli wszystkich mieszkańców), w drugim - czujnik spowoduje otwarcie lub zamknięcie okna przy zaprogramowanych poziomach wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu właściwie możemy zapomnieć o wietrzeniu łazienki, zwłaszcza w chłodniejsze dni.
źródło i zdjęcia: Roto