Jakie są zalety stropów gęstożebrowych?

Odpowiedź eksperta: Stropy gęstożebrowe są znane w Polsce od wielu lat i dość powszechnie stosowane w budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej.

Jakie są zalety stropów gęstożebrowych?
RECTOR Polska Sp. z o.o. Stropy, sprężone belki stropowe, strunobeton
Dane kontaktowe:
32 626 02 60
Śląska 64e 32-500 Chrzanów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Do głównych zalet tego rodzaju konstrukcji stropowych zaliczyć należy szybki i łatwy montaż, wyeliminowanie szalunków, zminimalizowanie prac zbrojarskich i zużycia betonu oraz zredukowanie ciężaru stropu. Są proste i szybkie w układaniu a do ich montażu nie jest wymagany ciężki sprzęt. Od blisko dziesięciu lat w Polsce dostępne są również stropy gęstożebrowe z belkami z betonu sprężonego. Jest to w naszym kraju pewnego rodzaju skok technologiczny w dziedzinie stropów belkowo–pustakowych. Mimo iż strunobeton znany jest w Polsce od wielu lat, pierwszy raz zastosowano tą technologię do drobnowymiarowych prefabrykatów stropowych. 

Zalety konstrukcji sprężonych w budowlach przemysłowych i infrastrukturalnych są niepodważalne, a dzisiaj również potencjalny "Kowalski" może z nich korzystać. Cechami wyróżniającymi tego typu konstrukcje stropowe są: większa wytrzymałość i sztywność stropu, możliwość przenoszenia większych obciążeń, większe rozpiętości, mniejsze ugięcia, brak zarysowania i klawiszowania stropu. Największą zaletą wykonawczą jest brak szalunków i żeber rozdzielczych, mniejsza ilość podpór montażowych oraz zminimalizowanie dozbrojeń stropu.

Myślę, że tego typu konstrukcje stropowe będą coraz bardziej popularne nie tylko wśród małych i średnich inwestycji, tym bardziej iż na rynku pojawiają się nowoczesne, lekkie wypełnienia zastępujące tradycyjne pustaki stropowe, znacznie przyspieszające i ułatwiające montaż.

mgr inż. Krzysztof Zabój
Dyrektor Regionalny Sprzedaży R1 i Marketingu