Dlaczego warto wybierać okna drewniane?

Nowoczesne okna drewniane wyróżniają się ciekawym wzornictwem i komfortem użytkowania. Są też trwałe i solidne - warto je więc montować w naszych domach i mieszkaniach.

Dlaczego warto wybierać okna drewniane?
SOKÓŁKA OKNA I DRZWI Drewniane okna i drzwi balkonowe
Dane kontaktowe:
bezpłatna infolinia 800 122 822
Lotników Lewoniewskich 1 16-100 Sokółka

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Drewniane okna doskonale komponują się z elewację z desek i cegieł klinkierowych Profile obecnie produkowanych okien powstają w wyniku klejenia trzech lub czterech warstw drewna o przemiennym układzie słojów. Tak skonstruowane profile są odporne na paczenie się, czyli nie wykrzywiają się pod wpływem zmian wilgoci w otoczeniu. Co ważne, w trakcie produkcji usuwane są naturalne wady drewna, takie jak sęki czy pęcherze żywiczne, dzięki czemu okna są nie tylko naturalnie piękne, ale będą nam służyć przez długie lata.

Szeroka oferta – wiele możliwości aranżacji wnętrza

W firmie Sokółka Okna i Drzwi SA można zamówić zarówno standardowe okna prostokątne, jak i nietypowe – tak pod względem kształtu, jak i wymiarów. Drewno jest bowiem materiałem, który łatwo daje się formować, więc wykonanie okna łukowego lub okrągłego nie stanowi problemu. Jeżeli weźmiemy po uwagę wymiary okien, to dla okien nieotwieranych głównym ograniczeniem jest wielkość zestawów szybowych.

Natomiast maksymalne rozmiary w prostokątnych oknach uchylnych i przesuwnych wynikają z ograniczenia nośności okuć. Przykładowo na zamówienie oferowane są drzwi tarasowe mające prawie 20 m szerokości i 3,3 m wysokości. Takie okno to przeszklona cała ściana, która stanowi ozdobę wnętrza i elewacji.

Ciepłe okna – niskie rachunki za ogrzewanie

Nowoczesne okna drewniane charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną, którą określa współczynnik przenikania ciepła (Ug – samej szyby, Uw – całego okna). Im wartość tego parametru jest niższa, tym mniej ciepła „ucieka” z naszego domu, a my nie mamy uczucia chłodu siedząc w pobliżu okna i oszczędzamy na opłatach za ogrzewanie. Istotny wpływ na wielkość współczynnika przenikania ciepła ma grubość ramy okiennej. W energooszczędnych oknach uchylno-rozwieralnych firmy Sokółka Okna i Drzwi SA grubość ramy wynosi 80 lub 92 mm, a w dużych drzwiach tarasowych - 188 mm.

Okna sosnowe z ramą o grubości 92 mm i szybą dwukomorową Ug=0,6 W/m2K mają współczynnik Uw=0,80 W/m2K. Natomiast dla okien drewnianych sosnowych, z ramą grubości 80 mm współczynnik ten wynosi Uw=0,9 W/m2K – zatem spełnia zaostrzone wymagania nowych przepisów, które obowiązują od 1 stycznia 2014 r.

Innowacyjne rozwiązania – we wszystkich modelach

W nowoczesnych oknach drewnianych stosuje się wiele innowacyjnych rozwiązań. Przykładem tego jest montaż czterech uszczelek – w tym: dwóch uszczelek wrębowych, uszczelki krawędziowej oraz uszczelki na powierzchni styku termookapnika i ramy okiennej. Ta ostatnia zapobiega dostawianiu się nie tylko chłodnego powietrza do pomieszczeń, ale również wody opadowej pomiędzy skrzydło a ościeżnicę okna.

Wytrzymałe i trwałe – na wiele długich lat

Skrzydła i ościeżnice łączone są w narożach na czopy za pomocą mocnego kleju wodoodpornego, co pozwala zachować ich sztywność oraz stabilność kształtu. Aby wilgoć nie wnikała w miejsce łączenia uszczelnia się je dodatkowo elastyczną fugą. Warto też podkreślić niską rozszerzalność termiczną drewna - co wpływa na stabilność wymiarów i jest szczególnie ważne przy dużych oknach, które w naszym klimacie użytkowane są w warunkach częstych wahań i dużych różnic temperatury. W niektórych oknach wszystkie elementy drewniane są osłonięte od zewnątrz okładziną aluminiową, co wydłuża ich trwałość nawet do 50 lat.

Dźwiękoszczelne – poprawa komfortu i jakości życia

Okna z drewna z nakładkami aluminiowymi są bardzo trwałe i ciepłe Szacuje się, że 90% hałasu dostaje się do wnętrza domu przez okna i drzwi. Jest to istotny problem, zwłaszcza, gdy mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy. Warto wiedzieć o tym, że ograniczenie hałasu
w pomieszczeniu już o 10 dB dla ucha ludzkiego odczuwalne jest jako zmniejszenie hałasu o połowę. Dlatego warto stosować okna drewniane składające się z masywnych profili okiennych, które z natury mają wysoką izolacyjność akustyczną. Dodatkowo zastosowanie wielu uszczelek wpływa korzystnie na ochronę przed hałasem.

Jednak największe znaczenie ma rodzaj zastosowanego pakietu szybowego. Obecnie produkowane okna przez firmę Sokółka Okna i Drzwi SA zmniejszają hałas dobiegający z zewnątrz o 32 dB gdy zastosujemy zwykłą szybę zespoloną lub nawet o 51 dB, jeśli wybierzemy szybę dźwiękochłonną z taflą specjalnego szkła klejonego. Na komfort użytkowania wpływają też zastosowane okucia - w oknach podnoszono-przesuwnych wykorzystywane są łożyskowane wózki (rolki), zapewniające ciche poruszanie się skrzydeł.

Eleganckie i ekologiczne – przyjazne człowiekowi

Drewno jest naturalnie piękne. Na jego urodę składa się wiele czynników - ciepły odcień, struktura, niepowtarzalny rysunek słoi. Jest też przyjemne w dotyku, a jego zastosowanie dodaje walorów estetycznych całemu budynkowi. Drewno jest zabezpieczone przed wilgocią i wpływem czynników zewnętrznych 4-warstwową powłoką lakierniczą wykonaną z ekologicznych wodorozcieńczalnych lakierów i farb akrylowych. W zależności od upodobania możemy wybrać lakier bezbarwny lub koloryzujący, ale zachowujący rysunek słojów drewna lub farbę kryjącą nawiązującą do nowoczesnych trendów stylistycznych.

Okno drewniane można wielokrotnie przemalowywać dopasowując je do aktualnych trendów w kolorystyce wnętrz i elewacji. Jeśli dojdzie do drobnych uszkodzeń i zarysowań, ramę drewnianą łatwo naprawić niewielkim kosztem. Dla wielu z nas ważny jest aspekt ekologiczny. Warto więc wiedzieć o tym, że okna drewniane można przetworzyć w niemal 100% - drewno na przykład wykorzystuje się do produkcji płyt wiórowych, zaś szkło i aluminium po przetopieniu nadaje się do ponownego użycia.

źródło i zdjęcia: SOKÓŁKA OKNA I DRZWI S.A.