Kwiaty na pierwszym planie. Dla wielu osób ogród to przede wszystkim miejsce relaksu, wyciszenia i odpoczynku, dlatego też musi on być wypełniony zielenią. Aby bez przeszkód rozkoszować się widokiem bujnej roślinności, trzeba jednak dokładnie rozplanować układ rabat oraz zrobić miejsce na eleganckie kwietniki. Uniknie się wówczas aranżacyjnego chaosu, a uroda ogrodu i roślin zostanie należycie wyeksponowana. W sytuacji, gdy ogród położony jest na nierównym terenie, doskonałą opcją jest wykorzystanie naturalnych różnic poziomów. Na niewielkich wzniesieniach zasadzić można różnobarwne kwiaty lub obsadzić je sukulentami i stworzyć tam mały skalny ogródek. Koniecznie trzeba jednak stromizny wcześniej zabezpieczyć, np. używając obrzeży Polbruk Canto czy palisad łamanych, Polbruk Ring lub Polbruk Greco. Betonowe palisady, murki i obrzeża posłużyć mogą również do stworzenia sztucznych skarp w ogrodzie. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie betonowych gazonów, np. Polbruk Luna i Polbruk Abax lub też murka Polbruk Grando, z których tworzyć można wielopoziomowe, kaskadowe konstrukcje. Po obsadzeniu ich kwiatami lub zielonymi pnączami uzyska się naprawdę oryginalny efekt wizualny. Wielbiciele prostoty i minimalistycznych rozwiązań powinni ograniczyć się natomiast do wydzielenia rabat kwiatowych prostymi elementami betonowymi lub też pomyśleć nad ozdobnym wykończeniem terenu wokół oczka wodnego. W obu przypadkach sprawdzi się obrzeże ozdobne Canto i Canto Trapez.
Relaks i biesiada w zaciszu ogrodu. W okresie wiosenno-letnim przydomowy ogród często zamienia się w miejsce biesiadowania z rodziną oraz przyjaciółmi. Z tego też względu, podczas aranżacji przestrzeni, koniecznie trzeba pomyśleć o dostosowaniu części działki właśnie do wymogów spotkań towarzyskich. Jak to zrobić? Najprostszym i zarazem najlepiej sprawdzającym się rozwiązaniem jest wyłożenie fragmentu przestrzeni przed domem lub altaną praktyczną i estetyczną kostką brukową lub płytami tarasowymi, np. Polbruk Teriso. Na utwardzonym placu można swobodnie rozstawić ogrodowe meble i nie obawiać się, że zniszczą one starannie wypielęgnowany trawnik. Jeżeli na terenie ogrodu znajduje się natomiast niewielkie podwyższenie to warto właśnie to miejsce zagospodarować na potrzeby imprez plenerowych. Dla bezpieczeństwa trzeba jednak brzeg wzniesienia czy skarpy zabezpieczyć specjalnymi obrzeżami oraz ułożyć schody z kamiennych lub betonowych płyt. Elementem małej architektury, który z pewnością sprawdzi się w tzw. części towarzyskiej ogrodu jest również grill lub też palenisko, gdzie piec będzie można różnego rodzaju mięsa, ryby i warzywa.
Elegancja w parze z użytecznością? mała architektura w ogrodzie. Co ciekawe, takie budowle można skonstruować samemu. Do zbudowania grilla posłużyć może np. kostka Polbruk Country, palenisko z kolei wyznaczyć można za pomocą betonowych palisad Ring. Dla zachowania spójności aranżacyjnej można również pomyśleć nad zbudowaniem kamiennych lub betonowych stołów oraz ławek, na których – dla wygody gości - położyć można duże, miękkie poduszki. Warto także wybrukować ścieżki prowadzące od domu do miejsca przyjmowania gości, np. wykorzystując do tego kostki brukowe, z których zbudowane są pozostałe elementy małej architektury. Piękny, zadbany ogród, w którym przyjemnie spędza się wolny czas to marzenie wielu z właścicieli posesji. Okazuje się, że stworzenie takiego miejsca wcale nie jest sprawą skomplikowaną. Aby cieszyć się idealnie zaaranżowanym terenem wokół domu, wystarczy garść dobrych porad, trochę fantazji oraz różnorodne elementy małej architektury.
Źródło: Polbruk
Więcej