Cały świat zna włoskie zamiłowanie do designu – tutaj bowiem organizowane są najważniejsze targi branży wnętrzarskiej – Salone Internazionale del Mobile – które w ubiegłym roku obchodziły swój pięćdziesiąty jubileusz. Ta mediolańska impreza jest dla wielu osób wyznacznikiem aktualnych trendów w aranżacji wnętrz. Włoskie wnętrza i meble są często także synonimem dobrego wzornictwa o ponadczasowym charakterze.
Włoskie meble, tkaniny oraz zdobne elementy aranżacji wnętrz doskonale opisują klimat panujący w tym regionie świata. Jak wprowadzić te motywy do polskiej rzeczywistości?
Kolory: szlachetna elegancja
Wnętrza urządzone w stylu włoskim charakteryzują się dużą przestronnością i ilością światła wpadającą przez okazałe okna. Jeśli nasze okna nie są duże, efekt przestronności możemy uzyskać stosując jasne kolory – zarówno ścian, jak i mebli.
Do włoskiej aranżacji świetnie pasują bardzo modne w ostatnim czasie ciepłe kolory ziemi – tj. stonowane żółcie i pomarańcze, dodatki w odcieniu ochry, delikatne kontrasty z bardziej intensywnymi brązami oraz zielenią w odcieniu oliwkowym.
W takiej aranżacji świetnie sprawdzą się również różnego rodzaju masy strukturalne oraz farby o satynowym połysku. Bardzo dobrze będzie prezentował się np. stiuk wenecki (dający efekt szlifowanego marmuru) w naturalnej kolorystyce. Oczywiście, jak w przypadku każdej zdobnej aranżacji, łatwo tutaj o przesadę – włoska elegancja nie powinna jednak pozwolić na dominację ściany, dlatego wszelkie efektowne struktury bezpieczniej jest stosować z umiarem, np. ozdobić w ten sposób tylko jedną ze ścian lub jej część.
Dodatki: dwie twarze jednego stylu
Styl włoski może występować w kilku odsłonach, skupmy się jednak na dwóch najpopularniejszych: wersji bardziej klasycznej, bogatej w dodatki oraz wersji minimalistycznej, która zbliża nas do współczesnego designu włoskiego.
Klasyczna odsłona włoskiego stylu aranżacji wnętrz obfituje w różnego rodzaju dodatki – kunsztownie zdobione ramy luster i obrazów, meble z giętego metalu, wazony, kosze i podobne elementy. Całości takiej aranżacji dopełnią drewniane meble w naturalnych odcieniach oraz ozdobna sztukateria.
Styl włoski w wersji minimalistycznej to przede wszystkim jasne i duże powierzchnie, eleganckie meble w prostych kształtach, wykonane z dobrej jakości tkanin obiciowych, metalu, szkła i drewna.
Spokojną i ciepłą aranżację ożywią rośliny w mniej lub bardziej zdobionych doniczkach – świetnie w tej roli sprawdzą się zioła – bazylia, lawenda, oregano, które oprócz pięknego odcienia soczystej zieleni, wprowadzą do wnętrza zapach kojarzący się wprost z małą włoską knajpką.
Podłoga: dopełnienie doskonałej kompozycji
Elementem aranżacji wnętrza, który spina w całość wszystkie pozostałe, jest podłoga. W stylu włoskim możemy zastosować praktycznie każdy rodzaj podłogi – najważniejszym elementem będzie jej kolorystyka. Dobrze sprawdzą się zatem podłogi kamienne, płytki, drewno oraz panele laminowane. I właśnie na tych ostatnich – z kilku powodów – warto się skoncentrować.
Panele laminowane, jak pokazują wyniki badań europejskich stowarzyszeń związanych z branżą podłogową, cieszą się największą popularnością – zwłaszcza na rynku polskim. Nie ma w tym nic dziwnego – nowoczesne panele laminowane niemal idealnie imitują prawdziwe drewno, a przy tym są o wiele mniej kłopotliwe – zdecydowanie łatwiej się je układa, czyści i pielęgnuje.
Na szczególną uwagę w kontekście naszego tematu zasługuje kolekcja LUNA marki KRONOPOL, inspirowana wnętrzami ze słonecznej Italii.
- Charakterystyczne elementy wyposażenia wnętrz regionu Toskanii pozwalają przenieść się w romantyczną atmosferę powieści Boccacio albo wrócić wspomnieniami do bajecznych podróży po Półwyspie Apenińskim – mówi Aleksander Czaplicki, Menedżer Produktu z firmy KRONOPOL. – Projektując naszą najnowszą kolekcję chcieliśmy odtworzyć w niej inspiracje, które zaczerpnęliśmy z Włoch. Sześć nowych dekorów, które są efektem tych prac, doskonale sprawdzi się w urządzaniu wnętrza w stylu włoskim.
Kolorystyka dekorów z kolekcji LUNA wpisuje się w ogólny trend powrotu do naturalnych odcieni. Znalazły się w niej jasne kolory chłodniejsze, lekko bielone (Dąb Ferrara oraz Dąb Toskański), cieplejsze, bardziej wpisujące się w kolorystykę naturalnego dębu (Dąb Livorno oraz Dąb Rimini) oraz bardziej intensywne – ciemniejsze (Dąb Garda oraz Dąb Genua).
Wybór koloru podłogi do aranżacji w stylu włoskim jest ściśle związany z wielkością pomieszczenia – na ciemniejsze odcienie możemy zdecydować się w przypadku dużej powierzchni, w mniejszych pomieszczeniach bezpieczniej będzie zastosować jaśniejsze kolory, które pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń.
Szczególnie godna uwagi jest nowoczesna trójwymiarowa struktura synchroniczna, którą wykończono podłogi z serii LUNA. Dzięki niej podłoga „żyje” – na całej powierzchni jest bowiem matowa, a w wyraźnie wyczuwalnych porach jest błyszcząca, co daje sugestywny i bardzo realistyczny efekt w zależności od kąta padania światła. Zgodnie z najnowszymi trendami podłogi z tej kolekcji są czterostronnie fazowane, co oznacza, że V-fugę zastosowano zarówno na długim, jak i krótkim boku. Dzięki temu zabiegowi panele jeszcze bardziej przypominają drewniane deski.
Panele z kolekcji LUA mają 8 mm grubości i popularny wymiar 193x1380 mm. Dzięki wysokiej klasie ścieralności (AC4) sprawdzą się w domowych pomieszczeniach o wysokim natężeniu ruchu – np. w salonie, gdzie często będą pojawiać się goście.
Problemów nie nastręczy także układanie tej podłogi – wyposażono ją bowiem w najnowszy zamek EXPRESS CLIC, który sprawia, że jej montaż jest zdecydowanie szybszy i łatwiejszy.
Włoska aranżacja w pigułce
Włoskie wnętrza zachwycają nas klasyczną elegancją i stylem, dlatego warto czerpać z tej inspiracji pełnymi garściami – dostępne na rynku polskim elementy wyposażenia wnętrz z powodzeniem się do tego nadadzą.
Podsumujmy: wnętrza urządzone we włoskim stylu powinny być przestronne i jasne, wypełnione naturalną kolorystyką ziemi, której dużą zaletą jest ponadczasowość. Charakter takiego wnętrza łatwo zmienić przy pomocy dodatków – mniej lub bardziej ozdobnych – które wpłyną na finalny efekt i sprawią, że nasze „włoskie” mieszkanie będzie bardziej nowoczesne lub tradycyjne.
Źródło: Kronopol
Więcej