Czad jest substancją niezwykle trującą. Nie możemy jej poczuć ani zobaczyć, dlatego jest tak bardzo groźna dla naszego zdrowia i życia. Wytwarzana jest w wyniku niepełnego spalania materiałów palnych, m.in. rożnego rodzaju paliw, nie tylko podczas pożaru, ale także przy awariach instalacji. To właśnie tego typu wypadki są najgroźniejsze, gdyż najczęściej kończą się śmiercią lub zatruciem domowników.
Sposób na czad - jak walczyć z niewidocznym mordercą?
Żeby zminimalizować ryzyku wytworzenia się tlenku węgla musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na urządzenia elektryczne takie jak piecyki i kuchenki gazowe.
Należy pamiętać, aby zawsze prawidłowo o nie dbać, utrzymywać w nienagannej czystości oraz użytkować zgodnie z ich przeznaczeniem. Niezwykle ważne jest także, aby sprzęty te były zawsze instalowane przez odpowiednio wyszkolonych specjalistów – nigdy nie próbujmy tego robić na własną rękę, nieprawidłowo zamontowana instalacja, może być bowiem przyczyną prawdziwej tragedii. Gdy sami zauważymy jakąś usterkę, pod żadnym pozorem nie starajmy się jej naprawić, pozostawmy to uprawnionym ekspertom.
Dla poprawy własnego bezpieczeństwa warto jest także raz na jakiś czas wezwać fachowców w celu skontrolowania stanu technicznego tych urządzeń. Podobnie należy postępować w przypadku przewodów kominowych, których nieszczelność, wady konstrukcyjne oraz brak drożności wynikający z zaniechania odpowiedniej pielęgnacji, może doprowadzić do rozprzestrzenienia się tlenku węgla.
Musimy pamiętać, że nie tylko jest to nasz prawny obowiązek jako właścicieli budynku, ale także najlepszy sposób na uniknięcie nieszczęścia. Jeśli zajdzie taka potrzeba, nie bójmy się zatem wzywać kominiarzy częściej niż przewidują to przepisy. Częste kontrole techniczne oraz odpowiednie czyszczenie przewodów w znaczącym stopniu poprawiają nasze bezpieczeństwo i zmniejszają ryzyko wystąpienia czadu. Warto jest także, na wszelki wypadek, zamontować specjalne czujniki, które w odpowiednim momencie poinformują nas o zaistniałym zagrożeniu. Dzięki tym niezwykle skutecznym i stosunkowo niedrogim urządzeniom możemy uratować naszą rodzinę przed ciężkim zatruciem a nawet śmiercią.
Zwróćmy uwagę także na odpowiedni przepływ powietrza w domu. Pod żadnym pozorem nie można zaklejać lub zasłaniać kratek wentylacyjnych oraz domowymi sposobami uszczelniać okien. Dzięki odpowiedniej cyrkulacji, nawet w razie powstania czadu, może on wydostać się na zewnątrz budynku. Dodatkowo otwory te zapewnią nam stały dopływ tlenu, tak potrzebnego w przypadku zaczadzeń.
Zwłaszcza w okresie grzewczym starajmy się również intensywnie wietrzyć całe mieszkanie. Wystarczy na moment szeroko pootwierać okna, dzięki czemu do środka napłynie świeże powietrze. Gdy posiadamy okna nowej generacji, które cechuje duża hermetyczność, warto ustawić je pozycji tworzącej mikroszczelinę lub zamontować specjalne nawiewniki, które umożliwią nam stały dopływ powietrza. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub podejrzeń warto wezwać straż pożarną.
Źródło: D+H
Więcej