Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych

Współczesny ogród zimowy nie jest już tylko oranżerią z ulubionymi roślinami – w jego skład wchodzą także strefy relaksu. Ogród zimowy to spójna koncepcja architektoniczna, pełniąca wielorakie funkcje. Jaki system ogrzewania zastosować w oranżerii?

Komfortowy system ogrzewania ogrodów zimowych
REGULUS - system REGULUS®-system - niskotemperaturowe systemy grzewcze
Dane kontaktowe:
33 496 99 99, 33 815 10 25
Grażyńskiego 51 43-300 Bielsko-Biała

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Specyfika ogrzewania ogrodu zimowego

Współczesny ogród zimowy nie jest już tylko oranżerią z ulubionymi roślinami. Charakterystyczną cechą ogrodu zimowego, uprawniającą do takiego właśnie nomenklaturowego odróżnienia od reszty domu, są jego ściany a najczęściej także zadaszenie, zbudowane ze szkła zespolonego. Właśnie ze względu na szklane ściany zewnętrzne ogrodu zimowego oraz dach, wychładza się on szybciej niż wnętrza domów murowanych, szybciej też się nagrzewa przy dużym nasłonecznieniu.

Niebagatelną rolę w koncepcji ogrodu zimowego, w związku z rozlicznymi jego zadaniami, pełnią względy estetyczne, dlatego też, dopiero suma wszystkich celów określa wymagania dotyczące ogrzewania, czyli utrzymywania odpowiednich, szybkozmiennych parametrów komfortu cieplnego.

Ogrzewanie kanałowe w oranżerii

Najlepszą metodą ogrzewania ogrodu zimowego jest system ogrzewania kanałowego. Jest to ogrzewanie liniowe, umieszczone bezpośrednio u podstawy przeszkleń, na całej ich długości, cechujące się szerokim zakresem mocy, dużą dynamiką grzania czyli małą bezwładnością cieplną.

Tylko taki system grzewczy zda egzamin w tym specyficznym, wielofunkcyjnym wnętrzu.

Z uwagi na aktywną współpracę z firmami projektowymi, dużą elastyczność w wypełnianiu rozmaitych koncepcji, w ogrodach zimowych najczęściej stosowany jest system ogrzewania kanałowego firmy REGULUS®-system z Bielska-Białej.

Grzejniki dostosowane do wymagań ogrodu zimowego

Zestaw ogrzewania kanałowego REGULUS®-system CANAL składa się z grzejnika, tzw. wymiennika kanałowego, wanny oraz podestu. W kanale w posadzce zabudowana jest wanna, w której umieszczony jest wymiennik oraz najczęściej także wentylator wspomagający jego pracę oraz zapewniający odpowiednią dynamikę procesu grzania, precyzyjnie sterowanego.

Odpowiednio rozmieszczając i dobierając typ wymienników kanałowych (grzejników), można podzielić przestrzeń oranżerii na strefy o różnym stopniu nagrzania. Kanał przykryty jest ażurowym drewnianym lub metalowym podestem. Rozwiązanie funkcjonalne i dyskretne. Umieszczone wzdłuż przeszkleń, czyli w miejscu występowania największych strat ciepła działa jak kurtyna ciepłego powietrza, osusza szyby i chroni je przed zaparowaniem.

Odpowiednio rozmieszczając i dobierając typ wymienników kanałowych (grzejników), można podzielić przestrzeń oranżerii na strefy o różnym stopniu nagrzania, a nawet pominąć wybrane segmenty (tzw. ogrzewanie strefowe). Rozwiązanie to przydaje się zwłaszcza w przypadku wielofunkcyjnych ogrodów zimowych. Funkcje poszczególnych stref są różne i różne też jest ich zapotrzebowanie na ciepło – inne w strefie siłowni, podczas intensywnych ćwiczeń, inne w miejscach odpoczynku.

Aurę w ogrodach zimowych kształtują temperatura i nasłonecznienie, co w polskim klimacie jest równoznaczne z dużą zmiennością obydwu czynników atmosferycznych.

Źródło: Regulus-System

Więcej