Natomiast fornir modyfikowany pozyskuje się najczęściej z drzew rosnących na afrykańskich plantacjach. Wyróżnia go idealnie spójny odcień oraz struktura słojów. Pozbawiony wszelkich nieregularności rysunek drewna, uzyskuje się dzięki technologicznej ingerencji we włókno drzewa, odpowiednie barwienie i prasowanie.
Jak pielęgnować drzwi z forniru?
Fornir jest wrażliwy na wszelkiego rodzaju ciecze. Dlatego do czyszczenia używajmy delikatnie zwilżonej, wyciśniętej ściereczki. Najlepiej jeżeli uda się to zrobić bez pomocy jakichkolwiek detergentów. Na pewno należy wykluczyć tłuste środki do czyszczenia mebli (także te w sprayu), gdyż mogą pozostawić trwałe plamy.
Nie nadają się również płyny przeznaczone do mycia drewnianych podłóg, gdyż wymagają obfitego zmywania wodą. Na szczęście na rynku są dostępne delikatne mleczka, dedykowane właśnie fornirowanym powierzchniom. Drzwi czyścimy okrężnymi ruchami, delikatnie pocierając. Na koniec przecieramy je dokładnie suchą szmatką.
Bardzo istotna jest również kwestia odpowiedniej temperatury i wilgotności pomieszczenia.
– Drzwiom wewnętrznym najlepiej służy 20-25 stopni Celsjusza, przy wilgotności nie przekraczającej 60% - mówi Adam Hucz z firmy INVADO. – Zazwyczaj takie właśnie warunki panują w naszych mieszkaniach – dodaje. Przy montażu drzwi zwróćmy uwagę na zalecenia producenta.
Tylko sprzęt używany zgodnie z przeznaczeniem podlega gwarancji. Na przykład standardowe drzwi nie mogą być zamontowane w takim pomieszczeniu jak sauna, ale już w łazience sprawdzą się dobrze. Wystarczy tylko zapewnić odpowiednią wentylację. W ofercie INVADO znajdują się eleganckie, fornirowane drzwi, odpowiednie do najważniejszych, domowych pomieszczeń.
- W salonie znakomicie prezentować się będą modele D’Artagnan, Domino albo Quadro. W łazience natomiast dobrym rozwiązaniem jest Aramis, wykonany z naturalnego forniru, wyposażony w klasyczne, subtelne przeszklenia – zapewnia A. Hucz z INVADO. Stylowy wygląd i wysoka jakość fornirowanych drzwi, w połączeniu z ich niekłopotliwą konserwacją sprawiają, że wybieramy je coraz częściej jako dopełnienie aranżacji naszych wnętrz. Są wprawdzie droższe od tych wykończonych zwykłą okleiną, ale przestrzeganie prostych zasad właściwego użytkowania pozwoli cieszyć się nimi przez długie lata.
Źródło: INVADO
Więcej