Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Profile okienne i drzwiowe

Jak zaoszczędzić nawet ¾ uciekającego przez okna ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Wymiana okien to poważne przedsięwzięcie. Jednak warto się na nie zdecydować, bo korzyści są ogromne. Nie tylko znacznie zmniejszymy straty ciepła i poprawimy wygląd domu. Możemy zwiększyć też bezpieczeństwo, a nawet łatwo zmienić okna na większe.

To oczywiste, że nowe okna mają lepsze parametry od tych produkowanych 10 czy 20 lat temu. W końcu świat nie stoi w miejscu, ciągle udoskonalamy rozmaite materiały i technologie. Zmieniają się też nasze potrzeby. Dlatego warto pomyśleć o wymianie starych okien na po prostu lepsze.

Jak zaoszczędzić nawet ¾ uciekającego przez okna ciepła?

Jak zaoszczędzić nawet ¾ uciekającego przez okna ciepła i płacić dużo niższe rachunki już w najbliższym sezonie grzewczym? Wymienić je na nowe okna REHAU. Bo przez ostatnie 20 lat izolacyjność okien bardzo się zmieniła. To zasługa znacznie lepszych przeszkleń, ale także o wiele cieplejszych profili (ram). Takich jak RAU-FIPRO X, w których dzięki wzmocnieniu tworzywa włóknem szklanym w 90% przypadków wyeliminowano konieczność stosowania stalowych wzmocnień - solidnych, ale zimnych. Najlepsze okna REHAU spełniają nawet wymogi stawiane w domach pasywnych, a ich współczynnik przenikania ciepła U obniżono do zaledwie 0,61 W/(m2·K).

RAU-FIPRO X - nowe wcielenie PVC

Drewno czy tworzywo? To podstawowy dylemat każdego, kto wybiera okna. Oba materiały mają zalety, ale też wady. Ramy (profile) z drewna są bardziej sztywne i wytrzymałe od tych z PVC. Dlatego łatwiej zrobić z nich duże przeszklenia bez podziałów. Jednak drewno niszczeje pod wpływem słońca i deszczu. Trzeba o nie dbać i co kilka lat odnawiać. Nie trzeba o tym przekonywać żadnego właściciela domu, w którym te okna mają już swoje lata.

Mocne i sztywne profile w technologii RAU-FIPRO X pozwalają tworzyć naprawdę duże okna.
Mocne i sztywne profile w technologii RAU-FIPRO X pozwalają tworzyć naprawdę duże okna.

Z kolei ci, którzy wybrali PVC nie muszą się martwić bieżącą konserwacją. Ale, niestety, okna z tego materiału musiały być mniejsze lub podzielone na części. Bo profile z tworzywa nie były zbyt sztywne, nawet po wzmocnieniu stalowymi wkładkami (wewnętrznymi kształtownikami).

Dlaczego piszemy "były"? Bo dzięki technologii RAU-FIPRO X udało się wyeliminować te problemy. RAU-FIPRO X to profile z kompozytu - PVC wzmocnionego włóknem szklanym. Mają znacznie większą wytrzymałość i sztywność od standardowych i to nawet bez stosowania stalowych wzmocnień. Takie okno może mieć wysokość całej kondygnacji i dużą szerokość bez podziałów. Uzyskujemy duże, jednolite tafle szkła bez jakichkolwiek podziałów - więcej światła w pomieszczeniach, panoramiczny widok i nowoczesny wygląd.

Okna z drewna czy z aluminium?

Profile z tworzywa mogą być białe, barwione w masie, pokryte okleiną, malowane... lecz co, jeżeli to dla nas za mało? Cenimy naturalny wygląd drewna, albo inny materiał po prostu nie pasuje do elewacji domu? Wtedy warto wybrać Kaleido Woodec. To nie jest okleina, która jedynie na pierwszy rzut oka wygląda podobnie do drewna. Powierzchnia Woodec zachowuje naturalny rysunek słojów, ona jest taka nawet w dotyku. Możemy więc mieć ramy wyglądające identycznie jak te z drewna lecz pozbawione ich wad. Które nie paczą sie pod wpływem wilgoci, nie trzeba ich malować i odnawiać.

Do wyglądu niektórych elewacji nic nie pasuje lepiej niż okna z drewna. Albo Kaleido Woodec.
Do wyglądu niektórych elewacji nic nie pasuje lepiej niż okna z drewna. Albo Kaleido Woodec.

A może podoba nam się wygląd okien aluminiowych lecz przeraża Was cena? Rozwiązaniem jest Kaleido Cover - profile zespolone z aluminiowymi nakładkami. Jeżeli złudzenie ma być zupełne również od wewnątrz, warto wybrać profile w antracytowym kolorze.

Woodec nie przypomina drewna. Po prostu jest jak drewno, nawet z bliska i w dotyku.
Woodec nie przypomina drewna. Po prostu jest jak drewno, nawet z bliska i w dotyku.

Bezpieczniej

Złodzieje najchętniej włamują się do domów jednorodzinnych właśnie przez okna. Tak zaczyna się aż 80% włamań. Można im to utrudnić, decydując się na zakup stolarki o określonej klasie odporności na włamanie (RC). Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że nie ma okna, którego nie da się zniszczyć i w końcu wejść do środka. Jednak nawet jeśli złodziej ostatecznie zrezygnuje, ale zdąży już uszkodzić okno to i tak mamy kłopot. Dlatego najskuteczniej jest zapobiegać, odstraszyć go zanim jeszcze w ogóle dotknie okno. Jednak w już wykończonym domu budowa odpowiedniej instalacji alarmowej to spory kłopot.

Smart Guard odstrasza intruza, który dopiero zbliża się do okna.
Smart Guard odstrasza intruza, który dopiero zbliża się do okna.

Dlatego REHAU wprowadził Smart Guard. To nie jest klasyczny system alarmowy, lecz odpowiednie czujniki montowane bezpośrednio w profilach okiennych. Wykrywają dopiero zbliżającego się intruza. W odległości 20 cm od okna aktywuje się sygnał wizualny - pulsujące czerwone diody. To dla niego pierwsze ostrzeżenie. Jeżeli się nie wycofa włącza się ostrzeżenie dźwiękowe. Jeżeli nieproszony gość jednak spróbuje użyć siły, wykryje to czujnik wstrząsowy. Wtedy kolejnym etapem jest włączenie syreny alarmowej, umieszczonej wewnątrz domu. Komunikuje się ona z czujnikami Smart Guard bezprzewodowo, bez potrzeby układania kabli, kucia tynków, wiercenia.

Zwykle takie odstraszanie wystarcza, żeby przepłoszyć intruza z naszej posesji. Idzie on poszukać łatwiejszego łupu.

Więcej światła w pomieszczeniach

Niejednokrotnie chcielibyśmy zastąpić dotychczasowe okna większymi, wpuszczającymi więcej światła i dającymi lepszy widok na otoczenie. Nieco pomaga zmniejszenie liczby podziałów, np. zastąpienie 2 skrzydeł ze środkowym słupkiem, jedną taflą. Ale jeśli to dla nas za mało to niestety poszerzenie otworów okiennych jest trudną operacją, którą trzeba przeprowadzić pod nadzorem konstruktora. Wszystko za sprawą nadproża - żelbetowej belki nośnej, zamykającej otwór okienny od góry. Jej końce muszą pozostać oparte na murze. Jednak można powiększyć otwór ku dołowi i zwykłe okno zastąpić przeszklonymi drzwiami balkonowymi.

Drzwi tarasowe zamiast zwykłych okien i balkon francuski SKYFORCE ze szklaną barierą
Drzwi tarasowe zamiast zwykłych okien i balkon francuski SKYFORCE ze szklaną barierą. Mocuje się ją do profili, a nie do ściany, dlatego jej wykonanie nie jest problemem przy wymianie okien.

Tylko co zrobić na piętrze? Przecież takie drzwi nie mogą prowadzić w pustkę. Balkonu tam nie ma, zaś wykonanie tzw. balkonu francuskiego (portfenetr), czyli zamocowanie do ściany zewnętrznej bariery z balustradą nie jest wcale łatwe na murach z ociepleniem. Rozwiązaniem jest REHAU SKYFORCE. To balkon francuski w postaci tafli bardzo wytrzymałego, laminowanego szkła, pełniącego funkcję balustrady. W systemie REHAU zakłada ja od razu ekipa wymieniająca okna, bo mocuje się ją do profili drzwi balkonowych. To ogromne ułatwienie prac. Zaletą jest też to, że SKYFORCE jest przezroczysty, nie wprowadza poziomego podziału zakłócającego widok z Twoich okien.

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum