To oczywiste, że nowe okna mają lepsze parametry od tych produkowanych 10 czy 20 lat temu. W końcu świat nie stoi w miejscu, ciągle udoskonalamy rozmaite materiały i technologie. Zmieniają się też nasze potrzeby. Dlatego warto pomyśleć o wymianie starych okien na po prostu lepsze.
Jak zaoszczędzić nawet ¾ uciekającego przez okna ciepła?
Jak zaoszczędzić nawet ¾ uciekającego przez okna ciepła i płacić dużo niższe rachunki już w najbliższym sezonie grzewczym? Wymienić je na nowe okna REHAU. Bo przez ostatnie 20 lat izolacyjność okien bardzo się zmieniła. To zasługa znacznie lepszych przeszkleń, ale także o wiele cieplejszych profili (ram).
Takich jak RAU-FIPRO X, w których dzięki wzmocnieniu tworzywa włóknem szklanym w 90% przypadków wyeliminowano konieczność stosowania stalowych wzmocnień - solidnych, ale zimnych. Najlepsze okna REHAU spełniają nawet wymogi stawiane w domach pasywnych, a ich współczynnik przenikania ciepła U obniżono do zaledwie 0,61 W/(m2·K).
RAU-FIPRO X - nowe wcielenie PVC
Drewno czy tworzywo? To podstawowy dylemat każdego, kto wybiera okna. Oba materiały mają zalety, ale też wady. Ramy (profile) z drewna są bardziej sztywne i wytrzymałe od tych z PVC. Dlatego łatwiej zrobić z nich duże przeszklenia bez podziałów. Jednak drewno niszczeje pod wpływem słońca i deszczu. Trzeba o nie dbać i co kilka lat odnawiać. Nie trzeba o tym przekonywać żadnego właściciela domu, w którym te okna mają już swoje lata.
Z kolei ci, którzy wybrali PVC nie muszą się martwić bieżącą konserwacją. Ale, niestety, okna z tego materiału musiały być mniejsze lub podzielone na części. Bo profile z tworzywa nie były zbyt sztywne, nawet po wzmocnieniu stalowymi wkładkami (wewnętrznymi kształtownikami).
Dlaczego piszemy "były"? Bo dzięki technologii RAU-FIPRO X udało się wyeliminować te problemy. RAU-FIPRO X to profile z kompozytu - PVC wzmocnionego włóknem szklanym. Mają znacznie większą wytrzymałość i sztywność od standardowych i to nawet bez stosowania stalowych wzmocnień.
Takie okno może mieć wysokość całej kondygnacji i dużą szerokość bez podziałów. Uzyskujemy duże, jednolite tafle szkła bez jakichkolwiek podziałów - więcej światła w pomieszczeniach, panoramiczny widok i nowoczesny wygląd.
Okna z drewna czy z aluminium?
Profile z tworzywa mogą być białe, barwione w masie, pokryte okleiną, malowane... lecz co, jeżeli to dla nas za mało? Cenimy naturalny wygląd drewna, albo inny materiał po prostu nie pasuje do elewacji domu? Wtedy warto wybrać Kaleido Woodec.
To nie jest okleina, która jedynie na pierwszy rzut oka wygląda podobnie do drewna. Powierzchnia Woodec zachowuje naturalny rysunek słojów, ona jest taka nawet w dotyku. Możemy więc mieć ramy wyglądające identycznie jak te z drewna lecz pozbawione ich wad. Które nie paczą sie pod wpływem wilgoci, nie trzeba ich malować i odnawiać.
A może podoba nam się wygląd okien aluminiowych lecz przeraża Was cena? Rozwiązaniem jest Kaleido Cover - profile zespolone z aluminiowymi nakładkami. Jeżeli złudzenie ma być zupełne również od wewnątrz, warto wybrać profile w antracytowym kolorze.
Bezpieczniej
Złodzieje najchętniej włamują się do domów jednorodzinnych właśnie przez okna. Tak zaczyna się aż 80% włamań. Można im to utrudnić, decydując się na zakup stolarki o określonej klasie odporności na włamanie (RC). Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że nie ma okna, którego nie da się zniszczyć i w końcu wejść do środka.
Jednak nawet jeśli złodziej ostatecznie zrezygnuje, ale zdąży już uszkodzić okno to i tak mamy kłopot. Dlatego najskuteczniej jest zapobiegać, odstraszyć go zanim jeszcze w ogóle dotknie okno. Jednak w już wykończonym domu budowa odpowiedniej instalacji alarmowej to spory kłopot.
Dlatego REHAU wprowadził Smart Guard. To nie jest klasyczny system alarmowy, lecz odpowiednie czujniki montowane bezpośrednio w profilach okiennych. Wykrywają dopiero zbliżającego się intruza. W odległości 20 cm od okna aktywuje się sygnał wizualny - pulsujące czerwone diody.
To dla niego pierwsze ostrzeżenie. Jeżeli się nie wycofa włącza się ostrzeżenie dźwiękowe. Jeżeli nieproszony gość jednak spróbuje użyć siły, wykryje to czujnik wstrząsowy. Wtedy kolejnym etapem jest włączenie syreny alarmowej, umieszczonej wewnątrz domu.
Komunikuje się ona z czujnikami Smart Guard bezprzewodowo, bez potrzeby układania kabli, kucia tynków, wiercenia. Zwykle takie odstraszanie wystarcza, żeby przepłoszyć intruza z naszej posesji. Idzie on poszukać łatwiejszego łupu.
Więcej światła w pomieszczeniach
Niejednokrotnie chcielibyśmy zastąpić dotychczasowe okna większymi, wpuszczającymi więcej światła i dającymi lepszy widok na otoczenie. Nieco pomaga zmniejszenie liczby podziałów, np. zastąpienie 2 skrzydeł ze środkowym słupkiem, jedną taflą. Ale jeśli to dla nas za mało to niestety poszerzenie otworów okiennych jest trudną operacją, którą trzeba przeprowadzić pod nadzorem konstruktora.
Wszystko za sprawą nadproża - żelbetowej belki nośnej, zamykającej otwór okienny od góry. Jej końce muszą pozostać oparte na murze. Jednak można powiększyć otwór ku dołowi i zwykłe okno zastąpić przeszklonymi drzwiami balkonowymi.
Tylko co zrobić na piętrze? Przecież takie drzwi nie mogą prowadzić w pustkę. Balkonu tam nie ma, zaś wykonanie tzw. balkonu francuskiego (portfenetr), czyli zamocowanie do ściany zewnętrznej bariery z balustradą nie jest wcale łatwe na murach z ociepleniem. Rozwiązaniem jest REHAU SKYFORCE. To balkon francuski w postaci tafli bardzo wytrzymałego, laminowanego szkła, pełniącego funkcję balustrady.
W systemie REHAU zakłada ja od razu ekipa wymieniająca okna, bo mocuje się ją do profili drzwi balkonowych. To ogromne ułatwienie prac. Zaletą jest też to, że SKYFORCE jest przezroczysty, nie wprowadza poziomego podziału zakłócającego widok z Twoich okien.
źródło i zdjęcia: REHAU